Mobilya Kapıların Özellikleri Nedir?

Mobilya Kapıların Özellikleri Nedir?

Kapılar, bulunduğumuz kapalı tüm alanlarda kullanılmaktadır. Hem evlerin dışında, hem de odaları ayırmak için evlerin içinde kapılar bulunmaktadır. Kapıların farklı türleri ve farklı modelleri mevcuttur. Birçok farklı malzemeden, birçok farklı teknikle kapı üretilmektedir. Mobilya iç kapı modelleri evlerde ve ofislerde genellikle iç kapı olarak tercih edilen kapılardır. Ceviz, kestane, çam, köknar, kiraz, armut gibi ağaçlardan yapılabilmektedir. Mobilya kapı modelleri genellikle ağır ve cilalı olması nedeniyle bakım gerektirmektedir.

Mobilya kapılar birçok tarzda, birçok renkte ve birçok modelde bulunmaktadır. Varaklı mobilya kapı, ahşap oymalı mobilya kapı, sade mobilya kapı, camlı mobilya kapı ve daha birçok mobilya kapı modeli bulunmaktadır. Mobilya iç kapı modelleri gibi, mobilya dış kapı modelleri de oldukça fazladır.

Klasik mobilya kapıları ve diğer kapılarda da kullanım ve bakım oldukça önemidir. Fazla darbeden ve çizilmelerden, fazla ısı, ışık ve nemden korumak mobilya kapılarınızın ömrünü uzatacaktır. Mobilya kapıların fiyatları kullanılan malzeme ve modele göre farklılık göstermektedir.

Mobilya kapılar dışında, farklı malzemelerden, farklı teknikler kullanılarak birçok çeşit kapı üretilmektedir. Her çeşit kapının kullanılan malzemesi ve üretim tekniği farklı olduğu için, farklı özellikleri, farklı avantajları ve dezavantajları mevcuttur. Kullanacağınız ortamın özellikleri ve sizin tercihleriniz sonucunda farklı kapılar edinebilirsiniz.

Ahşap Kaplama Kapıların Özellikleri

İç mekanlarda genellikle ahşap kaplama kapılar tercih edilmektedir. MDF malzeme üzerine ahşap kaplama yapılmaktadır. Dışına cila uygulandığı için boya gerekmemektedir. Montajı ve bakımı kolaydır. Darbelere, çizilmelere ve ışığa karşı dayanıklıdır. Kullanıma ve bakıma göre uzun süreler kullanılabilir.

Lake Kapıların Özellikleri

Parlak kimyasal mobilya cilasına lake ismi verilmektedir. Tercihe göre renkli veya renksiz olabilmektedir. Pürüzsüz bir görünüme sahiptir. İstenilen renge göre tercih edilebir. Lake kapılar mobilya kapılara göre daha ekonomiktir. Montajı, temizliği ve bakımı kolaydır. Darbelere, çizilmelere ve ışığa karşı dayanıklıdır. Kullanıma ve bakıma göre uzun süreler kullanılabilir.

Laminat Kapıların Özellikleri

Laminat kapıların en büyük özellikleri darbelere ve sese karşı oldukça dayanıklı olmasıdır. Laminat kapılar ve kasaları özel maddeden üretilmektedirler. Yanmalara karşı güvenlidir. Kolay monte edilir. Birçok modelde ve birçok tarzda üretilmektedir. Hastane, yurt, otel gibi toplu kullanım alanlarında yaygın olarak laminant kapı modelleri tercih edilmektedir. Kullanım alanları oldukça geniş olduğu için modelleride oldukça fazladır. Camlı- camsız olarak farklı birçok modeli bulunmaktadır.

Melamin Kapıların Özellikleri

Melamin kapı üretiminde organik bileşik olan melamin kullanılmaktadır. Melamin kapılar  boya gerektirmez. Diğer kapı çeşitlerine göre, darbelere, ışığa ve çizilmelere karşı daha daynıklıdır. Kolay temizlenebilirler. Kullanıma göre uzun süreli kullanılabilir.

Membran Kapıların Özellikleri

Baya kullanılmadan üretilmektedirler, bu nedenle boya gerektirmezler. Temizlemesi kolaydır. Amerikan kapılara göre daha dayanıklıdır.

Amerikan Kapıların Özellikleri

Ekonomik ve hijyeniktir. Kolay temizlenebilir.  İstenilen renge boyanabilir. Hafiftir ve montajı kolaydır. İç kapıların tercihinde oldukça uygundur.

PVC Kapıların Özellikleri

Boya gerektirmez. Montajı kolaydır. Işığa, darbeye ve çizilmelere karşı dayanıklıdır. Uzun ömürlüdür. Oldukça fazla renk seçeneğine sahiptir.

İç kapı ve dış kapı modelleri, fiyatları ve kullanılan malzemesi değişiklik göstermektedir. Kullanacağınız ortama, ihtiyacınıza ve zevkinize göre kapı bulmanız mümkündür.

Kapılar ortamların dizaynı için de önemlidir. Tasarımsal olarak odanın dizaynına uygun olan bir kapı ortamı daha şık hale getirecektir. Kapı seçimi yaparken evinizin dizaynını, ihtiyaçlarınızı, kapıda kullanılan malzemelerin sizin için uygun olup olmamasına dikkat ederek seçim yapmalısınız. Örneğin otel, yurt gibi alanlarda daha sağlam olması için laminat kapı tercih edebilirsiniz.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.