Bebeğin Gelişimini Etkileyecek Bebek Odası Dizaynı

Bebeğin Gelişimini Etkileyecek Bebek Odası Dizaynı

Bebek odaları için mobilya alınırken ve dizayn edilirken dikkat edilmesi gereken en önemli husus bebeklerin gelişimlerini destekleyecek özelliklerde olmasıdır. Özellikle anne ve baba adaylarının bebek odası hazırlamaktaki ilk deneyimleri ise bu süreçte endişe duyabilmektedirler. Bebekler için oda hazırlarken onlar için en güvenli ve gelişimini destekleyici özelliklere sahip olan bir oda hazırlamaya dikkat etmelisiniz.

Bebek odası dizayn edilirken unutulmaması gereken bir husus bebeğinizin kısa bir süre içerisinde büyüyüp hareketleneceğidir. Odanın güvenliği ile ilgili aldığınız önlemler bebeğinizin yalnızca ilk halleri için değil hareketli zamanları için de olmalıdır.

Bebek odası için eşya seçilmesi sırasında tüm mobilyalar incelenmelidir. Beşik alırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Beşiklerin korkuluk kısmı hareket eden ve hareket etmeyen modelleri bulunmaktadır. Korkuluk kısmı hareketli olan beşiklerin kilit mekanizması uygun kalitede olmadığı durumunda korkuluk hareket edebilmektedir. Bebeğinizin kolu ve bacağının korkuluğa sıkışmaması için hareket etmeyen korkuluğa sahip beşik seçebilirsiniz. Ancak kullanım kolaylığı açısından hareketli korkuluğa sahip beşik seçmek istiyorsanız da uygun kaliteye sahip kilit mekanizması olduğundan emin olmalısınız. İlerleyen zamanlarda bebeğinizin açamayacağı kilitleri olmasına dikkat edebilirsiniz.

Beşiklerde dikkat edilmesi gereken diğer husus korkuluklarının arasında bulunan genişliktir. Genişliği fazla olan korkuluklardan bebeğiniz çıkmaya çalışabilir, başı sıkışabilir. Bu gibi durumların yaşanmaması için beşik korkuluklarının uygun genişliğe sahip olması gerekmektedir.

Bebek odalarında beşiğin konumlandırılması oldukça önemlidir. Işığın geliş açısına, gardırobun konumlandırılmasına, cam ve kapının konuma dikkat edilerek beşik yerleştirilmelidir.

Işığın konumu bebeğin sağlığının korunması için oldukça önemlidir. Oda içerisinde ışık kaynağından gelen ışığın bebeğin gözüne doğrudan gelmesini engellemelisiniz. Bebekler genellikle doğduktan belli bir süre sonraya kadar zamanını yatarak geçirmektedir. Yatma sırasında tavandan gelen ışık bebeğinizin gözüne zarar vermemelidir. Işık kaynağının düzeyi uygun şekilde ayarlanmalıdır. Işık kaynağının duruma göre ayarlanabilmesi için dimmerli ampul sistemlerini kullanabilirsiniz. Bebeğiniz yattığı zaman ışık kaynağını göze zarar vermeyecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Eğer dimmer kullanmak istemiyorsanız ışık kaynağından gelen ışığın gözü rahatsız etmeyeceği avizeleri kullanabilirsiniz. Bu avizeler ampulü sardığı için ışık doğudan göze gelmeyecektir.

Eğer tavanda yer alan aydınlatmayı değiştirme imkanınız yoksa veya değiştirmek istemiyorsanız bebeğinizin yattığı zamanlarda lambader ve abajur kullanımı ile odayı aydınlatabilirsiniz. Beşiğin ve bebeğin arka kısımlarında yer alacak abajur ve lambaderler ışığın doğrudan bebeğinizin gözüne gelmesini engelleyecektir.

Bebek odalarının aydınlatmaları göz sağlığı dışında gelişimleri için de önemlidir. Vücudumuzun gece ve gündüz ayrımını yapabilmesi son derece önemlidir. Bebekler zamanlarının çoğunu uyuyarak geçirse bile gece uykusu ve gündüz uykusunun önemi birbirinden farklıdır. Gece uyuma sırasında karanlık ortamda uyumak son derece önemlidir. Bebeğinizin gece uykusuna geçmeden önceki sürecinde aydınlık alanda olması yerine loş ve karanlığa yakın bir ortamda zaman geçirmesi bebeğinizin beyninin gece olduğunu anlaması için önem taşıyabilir. Ayrıca uyku sırasında da ışıkların kapatılıp karanlık bir ortam oluşturulmasını sağlamalısınız.

Bebek odaları gardıroplarının yerleştirilmesi son derece önem taşıyan unsurlar arasındadır. Olası deprem ve devrilme durumlarında gardırobun beşiğin üzerine devrilmeyecek olmasına önem vermelisiniz. Eğer bebek odasının alanı darsa ve beşiğe göre konumunu ayarlayamıyorsanız gardıroplarının sabitlenmesi sağlamalısınız.

Beşiğin ve bebeğinizin tırmanıp üzerine çıkabileceği eşyaların cam kenarında konumlandırılmamasına dikkat etmelisiniz. Bebeklerin hareketlerinin arttığı süre içerisinde güvenli olabilmesi için bu tarz önlemlerin alınması gereklidir.

Bebek odalarının hazırlanması sırasında tüm eşyalar ve tüm mobilyalar hem güvenlik hem de sağlık açısından değerlendirildiğinde en uygun bebek odasını dizayn etmiş olacaksınız.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.