Banyo Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Banyo Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Temizliğin kültürümüzde yeri oldukça büyüktür. Banyolar tasarımsal olarak evimizdeki önemli detaylardır.

Banyolar birçok işlevde kullanılmaktadırlar. Genellikle çamaşır makineleri banyolarda konumlandırılmakta ve çamaşır yıkama işlevi banyolarda gerçekleşmektedir. Kişisel bakım ve banyo ihtiyaçları giderilmektedir. Uygun büyüklükte olan banyolarda çamaşır, temizlik ve banyo için gerekli olan malzemeler, havlular, kişisel bakım malzemeleri saklanmaktadır. Eğer banyonuz uygun büyüklükte değilse ancak bu ürünleri banyoda muhafaza etmeniz gerekiyorsa, uygun dolaplar edinilmelidir. Bazı banyolarda klozet tuvaletler yer almaktadır. Özellikle banyolarda bulunan tuvaletler misafirler tarafından da kullanılmaktadırlar.

Banyo Tasarımı Nasıl Olmalı?

Banyo tasarımı sırasında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Banyonun büyüklüğü, ışık alıp almaması, banyo içerisinde olan ürünler banyo tasarımında önemli faktörlerdir.

Dar alanlı banyolarda, genellikle şeffaf camlı duşa kabin tercih edilmektedir. Eğer dar alanlı banyolarda çamaşır makinesinin bulunması gerekliyse, çamaşır makinesinin üzerine konumlandırılan banyo dolapları ile alandan tasarruf edilebilir. Aynı zamanda lavaboların alt kısımlarında da dolap olması, depolama ihtiyacınızı karşılayacaktır. Klozet, duşa kabin, lavabo ve çamaşır makinesi uygun şekilde yerleştirilerek hareket alanı sağlanmalı ve dar olan alan işlevsel kullanılmalıdır.

Güneş ışığı almayan banyoların aydınlatılması önemlidir. Özellikle ayna kullanımı için ışığın yetersiz gelmemesi için ayna kenarında konumlandırılmış ışık sistemleri veya ışıklı dolaplar ihtiyacınızı karşılayabilir.

Banyo malzemesi seçerken ürünlerin kolay temizlenebilen ve leke tutmayan özellikte olmasına dikkat ediniz. Özellikle duşa kabinlerin kenarlarının kararma yapmaması ve kireç olmaması için uygun malzemeden yapılmış olması gereklidir. Duş ve armatürlerin metal kalitesi de oldukça önemlidir. Su izi bırakmayan, paslanma ve kireçlenmeye karşı dayanıklı olan ürünler tercih ederek hem her zaman şık bir görünüm elde edebilir hem de kolay temizleme imkanı sağlayabilirsiniz.

Banyo zeminlerinin ve duşa kabin zeminlerinin kaymaz özellikle olması gereklidir. Banyolarda zemin ıslak oluğu için ev içi kazaların en fazla yaşandığı alanlardır. Bu tarz kazaların önlenesi için zeminin kaymaz özellik taşımasına dikkat etmelisiniz.

Banyolarda nemlenme ve koku oluşmaması için havalandırmanın uygun olması oldukça önemlidir. Camlı olan banyolarda havalandırma kolaylıkla sağlanabilirken, cam olmayan banyolarda havalandırmanın uygun şekilde gerçekleştirilmesi sağlanmalıdır.

Havlu askılarının ulaşılabilir bir konumda olması önemlidir. Çocuklar ve yetişkinler için uygun bir yüksekliğe asılmalıdır. Banyo için havlu ve bornoz seçiminde ürünlerin su çeken ve koku yapmayan özellikte olmasına dikkat etmelisiniz. %100 pamuk ürünler suyu maksimum düzeyde çeken, koku yapmayan havlulardır. Sentetik ipler içeren havlular suyu yeteri kadar çekmediği gibi ıslak kalma durumlarında da koku yapabilmektedirler.

Tuvalet kağıdı askısının klozete uzak olmamasını ve ıslak alanlardan uzak olmasını sağlamalısınız.

Banyolar genellikle nemli ve buharlı ortamlar oldukları için aynaların buhardan ve nemden etkilenmemesi gereklidir. Bazı aynaların kenarlarında bozulmalar olmaktadır. Ayna alırken mutlaka bunu sorgulamalısınız.

Banyonuzun alanı genişse ve küvet kullanmak istiyorsanız, birçok tarzda ve birçok modelde küvet bulmanız mümkündür. Uzanma imkanı sunan, jakuzi olan küvetler bulunmaktadır. Tek kişilik ve çift kişilik küvetler bulunmaktadır. Küvet alırken, küvetin yapıldığı malzeme kalitesine dikkat etmeli ve leke tutmaz, kayma yapmaz özellikte olmasına dikkat etmelisiniz.

Banyonuzda duvar kağıdı kullanmak isterseniz, banyolara uygun duvar kağıtları bulunmaktadır. Nemden ve buhardan etkilenmeyen bu duvar kağıtlarını kullanabilirsiniz.

Banyonuzda kullanacağınız tüm aksesuarlarında diğer ürünlerde olduğu gibi nemden ve buhardan etkilenmeyen özellikte olmasına dikkat etmelisiniz. Banyoda diş fırçalarını muhafaza etmek için, dolapları kullanabilirsiniz. Yapılan çalışmalarda banyoda açıkta bulunan diş fırçalarında birçok zararlı bakteri bulunmuştur. 

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.