Ahşap Kapı Alırken Dikkat Edilecekler

Ahşap Kapı Alırken Dikkat Edilecekler

Kapılar, ortamları birbirinden ve dış etmenlerden ayıran önemli mobilyalardır. Dış kapılar, evleri dış ortamdan ayırırken, iç kapılar ise odaları birbirinden ayırır. Işı, ses, ışık, kirlilik, mahremiyet gibi pek çok etmenden bulunulan ortamları ayırır. Kapılar çok eski zamanlardan beri kullanılan mobilyalardır. Yalnızca evlerde değil otel, okul, market, yurt, hastane gibi ortamlarda kapılar kullanılır. Bu nedenle çok farklı modellerde ve çok farklı ham maddeden üretilmiş kapılar bulunmaktadır.

Farklı ortamların farklı ihtiyaçları olduğu için kapıların üretildiği malzemelerde de değişiklik vardır. Isıya, ışığa, sese, darbeye dayanıklı malzemeler bulunmaktadır. Kimi malzemeler fabrikasyon olarak üretilebildiği gibi ahşap gibi uzun yıllardan beri kullanılan doğal malzemelerden de üretilmektedir.

Ahşap kapı çeşitleri hem doğal olması hem dayanıklı olması hem de dayanıklı olması sebebiyle başta iç kapılar olmak üzere tüm alanlarda kullanılmaktadırlar. Ahşap kapı modelleri oldukça çeşitlidir. Günümüze gelene kadar pek çok kültürden etkilenen ahşap kapılar tüm birikimi ile günümüze ulaşmıştır. Sade ve düz ahşap kapı modelleri olduğu gibi oymalı, varaklı ve çok çeşitli işlemeli ahşap kapı modelleri de bulunmaktadır.

Ahşap İç ve Dış Kapı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ahşap kapı seçimi oldukça önemlidir. Hem alanın dekorasyonunu tamamlayan hem de ihtiyaçları karşılayan özelliklerde olması gereklidir. Kapılar evlerde aksesuarı tamamlayan en önemli mobilyalardır. Bulunulan ortamın renklerine ve boyutlarına uygun kapılar seçilmesi çok önemlidir. Kapı renkleri modelleri kadar önemlidir. Kimi modeli asıl alıcı kılan rengi ile modelinin uyumudur. Bu nedenle beğendiğiniz modelin diğer renk tercihlerine de fırsat vermelisiniz.

Ortamın boyutlarına uygun kapı seçilmesi çok önemlidir. Özellikle toplu kullanım alanlarında ve geniş ortamlarda uygun boyutlarda kapı seçilmesi çok önemlidir. Kapı seçiminde kapıda kullanılan malzeme çok önemlidir. Ahşaplarda ahşap kalitesinde de farklılık olabilir. Nemin fazla olduğu banyo gibi alanlarda suya ve neme dayanıklı ahşap ve boyadan üretilmiş kapı seçmeye dikkat etmelisiniz. Okul gibi alanlara ahşap kapı seçerken dayanıklı özelliklerde olmasına ve çarpma vurma gibi etmenlere karşı dayanıklı olmasına dikkat etmelisiniz.

Toplu kullanım alanları için ahşap kapı seçiminde dikkat edilecek hususlardan biri temizlemesi kolay ve leke tutmaz özelliklerde olmasıdır. Her mobilyada olduğu gibi kapılarda da kolay kirlenme durumu oluşabilir. Dış boya ve verniğinin kalitesine göre leke tutma ve kolay temizlenmesi değişiklik gösterebilir. Boyasına ve dış yüzeyine de dikkat etmeyi ihmal etmemelisiniz.

Toplu kullanım alanları için kapı tercihi yapılırken her kişi için uygun özelliklerde olmasına dikkat etmelisiniz. Pusetli anne babalar, tekerlekli sandalye kullanan bireyler, uzun boylu kişiler ve diğer herkes için uygun kullanıma sahip olmalıdır. Özellikle tekerlekli sandalye kullanan bireyler kapılardan tekerlekli sandalyeleri girmediği için çok sorun yaşamışlardır. Günümüzde kamu kurum ve kuruluşlarda, hastanelerde, bankalarda ve daha pek çok alanda tekerlekli sandalye kullanan kişiler için belirlenmiş minimum ölçülerde kapı seçilmesi zorunlu hale getirilmiştir.

Klasik ahşap kapı modelleri gibi katlanma özelliği olan ve raylı ahşap kapı sistemleri de bulunmaktadır. Eğer kapı açılması durumu için yeterli alan yoksa raylı ahşap kapı sistemleri tercih edilebilir.

Kapılarda kullanılan kapı kolu ve kilit sistemi de çok önemlidir. Kapı seçiminde kapı kollarına ve kilit sistemlerine de dikkat etmelisiniz. Kilitleme sistemleri çok önemli ve olası kazalarda ise oldukça risklidir. Bu nedenle gerekli kalitede sistemler olması gereklidir.

Ahşap kapı almak oldukça hassas ve çok zevkli bir alışveriştir. Evinizin ihtiyaçlarınızı ve kendi isteklerinizi göz önünde bulundurarak her alana en uygun kapı seçimini yapabilirsiniz.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.