Yatak Odası Dolabı Nasıl Düzenlenir?

Yatak Odası Dolabı Nasıl Düzenlenir?

Yatak odası dolabı düzeni, aradığınız eşya ve giysilerinizi rahatça bulmak, elbise ve kıyafetlerinizin buruşmaması, günlük giyeceklerinizi belirlemek ve şık bir görünüm için oldukça önemlidir. Yatak odası dolabı nasıl düzenlenir sorularının yanıtını yazımızın devamında inceleyecek ve öneriler sunacağız.

Yatak Odası Modelleri

Yatak odası dolabınızın modeline göre farklı düzen şekilleri mevcuttur. Yatak odası dolabı sürgülü mü yoksa kapaklı mı? Yatak odası dolabınızın içerisinde elbiselerinizi asmak için yüksek alanlar mevcut mu? Kazak, t-shirt gibi giysileriniz için raf sayısı yeterli mi? Kıravat ve kemerlik alanları mevcut mu? gibi soruların cevaplarını aramanız gerekmektedir. Tüm bu temel sorular yatak odası dolabınızı düzenlerken size yardımcı olacaktır.

Kıyafetlerinizi Kullanım Sıklığınıza Göre Sıralayın

Yatak odası dolaplarının iç dizaynını oluşturacak temel etmenleri sık kullanılan giysileri gruplamak gelmektedir. Kıyafet seçimi sırasında en çok kullandığınız kıyafetlere erişiminizin daha kolay olması sizi hızlandıracaktır. Ayrıca daha kolay erişilebilen kıyafetleriniz sayesinde, dolap düzenini bozmayacak ve dolap iç düzeniniz kolay kolay bozulmayacaktır.

Elbiselerinizi gruplamayı kıyafetlerinizi mevsime göre, kumaş türüne göre, kullanım alanlarına göre, sık kullanıp kullanmadığınıza göre yapabilirsiniz.

Alan Tasarrufu Sağlayacak Yöntemler Kullanın

Bluz, t-shirt gibi daha ince ve katlanabilir kıyafetlerinizi askıya asarak çok yer kaplaması yerine katlayarak raflara yerleştirdiğiniz takdirde büyük bir alan kazanacaksınız. Ancak bu seferde elbiselerinizde kat izi olabilir. Bu kat izlerini önlemek için kıyafetlerinizi rulo haline getirip raflara veya çekmecelere yerleştirebilirsiniz.

Askılık bölümünüz yeterli değilse üst üste kullanma yöntemini seçmeniz gerekiyor. Askıya asmanız gereken birçok elbiseniz ve kıyafetiniz olabilirken askılıkta yeriniz olmayabilir. Bu gibi durumlarda elbiselerinizi üst üste geçirerek tek bir askıya asmanız yer tasarrufu sağlarken elbiselerinize de yer bulmuş olacaksınız.

Alanlarda çok yer kaplayan yastık, battaniye ve yorgan gibi ürünleri vakumlu poşetler ile sıkıştırarak 10 kata kadar daha fazla yer elde edebilirsiniz.

Dolap İçi Düzenleyici ve Toparlayıcılar

Son zamanlarda kullanımı daha da artan dolap içlerinde kullanılan kutular, ayakkabı rafları gibi ürünler mevcuttur. Bu ürünler ıvır zıvır eşyalarınızı kaldırdığı gibi yer tasarrufu da sağlamaktadır. Kutuların içine yerleştireceğiniz aksesuarlarınız, ayakkabılarınız veya giysileriniz bir arada duracağı için yer tasarrufu sağlayacak ve aradığınızı daha kolay almanıza yardımcı olacaktır.

Mevsimsellik

Mevsimlere ve hava sıcaklığına göre farklı giysilerimiz bulunmaktadır. Yaz aylarında daha çok ince, bahar aylarında hırkalar, kış aylarında kalın kazaklar ve montlar gibi farklı giysiler kullanmaktayız. Mevsim geçişlerinde artık uzun bir süre kullanmayacağımız giysilerinizi kaldırmanız dolapta büyük bir yer açmanızı sağlayacak ve dolabınızın daha derli toplu gözükmesini sağlayacaktır. Kışlık veya yazlık ürünlerinizi saklamak için vakumlu poşetler kullanabilir böylece yer tasarrufu sağlayabilirsiniz. Yer tasarrufunun yanında giysilerinizin hava ile temasını keserek daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaksınız.

Yatak Odası Dolap Ölçüleri

Yatak odası dolap ölçüleri dolap düzeninizde belirleyici olmaktadır. Küçük bir yatak odası dolabına tüm giysilerinizi ve eşyalarınızı sığdırmakta zorlanacak ve elbiselerinizi üst üste bindireceksiniz. Çok dolu olan dolabınızdan giysilerinizi alırken diğerleri dökülebilecek ve dolap iç düzeniniz sürekli bozulacaktır. Büyük yatak odası dolap ölçüleriniz olduğu takdirde elbiseleriniz içerisinde az gözükecek ve tasarımsal olarak göze hoş gözükmeyecektir. Kullanım açısından büyük dolaplar kolaylık sağlasa da yatak odasında kapladığı yer ve boş görünümü sayesinde pek tercih edilmemektedir. Yatak odası dolap ölçünüzü elbiseleriniz ve odanıza göre belirlemeniz önem taşımaktadır. Genellikle bu gibi sorunlar düşünüldüğü için mobilya üreticileri tarafından standart yatak odası dolap ölçüleri belirlenerek kullanıcıların ihtiyaçları karşılanmaktadır.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.