Yatak Odalarınızda Deprem Güvenliğine Dikkat Edin

Yatak Odalarınızda Deprem Güvenliğine Dikkat Edin

Deprem her an insanları tehdit eden, hem yapısal sorunlar nedeniyle hemde iç dizayn ve mobilyaların yanlış kullanımlarından dolayı yaralanma ve can kayıplarına sebebiyet vermektedir. Ancak bilinçli yapılanma, doğru iç dizayn ve deprem eğitimi almış toplumlarda depremde can kaybı oldukça azalmaktadır. Bu sebeple yaşam alanlarında tercih edilen mobilyaların doğru konumlandırılması, hatta sabitlenmesi, özellikle yatak odalarında hayat kurtarıcı müdahalelerin yer alacağı tavsiyelerimizi mutlaka inceleyin.

Yatak odaları insanların en mahrem ve savunmasız yaşam alanlarıdır. Uyudukları ve reflekslerini kullanılamadığı bu anda oluşacak bir depreme bağlı olarak darbeye bağlı şok insanları sakat bırakabilmekte hatta daha da ciddi durumlarda hayatına mal olabilmektedir. Bu sebeple yatak odaları dizayn edilirken, doğru adımları atılması gerekmektedir.

Yatak Odası Mobilyalarını Duvara Monte Edin

Yatak odası mobilyaları genellikle heybetli ve iri mobilyalardan oluşmaktadır. Her ne kadar ağır ve devrilmesi zor olsa da bu mobilyalar yüksek şiddetli depremlerde yerinden oynayabilmekte ve devrilme ihtimali ile karşı karşıya kalabilmektedir. Bu sebeple bu mobilyaların kesinlikle duvara iliştirilmesi ve monte edilmesi gerekmektedir. Bu sayede olası sarsıntılarda dolabın hareket etmesi önlenecek ve devrilmesi mümkün olmayacaktır.

Yatak odalarında yatağa en yakın mobilyalardan olabilen gardıropların kapaklarının açılıp içindeki eşyaların dökülebilme riski bulunmaktadır. Bu sebeple gardıropların üstlerinde ve üst bölmelerinde ağır eşyalara yer vermemelisiniz. Üzerinize devrilse bile sizi yaralamayacak eşyaları kullanmanızda fayda vardır.

Yatak odası dekorasyonunun olmazsa olmaz avizelerin de konumlanması oldukça önemlidir. Her ne kadar sağlam bir tesisat ile monte edilse de yatak odası avizeleri deprem esnasında düşebilmekte ya da parçalarını aşağıya bırakabilmektedir. Bu sebeple avizelerin yatağın üzerine olmaması, eğer yatağın üzerine geliyorsa da en azından ayak kısmına denk gelmesi oldukça önemli olacaktır.

Deprem Çantanızı Hazırlayın

Ülkemizde ki en şiddetli ve gece olan 99 depremini hatırlayarak depremin vakti saati olmadığını unutmamamız gerekmektedir. Bu sebeple yatağımıza uyurken deprem gerçekleşebilir ve aniden kendimizi dışarıya atmak zorunda kalabiliriz. İşte bu sırada en hızlı şekilde deprem çantamıza erişmemiz gerekecektir. Bu deprem çantası olası depremlerde binanın hasar alması ve girilemeyecek konumda olmasına karşın dışarıda belirli süre hayatta kalabilmek ve ilk şoku atlatabilmek için oldukça önemli olacaktır. Deprem çantanızın yattığınız yerde olması gece hızlıca bu çantaya erişmenizi sağlayacaktır.

Deprem çantasında olması gerekenler;

  • Pillerinin çalıştığından emin olduğunuz el feneri,
  • Düdük,
  • Sargı bezi, ilaç, kolonya ve ilk yardım müdahalelerinde kullanılacak ufak tefek acil malzemeler,
  • Konserve yiyecekler, gofret ve meyve suyu gibi şekerlemeler,
  • Yetecek kadar su,
  • Soğuklarda yada yağmurda korunmak için, en azından kısa sürelik için battaniye ya da yağmurluk,
  • İç çamaşırı ve hijyen için ıslak mendil,
  • Olası enkaz durumlarından kurtulmak için ufak çekiç,

Mutlaka üç beş gün size yetecek kadar nakit para, çantanızın içerisinde bulunması gerekmektedir. Bu ihtiyaç listesi koşullara ve şartlara göre değişebilmekte ancak kullanıcıların ihtiyacı olabilecek en temel eşyalardan oluşmaktadır. Bu sebeple bu eşyalardan oluşan deprem çantanızı mutlaka hızlıca erişebileceğiniz yatak odanız gibi alanlarda muhafaza edebilirsiniz.
Copyright © 2010-2023 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.