Sedir Yataklara Geri Dönüş

Sedir Yataklara Geri Dönüş

Doğu-Batı sentezinin yanı sıra dekorasyonda Osmanlı öğelerini de artık sıkça görüyoruz. Son zamanların modası ise sedir yataklar oluyor. Sedir yatak modelleri modern evlerde yerini giderek daha çok alamaya başlarken, çekmeceli veya raflı tasarımlarla öne çıkan sedirli yataklar pek çok renkle birlikte de kullanılabiliyor.

Osmanlı dekorasyon stilini artık evlerde daha sık görmeye başladık. Geçmişin izlerini modern unsurlarla buluşturanlar için son moda tasarım unsuru sedirli yataklar oluyor. Üstelik genç yaşlı gibi bir ayrımı da yok! Sedir yataklı genç odaları dahi oldukça rağbet görüyor. Hem rahat olmaları, hem farklı renklerle kombinlenebilmeleri hem de rahat kullanımları bu yatak modellerinin evlerde giderek daha çok yer bulmasının en önemli sebepleri arasında yer alıyor.

Sedir Yatak Modellerinin Kullanımı

Sedir yatak modellerinin en avantajlı yanlarından biri yatak olarak da koltuk olarak da kullanılabiliyor olmaları. Daha çok anneanne ve babaanne gibi büyüklerimizin evinden alışkın olduğumuz, yerel bir öğe olarak düşündüğümüz, özellikle Osmanlı dekorasyon stiline yatkın olanların kullandığı sedir yatak odaları geri dönmekle kalmadı, modern evlerde de kendine yer buldu. Peki, bu yatak modellerinin kullanımı hakkında neler söylenebilir?

Sedir özellikle oda sayısı az olan evlerde tam anlamıyla bir kurtarıcı niteliği taşıyor. Çünkü bu sayede istenirse yatılı misafiri ağırlamak mümkün oluyor. Söz konusu sedir olunca akla hemen Osmanlı motifleri ve doğuya ait çizgiler gelse de artık bu yatakların modern yorumları da mevcut. Üstelik fazla eşyalarınızı koyabileceğiniz çekmeceli ve raflı sedir modellerini de pek çok yerde bulabiliyorsunuz. Böylelikle ister nevresim, ister havlu isterseniz de çocuklarınızın oyuncaklarını göz önünden rahatlıkla kaldırabiliyorsunuz. Söz konusu sedir yatak olunca demir başlıklar akla gelse de şimdilerde bu yatakların ahşap olanları da var ve özellikle çocuk ve genç odaları için ahşap sedir yataklar oldukça ilgi görüyor.

Sedir yatak modellerinde bolca yastık kullanmak da farklı bir estetik dokunuş sağlıyor. Renkli, çiçekli yastıklar bu yatak modelleriyle birlikte çok şık duruyor.

Osmanlı Dekorasyon Stilinin Püf Noktaları

Osmanlı çizgileri dekorasyonda özellikle objelerde yer bulurken, son zamanlarda daha da yükselen bir trend olarak karşımıza çıkıyor. Renkler, desenler, özel kumaşlar ve aksesuarlarla siz de evinizde Osmanlı’nın izlerini yansıtmak istiyorsanız bazı püf noktalarını bilmeye ihtiyacınız var. İşte size Osmanlı dekorasyon stilinin en önemli püf noktaları:

  • Evinizde ya da odanızda Osmanlı stilini yansıtmak istiyorsanız özellikle renk seçimleri konusunda dikkatli olmalısınız. Mürdümler, zümrüt yeşili, mor ve bordo, kiremit renkleri gibi koyu ve iddialı renkler bu tarzın öne çıkan renkleri. Altın ve gümüş işlemeleri de gözden kaçırmayın.
  • Aksesuarlarda altın ve gümüş varak kullanımlarını bu tarzda görüyoruz. Eğer Osmanlı stilini yansıtacaksanız altın ve gümüş sevdiğinizden emin olmalısınız.
  • Osmanlı dekorasyon tarzında, sedirler ve yastıklar en çok kullanılan mobilya ve aksesuarlar arasında yer alıyor. Püsküller, gösterişli ve büyük halılar, kalın ve kadife dokuma perdeleri de kullanmayı unutmayın.
  • Osmanlı'ya ait öğeleri bir evde kullanmanın başlıca yollarından biri de klasik çerçeveli tablolar asmaktır. Seçeceğiniz tablolarda altın varak yine ön planda olmalı. Aynı şekilde ayna kullanımlarında da altın ve gümüşün ihtişamlı duruşu sergilenmeli.
  • Büyük ve kristal bir avizeniz, dokuma minderleriniz, sağda solda çini vazolarınız yoksa “ben evimde Osmanlı dekorasyon tarzını uygulamadım” diyemezsiniz, bizden uyarması!
  • Saraydan çıkma klasik çizgileri mutlaka kullanmalısınız. Lale, tuğra gibi simgelerin yer aldığı objeler, alemler de evinizin göze çarpan köşelerinde bulunmalı.
  • Oymalı mobilyalar, büyük koltuklar ve yemek masaları da bu tarzın öne çıkan mobilyaları arasında yer alıyor.
Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.