Şamdanlı Avizeler Nerelerde Kullanılır?

Şamdanlı Avizeler Nerelerde Kullanılır?

Avize denildiği zaman genellikle aklımıza görkemli, parıltılı ve lüks aydınlatmalar gelmektedir. Fakat aslında günümüzde modernleşme süreci ile beraber avizeler daha minimal ve kolay ulaşılabilir bir hale gelmiştir. Fakat şamdanlı avize modelleri arasından bir seçim yapmak isterseniz, bunları daha ağır daha klasik mekanlarda kullanmanız gerekir. Bu nedenle biz de bu yazımızda sizlere şamdanlı avizelerin nerelerde ve nasıl kullanılabileceğini anlatacağız.

Şamdanlı avizeler, insanların temel ihtiyacı olan ışığı mekanlara gösterişli bir biçimde yansıtmayı sağlar. Geniş odalar ve yüksek tavanlar için ideal olan şamdanlı avizeler, farklı birçok stilde tasarlanmakta ve üretilmektedir. Tüm bu stildeki avizeler, kullanılacak odanın tarzına göre seçilmelidir. Peki şamdanlı avizeler hangi alanlarda nasıl kullanılır?

Evlerde Şamdanlı Avize

Şamdanlı avize modelleri, klasik tarzda mobilyalarla dizayn edilmiş evlere farklı bir hava katmaktadır. Bu avizeler, daha ağır bir stili seven insanlar için idealdir. Siyah şamdanlı avize ve beyaz şamdanlı avize modelleri, klasik tarzla büyük uyum içerisinde olacaktır. Genellikle Osmanlı tarzı mobilyalara uyum sağlayan şamdanlar, salonların da estetik açıdan daha bütünsel olmasına katkı sunar. Bazı durumlarda yatak odalarını da şamdanlı avizelerle dekore etmek isteyenler olabilir. Bunun nedeni de yatak odası mobilyalarının da klasik akımdan olmasıdır. Bu durum için fazla büyük olmayan şamdan modelleri tercih edilebilir. Evlerde ayrıca yemek odalarında da gösterişli beyaz şamdanlı avize modeli kullanılabilir.

Restoranlarda Şamdanlı Avize

Klasik tarzda dekore edilmiş ve şık olan restoranlarda da şamdanlı avize modellerine rastlamamız mümkün. Restoranlarda insanlar yemek yedikleri için seçilen şamdan modelinin ışığının zayıf olmaması gerekir. Yine romantik bir ortam yaratılmak isteniyorsa da çok aydınlık modeller tercih edilmemeli.

Avizeleri Doğru Kullanmak

Avizeler, doğru seçildiği ve doğru alanlarda kullanıldığı zaman, göz kamaştırıcı ve estetik bir hale bürünmektedir.  Peki şamdanlı avize modelleri seçerken nelere dikkat etmemiz gerekir?

  • Avizenin kullanılacağı alanın ebatlarını iyi ölçmek gerekir, ebat büyüdükçe avize modelinin de büyümesi gerekecektir.
  • Ayrıca tavan yüksekliği de avize seçiminde önemlidir. Doğru ölçüm yapılmazsa avize aşağı kadar sarkar ve insan geçişlerine dahi engel olabilir.
  • Odada kullanılacak olan mobilyaların rengi ve modeli de avize seçiminde büyük rol oynar. Avizeler mutlaka odanın tarzıyla uyum içerisinde olmalıdır.

Avizenin kullanılacak alana göre ışık ihtiyacı da değişim gösterir. Örneğin mutfak ve yemek odasında yüksek ışık ihtiyacı varken, salonlarda daha düşük ışık ihtiyacı olacaktır. Bununla beraber yatak odalarında da dinlendirici etkisinden ötürü sarı ışıklar tercih edilebilir. Bu nedenle konunun uzmanlarından gerekli ışık seviyesinin de öğrenilmesi ve ayarlanması istenmelidir.

Avize seçerken burcunuza göre seçim yapabilmek için hazırladığımız bu rehber yazımızı mutlaka inceleiyn.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.