Lgs Döneminde Çocuk Odaları Nasıl Dizayn Edilmelidir?

Lgs Döneminde Çocuk Odaları Nasıl Dizayn Edilmelidir?

Çocuklar ve gençler odalarında oldukça fazla vakit geçirmektedirler. Özellikle ders çalışma dönemlerinde uzun süreli ders çalıştıkları için yemek yemek, tuvalete gitmek, mutfağa gitmek ve salonda ailesiyle oturma dışında odalarından dışarı çok çıkmamaktadırlar. Bu kadar vakitlerini harcadıkları odalarının dekorasyonu, işlevselliği ve ergonomik özellikleri oldukça önemlidir. Sınav dönemi genç odaları dizayn edilirken dikkat edilmesi gereken hususlar yerine getirilerek gençler ve çocuklar için en uygun ortam hazırlanılabilir.

Sınav döneminde olan gençler ve çocuklar uzun süreli çalışma masalarında oturmaktadırlar. Uzun süreli çalışma masasında oturulması durumunda yanlış postür oluşmaması ve ağrı olmaması için çalışma masası ve sandalyesinin kullanacak kişiye uygun tercih edilmesi gereklidir. Gençler ve çocuklar omurga gelişimleri başta olmak üzere gelişimleri devam etmektedir. Bu dönemde uzun süreli yanlış pozisyonda oturmak gelişimi olumsuz etkileyecektir. Bu nedenle masada ders çalışacak kişilere uygun özelliklerde ders çalışma masası ve sandalyesi seçilmelidir.

Ders çalışma masasında oturan kişinin eklemlerinde uygun açının oluşması ve anormal açının oluşumu engellenmelidir. Konumuz çocuk odalarının uygun dizaynı olduğu için sandalye seçiminde daha hassas davranılmalıdır. Çocuk sandalyesinde oturan bir yetişkinin eklemlerini incelediğimizde anormal açılar bulunmaktadır. Oturma alanı dar olduğu için ağırlık kalça ve bacak üzerinde düzgün dağılım sağlamayacaktır. Bu durum kalçada ağrı oluşumuna sebep olabilir. Sandalyenin yüksekliği az olduğu ve yetişkin kişinin bacakları uzun olduğu için sandalyeye oturduğunda dizlerinde fazla bir bükülme oluşacaktır. Aynı zamanda ayak bileği ekleminde de uygun olmayan açılanma oluşacaktır.

Birde yetişkin sandalyesinde oturan küçük bir çocuğu düşünelim.  Sandalyenin oturma alanı geniş olduğu için çocuk sandalyeye oturduğunda ve geriye yaslanmak istediğinde arkaya doğru fazla bir eğimle yaslanacaktır. Sandalye yüksek olduğu için dizlerinde ve ayak bileğinde uygun olmayan açı bulunacak, ayakları yerle doğru teması sağlamayacaktır. (Bu iki durumdaki ifadeler tabloyu özetlemektedir.  Her kişi için farklı incelemeler bulunabilir. Ergonomik düzenlemeler ve kişiye uygun olan günlük yaşam aktiviteleri ve mobilyaları seçilmesinde ergoterapistler en uygun düzenlemelerini yapacaktır.)

Sandalyede oturacak kişi için en uygun sandalye seçilmesi sırasında çocuğunuza yandan ve arkadan bakarak sandalye ve masanın uygun olup olmadığına karar verebilirsiniz. Kalça ekleminin, diz ekleminin, ayak bileği ekleminin 90 derece açılanması ve 90 dereceye yakın açılarda bulunması gereklidir. Ayak yerle tam temas etmelidir. Bu açıdan fazla veya az açılanmalar ağırlığın eşit dağılmasını önleyeceği için ağrı oluşumuna sebep olabilir.

Sandalyelerin sırt dayama desteği omurga sağlığı için çok önemlidir. Omurgaya uyumlu sandalye alabilirsiniz.

Sandalyede oturan kişi masaya kollarını koyduğunda omzunun yukarıya doğru yükselmemesi gereklidir. Kolunu kaldırmadan önceki pozisyonuna yakın olması gereklidir. Eğer omzu yukarı doğru kalkıyorsa masa kişiye göre daha yüksektir. Sandalye masaya uygu seçildiğinde de omuz stabilizesi sağlansa da diğer eklemlerdeki açı değişecektir. Bu nedenle sandalye ve masanın kişiye uygun seçilmesi çok önemlidir.

Gelişim çağında olan gençler ve çocuklar için uyku kalitesi çok önemlidir. Sınav döneminde olan çocukların düzenli olarak uyumasına dikkat etmelisiniz. Uyku kalitesi için yatağın ortopedik özelliklerde olmasını tercih edebilirsiniz.

Sınav döneminde olan kişilerin dikkatlerinin dağılmaması için özellikle ders çalışma masasının olduğu duvarda ve oda içerisinde dikkat dağıtıcı olan her şeyin kaldırılması gereklidir. Odanın kalabalık bir görünüme sahip olmasına neden olan, hareket alanını daraltan eşyalara imkanlar dahilinde çözümler bulunmalıdır. Bu eşyaları odada daha farklı bir düzenle yerleştirebilir veya odadan çıkartabilirsiniz. 

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.