Salon Dekorasyonunda Renklerin Psikolojik Etkisi

Salon Dekorasyonunda Renklerin Psikolojik Etkisi

Salonlarda tercih edilen renklerin psikolojik etkileri nelerdir? Salonlar evlerdeki en fazla zaman geçirilen alanlardandır. Günün evde geçirilen zamanlarının büyük bir kısmı salonlarda geçmektedir. Dinlendiğimiz, çay ve kahve içtiğimiz, televizyon ve film izlediğimiz, misafirleri ağırladığımız, ailecek bir arada zaman geçirdiğimiz alanlar salonlardır. Bu kadar fazla değerli zaman geçirilen salonların dekorasyonuna oldukça önem verilmektedir. Genellikle evlerdeki en dekoratif alanlar salonlar olmaktadır.

Salonların dekorasyonunda birçok önemli husus bulunmaktadır. Salon dekorasyonu yapılırken öncelikle salonların hangi tarzda dekore edilmek istendiği belirlenmelidir. Klasik, modern veya diğer tarzlar arasından seçim yapılmalı ve o tarzdaki mobilyalar incelenmelidir.

Salonların tarzının en belirgin olarak yansıtıldığı mobilyalar koltuk takımlarıdır. Salonların dizayn edilmek istendiği tarzdaki koltuk takımları incelenmelidir. Öncelikle tarzı belirlemeniz koltuk seçiminizi daha kolay hale getirebilir.

Koltuk dışında kalan diğer mobilyaların koltuk alındıktan sonra seçilmesi gerekmektedir. Koltuk dışındaki eşya ve mobilyaların koltuk alınmadan önce seçilmesi durumunda birbiri ile çok alakası olmayan eşya alınabilir. Ancak koltuk alındıktan sonra halı, perde, aksesuar ve diğer mobilyaların renk ve model seçilmesi durumunda birbirine yakın dekoratif özelliklerde salon dizayn edilmesini sağlayabilir.

Salon Dekorasyonunda Renklerin Psikolojik Etkisi

Yaşam alanlarında renklerin önemi oldukça büyüktür. Yaşam alanlarının ve mobilyaların tarz ve modellerine uygun olan renk seçimlerinin yapılması dekoratif önemin yanı sıra psikolojik etmenler açısından da önemlidir.

Klasik koltuk mobilyaları birçok renkte üretilmektedir. Ancak yaygın olarak kahverengi, kırmızı veya bordo, yeşil, mavi gibi renklerin belli tonları kullanılmaktadır. Diğer renklerde ve renklerin tüm tonlarında da klasik tarz mobilya üretilmektedir.

Modern tarz koltuklarda tüm renkler ve renklerin tüm tonları kullanılmaktadır. Kendi zevkinize, yaşam alanlarının özelliklerine ve koltuğun modeline uygun olan renk tonu seçilmelidir.

Salon dekorasyonunda renklerin etkisinde salonun özellikleri de önem taşımaktadır. Dar salonlarda tercih edilecek olan renklerin odayı ferahlatacak, geniş gösterecek ve karamsarlığa neden olmayacak tonlarda seçilmesi gereklidir. Koltukların, halıların ve perdelerin koyu renklerde veya renklerin koyu tonlarında seçilmesi ortamda rehavet oluşumuna neden olabilir. Dar salonların dekorasyonunda açık renkler ve renklerin açık tonları tercih edilmelidir. Son zamanlarda oldukça tercih edilen beyaz ve grinin açık tonları hem dar hem de geniş alanlar için oldukça şık olan renkler arasındadır.

Geniş salonların dekorasyonunda da genellikle açık renk tonları seçilmesi ortamlara ferahlık kazandıracaktır. Koltukların koyu renklerde tercih edilmesi durumunda oda içerisindeki diğer mobilya ve eşyaların koltuklar ile uyumlu ancak daha açık olan renk tonlarında seçilmesi ortama ferahlık katabilir. Örneğin salonlarda koyu gri renk koltuk takımı seçilmesi durumunda halılar ve perdeler grinin o tonu ile uyumlu başka bir renk veya grinin daha açık tonu ile dekore edilebilir.

Duvarların renklerinin yaşam alanlarında önemi oldukça önemlidir. Dönem dönem duvar favori duvar boyaları değişse de son zamanlarda genellikle açık renk tonları tercih edilmektedir. Dekoratif duvarlara sahip olmak isteyen kişiler bir duvarı veya kolonları farklı bir renkte boyamak istediklerinde daha koyu renk tonları seçebilmektedirler.

Renklerin salonlar için önemi oldukça önemlidir. Ancak her renk her kişi için farklı anlamlar ve farklı psikolojik etkiye sebep olabilir. Koyu renk tonlarından hoşlanan kişilerin açık renk kullanarak salonu ferahlatması belki o kişi için iyi bir seçim olmayabilir. Salonlarınızı ve yaşam alanlarınızı dekore ederken renklerin sizler için ne anlam taşıdığına ve o rengin size ne hissettirdiğine dikkat etmelisiniz. zevkinize hitap eden, beğendiğiniz renkler ile dekore ettiğiniz salonlar sizlere çok iyi gelecektir.

Ev dekorasyonunuzu uygularken keşfetmeniz gereken fikirleri paylaştığımız blog makalemizi okumak için tıklayın.
Copyright © 2010-2023 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.