Nişan ve Düğünlerde Osmanlı Esintilerine Dönüş

Nişan ve Düğünlerde Osmanlı Esintilerine Dönüş

Zamanında geniş bir coğrafyada hüküm süren Osmanlı, bu nedenle birçok farklı kültürü de içerisine almıştır. Hal böyle olunca da çok ilgin nişan ve düğün motifleriyle beraber farklı dekorasyonlar da ortaya çıkmaktadır. Örneğin bildiğiniz gibi özellikle son yıllarda sıklıkla kullanılan nişan tahtları, Osmanlı esintilerine döndüğümüzün en güzel ve göz alıcı simgelerinden birisidir. Eğer sizler de nişan ve düğününüzle alakalı tüm detayları saray hayatına uygun bir biçimde düzenlemek istiyorsanız gelin birlikte bu yazıyı okuyalım.

Biliyorsunuz hem kadınlar hem de erkekler nişan ve düğünlerinin görkemli ve uzun süre unutulamayacak nitelikte olmasını ister. Düğün ya da nişanın her bir detayını Osmanlı motiflerine ve geleneklerine uygun olarak hazırlarsanız o dönemin tüm ihtişamını da elde edebileceğinizin garantisini veriyoruz. Düşünsenize o güzellikler, parıltılar ve güç düğününüzü yapacağınız yere yansımış. Sizce de harika olmaz mı? Günümüzde Osmanlı dönemini yansıtacak her türlü nişan ve düğün malzemesini kolay bir biçimde bulmak mümkün. Üstelik bunlar gayet uygun fiyatlarla da satışa sunuluyor. Düğün dekorasyonu genellikle zor olduğunu söylenen bir şey olsa da aslında ne istediğinizi biliyorsanız bunu hazırlaması çok da zamanınızı almaz. Düğün dekorasyonu için Osmanlıyı incelemenize bile gerek kalmayacak çünkü zaten bu işi iyi bir biçimde yapan birçok firma bulunuyor. Kaldı ki bildiğiniz üzere artık fazlasıyla moda olan dönem dizileri ve filmlerinden de dekorasyonun nasıl olması gerektiğini az çok anlayabiliyoruz.

Neler Kullanılabilir?

Osmanlı esintilerini nişan ve düğünüze yansıtmak istiyorsanız öncelikle dekorasyona önem vermelisiniz. Örneğin nişan tahtları, kına gecesi klasik taht ürünleri ve nişan taht mobilyaları sizlere bu havayı sunacak en önemli parçalardan. Bunun dışında şu ürünler düğün için size kaliteli bir ortam oluşturma imkanı sunacaktır:

Davetiyeler: Nişan ve düğünlerde Osmanlı esintisi istiyorsanız, mutlaka en başta davetiyelerinizi de buna göre ayarlamalısınız. Osmanlı motifleri, kaftan motifleri, laleler, ebrular, çini desenleri, tuğra ya da padişah fermanı şeklinde davetiyeleri tercih edebilirsiniz. Bu tip davetiyeler saray hayatını direkt olarak yansıtacaktır.

Düğün Kıyafeti: Gelinlik ve damatlık seçimi, bununla beraber nişanda ve kınada giyilecek elbiseler de büyük önem taşımaktadır. Eğer konseptiniz Osmanlı ise mutlaka kıyafetleriniz de buna göre seçilmelidir.

Düğün Dekorasyonu: Osmanlı temalı düğün için dekorasyon konusuna mutlaka dikkat etmelisiniz. Nişan tahtları, düğün tahtları, taht mobilyaları, nişan taht mobilyaları, avizeler, kristaller, tüller, şifon ürünler, danteller antika mobilyalar ve dekorasyon objeleri genel konsepti destekleyecek hatta konsepti oluşturacak.

OSMANLI Konsepti

Herkesin hayalini kurduğu düğün konsepti farklı olsa da son zamanlarda Osmanlı düğün konseptleri sıklıkla tercih edilenler arasında yer almaktadır. Özellikle ülkemizde birçok farklı kültürün bir arada yaşadığı yerde bu konseptleri hazırlamak hem kolay hem de ilgi çekici olmaktadır. Birçok Türk dizisi sayesinde moda olan bu akım artık düğünleri de daha eğlenceli ve çekici bir hale getiriyor. Masa düzeninden tutun da eğlencelere, gelin ve damadın kıyafetinden tutun da oturacakları yere kadar birçok detay bu düğünlerin oluşturulmasına katkı sağlıyor. Peki Osmanlı esintili düğün hazırlamak için hangi noktalara dikkat etmek gerekir:

  • Mobilyalar mutlaka antika ya da eski tip Retro ürünler olmalıdır. Osmanlı havasını yansıtmayan mobilyalar konsepte aykırı olur.
  • Masa düzeni ve dekorasyona da dikkat edilmeli
  • Çiçekler buna göre seçilmeli, örneğin laleler Osmanlı konseptine uygun olacaktır
  • Gelen misafirlere şerbet dağıtımı yapılmalıdır, bu da Osmanlı geleneğidir. Bunun yanı sıra lokum dağıtmak da gerekir.
  • Yine son olarak nişan tahtları ve düğün tahtları kullanılmalıdır.
Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.