Açık Renkli Mobilyaların Pedagojik Gelişim Üzerindeki Etkileri

Açık Renkli Mobilyaların Pedagojik Gelişim Üzerindeki Etkileri

Klasik genç odası tasarımları ve genç odası mobilyaları söz konusu olduğunda, tüm mobilyalar ve dekorasyon fikirleri arasından sıyrılarak çok daha önemli hale geliyor. Çünkü söz konusu olan genç odası mobilyaları ise dekorasyonda dikkat etmemiz gereken en önemli ayrıntı, burada kullandığımız mobilya ve aksesuarların fiziksel, psikolojik ve pedagojik etkileri oluyor.

Renk Seçimi Pedagojik Gelişimi Doğrudan Etkiliyor

Renklerin insanlar üzerindeki psikolojik etkileri kanıtlanmış bilimsel gerçeklere işaret eder. Bu durum söz konusu etkilerin ne olduğu ve nasıl yönlendirilmesi gerektiğine ilişkin dikkatli olmamızı gerekli kılıyor.

Renkler, psikolojik gelişimin yanında fizyolojik gelişim üzerinde de etken durumdalar. Vücut fonksiyonlarımız, beyin gelişimi ve yaratıcılığımız, iş ve çalışma verimliliğimiz ile öğrenmeye duyduğumuz isteğimiz gibi pek çok değişken renklerin çeşitli etkileriyle şekilleniyor.

Renkler ayrıca duygulanımımızı da yönlendiriyorlar. Renkler bizleri sakinleştirip dingin bir ruh haline girmemize neden olabilecekleri gibi öfkelenmemize de neden olabilirler. Sakinliğimizin en etkili anahtarı olup, ilham kaynağına da dönüşebilirler. Üzerimizde endişe halinin ya da huzura dayalı hislerin belirmesine de olanak sağlayabilirler.

Bütün bu saydığımız ruh halleri ve değişken etkenler renklerin etkisiyle keskinleşiyor. Ve söz konusu gençler olunca bir etkilerin doğru biçimde yönlendirilmesi her zamankinden daha fazla önem kazanıyor. Çünkü bir insanın kişiliği genç yaşlarında geçirdiği sağlıklı fizyolojik ve psikolojik, pedagojik süreçlerin belirleyiciliğinde oluşup sağlamlaşıyor.

Bu nedenle de özellikle genç odası mobilyaları belirlenirken renklere ayrıca dikkat etmemiz gerekiyor. Renk seçimi pedagojik gelişimi doğrudan etkiliyor.

Açık Renkler Pedagojik Gelişime Katkı Sağlıyor

Bilindiği üzere renkler, ışığın gözümüzün retinasına değişik biçimlerde ulaşmasıyla ortaya çıkıp ayırt edilir. Dolayısıyla burada meydana gelen bir enerjiden rahatlıkla bahsedilebilir. Kimi renkler keskinlikleriyle görür görmez göze çarparken kimileri daha az belirgindir. Bu noktada ise koyu ve açık renkler arasındaki farklar belirginleşir.

Kırmızı yoğun yapısı nedeniyle dalga boyu en yüksek renk olduğundan göze çarpan ilk renktir. Yoğun olarak bu rengin bulunduğu bir ortamdaysanız gözünüz çabucak yorulabilir. Aynı zamanda kırmızı insanın enerjik hissetmesine neden olur. Bu tek başına iyi bir şey gibi gözükse de, klasik genç odası tasarımları içerisinde yoğun olarak tercih edilirse sürekli enerji verdiğinden yorucu ve gerginlik yaratıcı bir konum kazanabilir.

Aslına bakarsanız bu durum tüm çarpıcı neon renkler için geçerli. Yoğun ve koyu renkler nedeniyle fazla uyarana maruz kalan bünyelerde, kaslarda gerilme, huzursuzluk, uykusuzluk, aşırı tepkisel davranışlar, konsantrasyon bozukluğu ve sinir hali oluşabilir.

Bu nedenle de özellikle açık renkli genç odaları tercih edilmelidir. Çünkü açık renkli genç odaları pedagojik gelişime olumlu katkı sağlar.

Açık Renkler Dengeli Bir Ruh Haline Sahip Olmanızı Sağlar

Klasik genç odası çeşitleri her geçen gün artıyor. Her an yeni bir model ve tasarım gençlerin benisine sunuluyor. Bu da çoğunlukla tercih edilebilir olanlar arasından seçim yapma şansımızı yükseltse de kimi zaman çokluklar içinde kaybolmamıza neden oluyor.

Buna bir de renk seçiminin zaruri etkilerini eklersek karar vermek zorlaşıyor.

İdeal olan, açık renkli genç odaları kurmaya özen göstermek. Pedagojik gelişime pozitif katkı sağlayan genç odası mobilyaları tercih etmek.

Açık renkler yoğun uyarıya maruz kalmamıza engel olurlar. Böylece yaşadığımız her duyguyu dengeli biçimde hissetmemizi sağlarlar. Aynı zamanda gözü yormaktan uzak olduklarından beynimizin olumsuz fiziksel etkenlerden etkilenmesinin de önüne geçmiş olurlar. Her rengin bir anlamı olduğunu da renklerin psikolojik ve pedagojik etkileriyle birlikte hatırlarsak, karşımızda duran tabloyu biraz daha net hale getirebiliriz.

Sarı bilgeliği temsil edip ferahlık hisse verdiğinden açık tonlarıyla tercih edilebilir renkler arasında liste başı durumundadır. Klasik genç odası tasarımları arasında en çok tercih edilen renklerden açık mavi ise rahat bir uyku süresi geçirilmesine yardımcı olacaktır. Renklerin anlamlarını biliyorsanız biraz daha hızlı yol alabilirsiniz. Ama aklınızdan çıkarmamanız gereken yegane şey; açık renklerin her zaman daha pozitif ve dengeli etkileri olacağıdır.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.