Bir Köşe Takımının Kaliteli Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Bir Köşe Takımının Kaliteli Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Yaşam alanlarında köşe koltuk takımları oldukça tercih edilen mobilyalar arasındadır. Oturma odalarında, salonlarda, ofislerde, kafelerde, otellerde, yurtlarda ve diğer pek çok yaşam alanlarında köşe koltuklar kullanılmaktadır. Köşe koltuklar seçilirken dekorasyon, model, tarz gibi unsurların yanında kalitesine de dikkat edilmektedir. Peki köşe takımlarının kaliteli olduğu nasıl anlaşılır?

Köşe koltuklarının kalitesini etkileyen bir çok husus bulunmaktadır. Koltukların üretilmesi sırasında kullanılan malzemelerin kalitesi ve işçilik kaliteli köşe takımları için oldukça önemlidir.

Koltukların iskeletlerinin dayanıklı olması koltukların kalitesinde önemli olan bir unsurdur. İskeleti sağlam olan koltuklar diğer koltuklara göre daha uzun süreli kullanım sunabilir. Koltukların iskeletlerde kullanılan ahşap ve diğer malzemeler koltukların ağırlıkları için de önemlidir. Koltuk alırken hangi malzemeden üretildiğini sorgulayarak ağırlığının sizin için uygun olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Köşe koltuk takımlarının özellikle oturma alanlarında kullanılan sünger ve diğer dolgu malzemelerinin kalitesi de oldukça önemlidir. Süngerlerin zamanla aşınmaması, çökme yapmaması ve ilk günkü görüntüsünü koruması için uygun kalitede malzemeden yapılmış olması gereklidir. Süngerlerde de diğer malzemelerdeki gibi farklı kalite bulunmaktadır. Kimi sünger yumuşak oturum sunarken kimi sünger ise daha sert oturum sunmaktadır. Yumuşak oturumlu süngerlerin çökme yapacağına yönelik önyargılar bulunmaktadır. ancak yumuşak oturumlu köşe koltuklarda kullanılan süngerler genellikle diğer süngerlere göre daha pahalıdır. Bu süngerlerde zamanla çökme oluşmamaktadır. Ancak uygun olmayan kalitedeki yumuşak süngerler çökme yapabilir. Bu nedenle mutlaka koltuklarda kullanılan süngerin kalitesi sorgulanmalıdır. Köşe koltuklarda ve diğer koltuk modellerinde sünger yerine kaz tüyü kullanımı da oldukça yaygındır. Köşe takımı fiyatları skalasını artıran kaz tüyü koltuklar oldukça rahat olmakla birlikte uzun süreli kullanım imkanı da sunmaktadır. Düzenli aralıklarda kaz tüylerinin düzeltilmesiyle ilk günkü görüntüsünü uzun süreler koruyabilmektedir.

Köşe koltuk takımlarının kalitesini etkileyen bir diğer husus ise kullanılan döşeme kumaşıdır. Döşemeler dış etmene en fazla maruz kalan mobilya malzemeleridir. Güneşten etkilenebilen, yemek ve içecek dökülebilen, pislenen ve en çok aşınma meydana gelen parçaları döşemeleridir. Bu nedenle lüks köşe takımları alırken döşemesinde kullanılan kumaşın uygun kalitede olması gereklidir.

Koltuk kumaşlarının aşınmasına en fazla neden olan etmenler temizlik sırasında oluşmaktadır. Köşe koltuk takımlarının kumaşlarının leke tutmayan ve kolay temizlenebilen özelliklerde olması aşınma süresini geciktirecektir.

Koltuklarda oluşan lekeleri çıkartmak için fazlaca kuvvet uygulanmakta ve kimyasal temizlik malzemeleri kullanılmaktadır. Koltuk kumaşlarının leke tutmaz özelliklerde olması, koltuklarda oluşan lekelerin daha kolay temizlenmesini sağlayacaktır. Bu sayede koltuklarınızı temizlemek için hem gereksiz kuvvet hem de zaman harcamak zorunda kalmayacaksınız.

Koltukların kalitesi rahatlık ile doğru orantılıdır. Koltuklarda geçirdiğiniz zamanda size konfor sunan rahat köşe takımları sizler için kaliteli olan koltuk takımları olacaktır. Diğer unsurlar gibi rahat köşe koltuk takımı alırken dikkat edilecek unsurlar belli değildir. Tarzını beğendiğiniz koltuklarda sizin için uygun olan özelliklerin bulunduğu köşe koltuk takımlarını almanız gereklidir. Koltukların yerden yüksekliği, oturum sertliği, koltuk genişliği, koltuğun yaşlanma alanının özellikleri koltukların rahatlığını etkileyen unsurlardır. Bu unsurları kendinize göre inceleyip, size uygun olan özelliklerdeki şık köşe takımlarını seçebilirsiniz.

Klasik köşe takımları ve diğer tarz köşe koltuk takımları alınırken bu unsurları belirleyerek seçim yapmalısınız. Ancak elbette yalnızca kalitesine göre değil evinizin ve yaşam alanlarınızın dekorasyonuna uyum sağlayan özelliklerdeki köşe koltuk takımlarını seçmelisiniz. Oldukça kaliteli olan ancak sizin içinize sinmeyen koltuk takımlarında zaman geçirmek sizler için keyifsiz olacaktır.

Maskoda klasik köşe takımlarını keşfedin yazımızı okumak için lütfen tıklayın.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.