Klasik Yemek Odası Takımı ile Uyumlu Masa Örtüsü Seçimi

Klasik Yemek Odası Takımı ile Uyumlu Masa Örtüsü Seçimi

Dekorasyon yapılırken göz önünde bulundurulan yüzlerce detay var. Her biri bir diğerinin tamamlayıcısı olan bu detayların bütünlüğü bir dekorasyonun uygun ve yerinde olduğunun göstergeleri! Bu göstergelerin bazıları ise maalesef dikkatsizce geri planda bırakılabiliyor. Böyle bir durumda bir detayın kötü niteliği diğer tüm ayrıntıları etkileyip, dekorasyonun taşıması gereken bütünlüklü ahengin oluşmasına engel teşkil ediyor. Söz konusu dikkatsizliğe en fazla uğrayan ve yaşam alanlarının stilize edilmesine mani olan bu detaylardan biri maalesef klasik masa örtü seçimi olarak karşımıza çıkıyor.

Bir klasik yemek odası tasarımının, salonların, mutfakların en önemli taşıyıcılarından biri masa örtüsüdür. Lüks masa örtüsü seçimi ve kullanımı ile şaşırtıcı biçimde kötü sonuçlara neden olabilmektedir. Burada bahsettiğimiz şaşırtıcılık kullanıcıların seçimleri ile ortaya çıkıyor. Anlaşılmaz biçimde masa örtüleri sanki evlerin siluetinin bir parçası değilmişçesine, gereken önem gösterilmeden gelişigüzel biçimde seçilebiliyor. Bu durum kabul edilebilir bir şey değil. Oysaki bir klasik masa örtüsü şıklığın, zarafetin, görenlerde güzel duygular uyandıran anların vazgeçilmezidir. Dokusuyla, dokunuşuyla bulunduğu mekana kimlik kazandıran en önemli ögelerden biri her zaman masa örtüleridir. Dolayısıyla bu farkındalıkla hareket etmek, seçim yaparken masa örtüsü ile kazanılacak artıların tamamına dikkat edilerek tercih yapmak gerekir.

Klasik Masa Örtü Seçimi

Klasik yemek odası takımınız ile uyumlu bir masa örtüsü seçmek istiyorsanız, ilk önce masanızın şekline odaklanmalısınız. Yemek masaları kare, dikdörtgen, yuvarlak ya da oval olabildiği gibi kimi yemek masaları hem köşeli hem de oval hatlara aynı anda sahip olabiliyor. Bu nedenle klasik masa örtü seçimi yaparken masanızın geometrik hatlarını göz önünde bulundurmalısınız.

Hemen ardından seçeceğiniz lüks masa örtüsü, rengi ile yemek odanızın kalanıyla uyumlu mu değil mi bu soruya karşılık vermelisiniz. Çeşitlenen lüks yemek odası aksesuarları hayal edebileceğiniz hemen her renge bürünebildiklerinden, masa örtüleri de binlerce farklı renk ve tonla tasarlanabilirler. Genel olarak canlı ya da pastel renklere yönelmekten başka şansınız yok. Ancak tek renk sizin beklentilerinize cevap vermiyorsa, desenli lüks masa örtüsü alternatiflerine yönelebilirsiniz. Bu durum da ihtiyacınıza cevap vermekte yetersiz kalıyorsa, ana masa örtünüzün üstüne yaymak üzere bir ara masa örtüsü seçeneğini de değerlendirmeye alabilirsiniz. Böylece tonlar arası geçişlere, düz zeminde hareketli desenlere yer açma şansınızı da artırmış olursunuz.

Lüks Masa Örtüsü Kaliteli Masa Örtüsü Anlamına Gelir!

Bir fotoğraf karesi hayal edin ve bu kareye giren kişi ya da nesneleri ne kadar beğendiğinizi düşünün. Bu fotoğraf karesine fon yapan yer, yani beğendiğiniz objelerin ardında kalan kısım eğer gözünüze hitap etmiyorsa, bu fotoğrafı beğenmezsiniz öyle değil mi? İşte klasik masa örtü seçimi de böyle bir noktaya işaret eder.

Harika bir klasik yemek odası takımına, bu takımın bulunduğu alanı süsleyen lüks yemek odası aksesuarlarına, harika bir yemek takımına ve yemek yapma konusunda müthiş bir marifete sahip olabilirsiniz. Ancak bütün bunları kalitesiz bir yemek masa örtüsü üzerinde sergilerseniz, her şey kıymetini kaybedecektir. Bu nedenle masa örtünüzün kumaşının kalitesi konusunda savurgan olmaktan çekinmeyin. Unutmayın, lüks masa örtüsü, kaliteli masa örtüsü anlamına gelir!

Sahip olmanız gereken lüks masa örtüsü alternatifleri en az dört tane olmalı. Biri kahvaltı zamanları için diğeri ise akşam yemeği saatleri için gerekli. Biri herhangi bir lekelenme durumunda, ötekinin yerine geçmeye hazır olması için beklerken diğeri de mevsimsel bir seçenek niteliği taşımalı. Bildiğiniz üzere yaz ve kış aylarında, özellikle akşam yemeklerinde kullanılan masa örtüleri değişkenlik gösterir, göstermelidir de! Bu nedenle seçiminizi yaparken mevsimi de dikkate almalısınız.

Klasik yemek odası dekore ederken gerçekleştirilen hatalara değindiğimiz bu blog makalemizi mutlaka incelemenizi öneriyoruz.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.