Klasik Koltukların Özellikleri Nelerdir?

Klasik Koltukların Özellikleri Nelerdir?

Salon ya da oturma odalarınızda şıklık ve ihtişamdan vazgeçemeyenlerin ilk tercihi olan klasik koltuklar, son dönemde daha da popüler hale gelmiştir. Bir yanda modern ve minimalist akımların ağırlığı çoğunluğu etkilerken, dekorasyonun bu kadar sade olmaması gerektiği fikrine inananlar klasik mobilyaları tercih ederek ev yaşamlarını daha özel kılmak istemekteler. Özellikle azalarak da olsa devam etmekte olan günlük oturma odası yerine, misafirlerin ağırlandığı salon kültüründe gösterişli bir dekorasyondan yana olanların aklına ilk gelen seçenek klasik bir koltuk takımı ile ilk bakışta herkesi etkilemektir. Yalnızca evlerde değil, ofis ve otellerde de tercih edilen klasik tarzda tasarlanmış koltuklar iddialı olmayı tercih edenler için ilk seçenek olarak göze çarpmaktadır. Çeşitli modellerde, farklı malzemelerden üretilen klasik koltukların ortak ve ayrıştırıcı özelliklerini yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Klasik koltuk modelleri arasında seçim yaparken, renk, malzeme ve tarz olarak farklı seçenekler mevcut bulunsa da, en önemli ortak özellik olan boyut yapacağınız seçimi doğrudan etkilemektedir. Klasik tarzdaki mobilyalar genelde büyük boyutlarda tasarlanmaktadır. Klasik koltuklar da, modern koltuk takımlarına göre daha büyük ve geniş boyutlarda üretilmektedir. Klasik bir koltuk takımı satın alma kararı vermeden önce, salon ya da oturma odanızın yeterli büyüklüğe sahip olup olmadığından emin olmanız gerekmektedir. Eğer yeterince büyük bir salonunuz yoksa koltuk takımınız odayı daraltacak ve sahip olmak istediğiniz göz alıcı şıklık yerini dar ve boğucu bir atmosfere bırakacaktır.

Klasik mobilyalar ile döşediğiniz bir odada, diğer tamamlayıcı öğe ve aksesuarlar mobilyanın öne plana çıkmasını engellemeyecek ölçüde daha sade olmalıdır. Örneğin, klasik koltuklarla döşediğiniz bir salonda halı ve perdelerin daha sade olması ve az sayıda daha yalın aksesuarların koltuklarınızın şıklığını ön plana çıkaracak ve göz yormayan bir görünüm sergileyecektir. Klasik koltuklarda sıklıkla kullanılan ahşap oyma ya da varaklı başlık, kol ve ayaklar yeterince dikkat çekeceği için kullanılacak aksesuarlarda taş, işleme ve varak gibi süslemeler minimumda tutulmalıdır.

Klasik koltuklarınızı seçerken dikkat etmeniz gereken bir diğer özellik de üretildiği malzemedir. Klasik koltukların döşemelerinde genelde kadife, saten, ipek saten gibi parlak ya da gösterişli kumaşlar tercih edilir. Bu kumaşlar da son derece hassas ve temizliği ayrı bir özen gerektiren özelliğe sahiptir. Koltuklar, evde en fazla kullanılan alanlar olan oturma odaları ve salonlarda bulundukları için, yıpranmaları ve kirlenmeleri daha kolaydır. Bu sebeple, her ne kadar şık malzemelerden üretilmiş olsalar da kolay temizlenebilir ve leke tutmayan özellikteki kumaşlardan üretilmiş koltukları tercih etmeniz önerilir. Kumaş dışında, özellikle oymalı klasik koltuklarda kullanılan ahşabın kalitesi ve dayanıklılığı da dikkat etmeniz gereken bir diğer noktadır. Ahşap kısımların üzerindeki cila ya da verniğin dayanıklı olması zaman içerisinde güneş ışığı ve kullanıma bağlı yıpranmaları geciktiren bir faktördür.

Klasik mobilyalar özel tasarım ve üst düzey malzeme kullanımı gerektirdiğinden genellikle yüksek fiyatlı ürünlerdir. Bir de standart üretimin dışında belli ölçüler ve özelliklere göre sizin için sıfırdan tasarlanıp üretilen klasik koltuklar daha da maliyetli olacaktır. Bu sebeple, seçeceğiniz koltuğu kolayca değiştiremeyeceğiniz fikrini aklınızda tutarak ve belli bir zaman ve bütçe hesaplaması yaparak, tercihinizi klasik koltuklardan yana yapmalısınız. Aksi takdirde, ikinci el olan her ürün gibi bu koltukları da değerinin ve ödediğiniz rakamın çok çok altında elden çıkarmanız söz konusu olacak ve bu da size mali bir kayıp yaşatacaktır.

Klasik yaşam alanlarının temel dekorasyonunu vurgulayan lüks koltuk takımlarında yeni trendleri paylaştığımız blog makalemizi inceleyin.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.