Klasik Koltuk Mu Modern Koltuk Mu?

Klasik Koltuk Mu Modern Koltuk Mu?

Hepimizin evlerinde aradığı estetik, genellikle klasik koltuklar ya da modern koltuklar ile belirleniyor. Bunun nedeni, yaşam alanlarımızın güzelliği denilince ilk aklımıza gelen mekânın salonlarımız olması. Konuklarımızın evimizde görmesi mutlak olan belki de tek yer salonlarımız. Dolayısıyla salon ya da oturma odalarımızda kullandığımız mobilya, perde ve aksesuarlar önem kazanıyor. Bu mekanların en büyük ve göze çarpan parçası da koltuklar. Koltuk seçerken ise ilk kriterimiz klasik ya da modern olması oluyor. Bu büyük bir ayrım. Sanatın hemen her alanının yaşamımıza sirayet ettiğini düşündüğümüzde, yine mobilyalarımızı belirleyen unsurun geçmişten günümüze sanat akımları olduğunu görüyoruz. Klasik ve modern koltuk modelleri de birer sanat akımı olan klasizm ve modernizmin yaşam alanlarımıza etkisinin bir göstergesi.

Geçmişten Gelen Estetik; Klasik Koltuk Modelleri

Bir sanat akımı olarak klasizm 17. yüzyıl Avrupa’sında, Antik Yunan ve Roma sanatını temel almış ve Rönesans döneminde doğmuştur. Aslında sanatta bir geçmişe dönüş olan bu akım, mobilyalarda Antik dönemlerin izlerinin bulunmasını sağlamıştır. Klasik koltuk modelleri incelendiğinde insan odaklı ve akılcı üretilmesinin yanı sıra ihtişamı da göze çarpar. Ergonomik yapısı, insan odaklı düşünmenin ürünüdür. Klasizm aristokrat sınıfın bir eseri olduğu ve Antik devirlerden ilham aldığı için estetik ve görkem klasik mobilyaların temel unsurudur. Klasik koltuklar genellikle zenginlik göstergesi olan sarı renk içerir. Kraliyet rengi olan kırmızı ve mor klasik mobilya döşemelerinde sıkça kullanılır. Ahşap kısımları görkemli işlemelerle doludur. Klasik koltukların işçiliği daha fazladır ve yapımı daha zordur. Klasik koltukların olmazsa olmazı ise düğmeli kapitoneler ve kabaralardır. Kapitone yapı ve düğmeler hem mobilyanın işçiliğini artırır hem de mobilyaya asalet katar. Kabaralar ise çoğunlukla metal malzemelerden yapılmasının yanı sıra yapımında taşlarda kullanılabilir. İskeletinde ceviz, gürgen ve kayın gibi ağır ve dayanıklı ağaçlar kullanıldığından kalitesi yüksektir. Genellikle kalın ve sık dokulu kumaşlardan üretilir. Bu da kaliteyi artıran bir başka özelliktir.

Klasik mobilyalar asaletin, görkemin, kalitenin ve zarafetin estetiğini taşır. Güçlü ve ihtişamlı bir salon istiyorsanız klasik koltuk modelleri tam aradığınız şey.

Şimdinin Güzelliği; Modern Koltuk Modelleri

Kaynağını bilimsel düşünceden alan ve geleneksel olana karşı duran modernizmin mobilyalara yansıması sade bir estetiği evlerimize taşıyarak olmuştur. Modernin sürekli kendini yenileyen yapısı modern koltuk modelleri için çeşitlilik demektir. Birçok çeşidi olan modern koltuklar aynı zamanda kolay temizlenme ve kolay taşınma gibi pratik faydalarının yanı sıra geniş fiyat skalasıyla da bizlere avantaj sağlamaktadır. Modern mobilyalar günümüz ihtiyaçlarına göre tasarlanırlar ve kullanımları son derece pratiktir. El işçiliğinin daha az olması nedeniyle modern dizayn koltuklar, klasik mobilyalara göre daha uygun fiyatlara edinilebilinir. Şimdinin mobilyası olması nedeniyle günümüze hitap eder ve geleceği de içinde barındırır. Modern akımın etkisiyle yeniliklere açıktır ve birçok farklı tasarımı bulunmaktadır. Klasik mobilyalara oranla, modern koltukların günlük kullanımı daha ergonomiktir ve gözden çok akla hitap eder. Modern koltuklar ister tekli ister ikili ya da üçlü olsun açılabilir ve misafirleriniz için ideal birer yatak olabilir. Ayrıca depolama alanları da bulunduğundan salonunuzun ya da oturma odanızın düzenini sağlayarak ideal kullanım olanakları sunar. Avangard ve minimalist gibi fazlaca çeşidi bulunan modern stil sadeliği ve konforu ile her çağda trend olmayı başarmıştır.  

Dayanıklılık ve gösteriş vadeden, hala varlığını sürdüren klasik koltukları ya da sadelik, şıklık ve konfor sağlayan ve her devir revaçta olan modern koltukları seçmek size kalmış.

Yaşam alanlarınızda yer vermek isteyeceğiniz luxury koltuk takımları modellerinde en son trend ne? Günceli ve yeni tasarım lüks mobilyaları keşfetmek adına, sizler için hazırladığımız blog makalemizi inceleyin.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.