Geçmişe Dönüş, Dantellerin Kullanımı

Geçmişe Dönüş, Dantellerin Kullanımı

Klasik mekanlarda dantel kullanımı çok eski zamanlardan bu yana aşina olduğumuz bir durum. İnsanlarla birlikte yaşayan evlerin hikayelerine karışan danteller, nesilden nesile aktarılmaları, annelerin kızları için ince ince işlemeleriyle hayat bulmaları ve çeyizlerin baş köşelerine yerleştirilmeleriyle yıllardır hayatlarımızdalar. Eskiden beri danteller kâh vitrin takımlarını, kâh yemek masalarını, televizyonları, telefonları bile süsleyen, kimi zamansa perdelere bile dönüşebilen zarif ürünlerdir. Kullanım biçimleri ve alanları değişebilir. Değişmeyen tek şey bir şekilde hayatımıza dahil olmaya devam etmeleridir!

Klasik dekorasyon aksesuarları arasında her zaman özel bir yeri olan danteller, evlerin dekorasyonuna şıklık kattıkları uzun zaman boyunca bazı dönemlerde daha az ya da daha çok rağbet gördüler. El işlemelerinden fabrikasyon ürünlerine, değişen dekorasyon biçimlerinden farklılaşan yaşam koşullarına kadar pek çok şeyden danteller de etkilendiler. Kimisi, klasik dekorasyon aksesuarları arasında dantellere yer vermemeyi tercih ederken, bir anda doğru bir dekorasyon tarzının etkisini güçlendiren dantelleri görünce seçimini gözden geçirmiştir. Kimi de klasik dekorasyon deyince halen ilk önce dantelleri aklına getirmekte ya da özellikle vintage bir tarzı benimseyenler zaten doğrudan dantellere yönelmektedir. Ayrıca dekorasyon söz konusu olunca hangi zamandan, hangi dekorasyon tarzından bahsedersek bahsedelim zaman zaman bir eskiye dönüş modası başlayabilir. Bu durumdan elbette klasik dekorasyon aksesuarları da nasibini alır. Nitekim son dönemde nostaljik de sayılabilecek böyle bir dönüş yaşanıyor. Danteller, klasik mobilya aksesuarları arasında hızla yükseliyor ve trendler arasında kendisini gösteriyor.

Zarif Bir Dokunuş: Danteller

Üstelik klasik mekanlarda dantel kullanımı çok çeşitli hallere bürünmüş biçimde çıkıyor karşımıza. Salonlarda doğrudan orta sehpaları, zigon sehpaları, dresuar ya da vitrin takımlarını süsleyen danteller, bu anlamda akla ilk gelen kullanım yerlerinde bulunuyorlar. Tabi fiskosları kaplayan dantel örtüleri de yine unutmamak gerek. Ancak dantellerin klasik mekanlarda kullanımı bunlarla sınırlı değil.

Bir an için koyu renkli mobilyaların tercih edildiği bir salon yahut oturma odasında, bu renklerle uyumlu fon perdelerin yer aldığını düşünün. Bu fon perdelerinin yanına eklenecek ve tül işlevi görecek dantel bir perde, bej, krem ya da beyaz tercihiyle mekanınıza hem zarif bir dokunuş kazandıracak hem de canlılık katacaktır.

Danteller ile son derece şık ve yaratıcı klasik dekorasyon aksesuarları oluşturabilirsiniz. Dantellerin sardığı mumluklar, dekoratif vazolar bu noktada verilebilecek örneklerden. Klasik dekorasyonunuzla uyum sağlayacak oymalı çerçevelerin içine dantel yerleştirip, cam bölme kullanmadan duvarlarınıza asabilirsiniz. Böylesi bir aksesuar seçimi farklı ve özgün tasarımların arayışında olanların ihtiyaçlarına da cevap verecektir. Bununla beraber doğrudan dantelden yapılmış aksesuarları da tercih edebilirsiniz.

2020 Dekorasyon Sezonunun Gözdesi: Danteller

Kolalanmış dantel bir sepetten tutun da bir kasnak içine yerleştirilmiş dantel aksesuarlara kadar genişleyen bir yelpazede yer alan bu ürünleri, salonlardan oturma odalarınayahut mutfaklara kadar yaşam alanlarınızın her bölümünde kullanabilirsiniz.

Mutfaklarda kavanozlarınız için yapılmış ve yine kolalanmış dantel kılıflar kullanabilir, duvarlarınıza dantel fiyonk süsler yerleştirebilirsiniz. Aynı uygulamayı mutfak dolaplarının tutamaklarında da deneyebilirsiniz.

Klasik dekorasyonda dantel kullanımı yatak odalarında da kendini gösteriyor. Dantel yatak örtüleri, şifonyerleri süsleyen danteller ya da komodinlerde abajurlarla beraber kombinlenen danteller! Her biri göz alıcı klasik dekorasyon aksesuarları oluşturmanızı sağlayacak, şık detaylar.

Görüldüğü üzere, yaşam alanlarının her bölümünde rahatlıkla kullanılabilen danteller, geçmişte oldukları gibi bugün de rağbet gören ürünler. Önümüzdeki 2020 sezonu boyunca da karşımıza çıkacaklarına ve yaratıcı zihinlerin oluşturduğu çarpıcı dekorasyonlara hayat vereceklerine şüphe yok!

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.