Erkek Çocuk Odası Nasıl Olmalıdır?

Erkek Çocuk Odası Nasıl Olmalıdır?

Çocuk odaları düzenlenirken çocukların içinde huzurlu hissedeceği, gelişimlerinin destekleneceği ve sağlıklarının korunacağı özelliklerde olmasına dikkat edilmelidir. Erkek ve kız çocuklarının dekore edilmesinde temel unsur bu olmalıdır. Erkek için kullanılan mavi kızlar için kullanılan pembe renk algısından yıkılarak çocuk odaları için renk seçimine karar vermek önemlidir. Çocukların odaları dekore edilirken ve çocuklar için yeni bir şey alırken renklerin cinsiyeti olmadığı unutulmamalı ve çocuğun sevdiği renkte seçim yapılmalıdır.

Çocukluk kendi kararlarını alabilen, fikir üretebilen ancak henüz gençlerin sahip olabildiği düşünme ve karar verme yetisine sahip olmayan bir dönemdir. Çocukların odalarının dizayn edilmesi sırasında bebek odaları hazırlarken olduğu gibi tek karar verme merceği anne ve babalar değildir. Odada yaşayacak olan çocukların fikirleri ve tarzları dikkate alınmalıdır. Eğer çocuklar bu süreçte yanlış bir seçim yapıyorsa ve bu seçim onun gelişimi için uygun olmayacaksa anne ve babalar müdahale edebilir ve çocuk için en uygun olan çocuk odası tasarlanabilir.

Erkek çocuklar kız çocuklarına göre daha hareketli olabilirler. Bir yerden atlayarak, bir yere tırmanarak oyun oynamak isteyebilirler. Bu nedenle erkek çocuk odası dizayn edilirken mobilyaların bu gibi durumlara karşı dayanıklı olması çok önemlidir.

Erkek çocuk odaları için mobilya alırken dayanıklı özelliklerde olması çok önemlidir. Karyola, çalışma masası, çalışma sandalyesi gardırop gibi mobilyaların modelinden sonra dikkat edilmesi gereken husus kalitesidir. Mobilyalarda kullanılmış olan ahşap kalitesi mobilya dayanıklılığında önemlidir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte farklı özelliklerde mobilya malzemeleri üretilebilmektedir. Sunta, yonga levha, MDF gibi farklı üretim malzemeleri araştırılmalı ve uygun dayanıklılığa sahip olan mobilya seçilmelidir. Baza ve karyolaların yatağın konumlandırıldığı parçanın kalitesi de çok önemlidir. Yatağı taşıyan ve ağırlığı paylaştıran bu mobilya parçasının kalitesi özellikle incelenmelidir.

Çocukların erkek veya kız olarak cinsiyet ayrımı olmaksızın özellikleri değişmektedir. Çocuğunuz için uygun oda dekore ederken kendi çocuğunuzu tanıyıp onun özelliklerini rehber edinmeniz önemlidir. Bazı erkek çocuklar için eşyalarının kıymeti olmayabilir ve eşyalarına biz zarar gelmesin diye sakınmadan onları kullanabilir. Bu durum çocukların kız veya erkek olmalarına göre oluşan bir karakter değil tamamen çocuğa başlı olan bir özelliktir. Eğer sizin çocuğunuz da eşyaları dikkatli kullanmıyorsa mobilyaların dış yüzeylerinin çizilme ve darbelere karşı dayanıklı olmasına özen göstermelisiniz. Sunta, yonga levha veya MDF gibi mobilya malzemelerinin çizilme ve darbelere karşı dayanıklılıkları da farklıdır.

Çocuk odaları dizayn edilirken çocuğunuzun gelişim çağında olduğunu ve bu gelişim süreci için çocuğunuzun gelişimini destekleyecek özellikler mobilya seçmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Çocuklar masa başında ders çalışarak geçirdikleri fazla zamanda uygun pozisyonda ders çalışmaları için çalışma masasının ve sandalyesinin uygunluğu önemlidir. Çocuklar gelişim çağında olduğu ve hızla büyüdükleri için onlar için mobilya seçmek zorlayıcıdır. Bu sene uygun olan çalışma masası seneye küçük gelebilir. Bu nedenle yüksekliği ayarlanabilir masa ve sandalyeler çocukların kullanımı için uygun olabilmektedir.

Çocuk odalarında dikkat edilmesi gereken bir hususta aydınlatmalardır. Ders çalışma sırasında ışığın yetersiz olmaması veya dinlenme sırasında loş ışık kullanımı oldukça işlevseldir. Hem dekoratif hem de kullanışlı olan lambader, aplik veya abajur kullanımı oldukça yaygındır. Özellikle ders çalışma masasının yanında konumlandırılan lambader ders çalışma sırasında ışığın geriden gelmesini engelleyerek dikkat dağılmasının önüne geçebilir.  

Çocuk odaları hazırlanırken çocuğunuzun cinsiyetinden ziyade onun nasıl bir odada huzurlu ve mutlu olabileceği dikkate alınmalıdır. Çocukların psikolojisini etkileyen renklerin etkileri nelerdir? Çocuk odalarında hangi renkler kullanılmalıdır

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.