Dimmer ve Lüks Avizeleri Keşfedin

Dimmer ve Lüks Avizeleri Keşfedin

Lüks mekanların aydınlatmasını üstlenen avizelerin yaşam alanlarında kullanımı ve ortamda oluşturulan ambiyans oldukça önemlidir. Lüks mekanlarda tercih edilen dekorasyon etmenleri, döşemeler, mobilyalar etkili aydınlatma ile gösterişli tasarımını vurgulayabilmektedir. Işık insanların çevresindeki nesneleri görüntüleyip anlamlandırabilmesi için olmazsa olmaz etmendir. Işıksız bir ortamda hiçbir nesne gözükmemektedir. Az ışıklı ortamlarda da mobilyaların özel işçilikleri ya da tasarımına gölge düşürebilmektedir. Bu sebeple mekanlarda özellikle klasik mobilya ve aksesuarların daha etkili bir yaşam alanı oluşturabilmesi için doğru avize modelleri tercih edilmelidir. Lüks yaşam alanlarında mükemmel dekorasyonu sağlaması adına ışıl ışıl yaşam alanı oluştururken, zaman zaman daha sakin ve loş ortamlarda oluşturmak istenmektedir. Kullanıcılar, dinlenmek istedikleri ve gözlerini rahatlatıp, loş bir ortamda huzur bulmak isteyebilmektedir. Peki bir mekânda aynı avize ve ampullerle hem loş hem de ışıl ışıl yaşam alanları nasıl oluşturulur? İşte bu sorunun cevabı dimmer anahtarlardan geçmektedir.

Dimmerli Anahtarlar ve Lüks Avizeler

Dimmerli anahtar ve lüks avizeler yaşam alanlarında tercih edildiğinde istenildiğinde ışıl ışıl istenildiğinde de loş bir konsept oluşturmak mümkün olacaktır. Dimmerli anahtarların en temel özelliği, belli direnç seviyeleri ile birlikte, ışın gücü arttırılıp, azaltılabilmektedir. Böylece anahtar üzerinden ampullerin gücü ayarlanabilmektedir. Bu durum da kullanıcıların istedikleri ambiyansı oluşturmasını sağlamaktadır. İstenirse loş istenirse aydınlık yaşam alanları tek bir düğme ile oluşturulabilmektedir. Peki hangi mekanlarda dimmerli anahtar kullanılmalıdır?

Dimmerli anahtar yaşam alanlarında hemen hemen tüm odalarda tercih edilebilmektedir. Ancak işlevselliği açısından en çok salon, yemek odaları ve yatak odalarında dimmerli anahtarlar işlevsellikleriyle ön plana çıkmaktadır. Genellikle loş bir ortam oluşturulması istenilen yaşam alanlarının başında bu saydığımız oda ve mekanlar gelmektedir.

Klasik Avize = Lüks Avize

Klasik mekanların aydınlatmasında kullanılan lüks avizelerin en temel özelliği aydınlatma işlevinin yanında aksesuar özelliği taşımasıdır. Avizeler bir yaşam alanında en şık aksesuarların başında gelmektedir. Motifleri, altın varaklı tasarımı, antik ve bronz konseptleri, mumlu ve şamdanlı konseptleri gibi birçok farklı model bulunmaktadır.

Klasik avizeler eşittir lüks avizeler denilmektedir. Çünkü lüks yaşam alanlarında tercih edilen klasik avize modelleri aynı azmanda lüks avize kategorisine de girmektedir. Bu sebeple bu iki avize modeli aynı konsepti taşımaktadır.

Lüks Avize Seçerken Dikkat Edilecekler

Lüks avize modelleri arasından seçim yapacak kullanıcılar hangi modeli seçeceği konusunda kararsız kalabilmektedir. Bu durum da dekorasyon ile uyumlu bir mobilya seçiminin önüne geçebilmektedir. Bu sebeple mobilyalar, duvar ve zemin döşemeleri, aksesuar modelleri ile uyumlu avize modeli seçmek zor gibi gözükse de bazı filtrelemeler ile oldukça kolay olmaktadır.

İlk soracağınız soru avizenin kullanılacağı alanın ölçüleri olacaktır. Bu ölçülere bağlı olarak avizenin boyutu, katlı olup olmayacağı ve avizede kaç ampul olacağına dair fikir vermektedir.

Bir diğer soru ise avizelerin mobilyalar ile uyumlu bir konsepte sahip olması olacaktır.  Oyma motifli ve heybetli mobilyaların kullanıldığı alanlarda büyük ve motifli avizeler tercih edilmesi gerekirken daha sade alanlarda sade bir tasarıma sahip avize modelleri tercih edilmelidir.

Zaman içerisinde tozlanıp kirlenebilen avizelerin temizliği de önemli bir etmendir. Kolay temizlenebilir bir avize modeli araştırmanız ve tercih etmeniz usun süreçli kullanımlarda kullanıcısını oldukça memnun edecektir.

Ev dekorasyonunuda aydınlatmanın önemi büyüktür. Peki doğru aydınlatma nasıl sağlanır? İşte doğru aydınlatma oluşturmak için verdiğimiz önerileri öğrenmek için blog makalemizi keşfedin.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.