Country Mutfak Mobilyalarının Yarattığı Büyüleyici Etki

Country Mutfak Mobilyalarının Yarattığı Büyüleyici Etki

Mutfak hayatımızın en önemli mekanlarından bir olduğundan dekorasyonu konusunda da bir hayli dikkatli olmak gerekiyor. İster büyük olsun ister küçük önemli olan bir mutfağı hem fonksiyonel olacak şekilde dizayn etmek hem de içerisinde çok fazla zaman geçirdiğimiz bu mekanda mutlu anları çoğaltabilmek. Bu da doğru dekorasyon tarzı ve buna uyum sağlayan fonksiyonel mobilyalarla olabiliyor. Country mutfak dekorasyonu ile tasarım ve fonksiyonellik mutfakta buluşuyor.

Günümüzün en çok tercih edilen mutfak dekorasyon stillerinden biri country tarz. Hemen hemen herkes tarafından beğenilen bu tarz, mutfağına kır yaşamını taşımak isteyenler için oldukça ideal. Üstelik hem eğlenceli ve nostaljik bir etki yakalayabilir hem de kendiniz için fonksiyonel bir mutfak tasarlayabilirsiniz.

Country Mutfak Mobilyaları, Alandan Tasarruf Edin

Mutfakta her alanı değerlendirmek gerekiyor. Özellikle de dar bir mutfağınız varsa... Bu nedenle de fonksiyonel mobilyalar daha çok iş görüyor. Şimdilerde evlerin metrekarelerinin küçüldüğünü göz önüne alırsak mutfaklara öyle çok da fazla alan ayrılmadığını söyleyebiliriz. Bu durum mutfakta alandan tasarruf etmeye yarayacak mutfak mobilyalarını ön plana çıkarıyor. Mutfağınızı dekore ederken masa ve mutfak konseptini aynı alanda kullanın. Mutfakta hem tezgah hem de masa olarak kullanılan tasarımlar alandan kazanmanıza yardımcı olurken, dekoratif de görünüyor. Bu tarzı tercih ederek aynı platform üzerinde hem yemek yiyebilir hem de yemek yapabilirsiniz.

Country Mutfak Dolapları ile İşler Daha Kolay

Dolap bir mutfağın can damarıdır. Bir ev satın alacağımız ya da kiralayacağımız zaman önce mutfağına ve tabi mutfaktaki dolap oranına bakıyoruz. Çünkü en fazla eşyayı, fark etmesek de mutfağımıza yerleştiriyoruz. İrili ufaklı pek çok parça eşyanın buluştuğu mutfaklarda dolapların fonksiyonel olması önemli, çekmeceli, bol raflı ve ray sistemli mutfak dolaplarıyla daha efektif zaman geçirmek ve mutfaktan daha çok keyif almak mümkün oluyor.

Country Mutfak Stilinin Olmazsa Olmazları

Country mutfak dekorasyonu son yıllarda çok tercih ediliyor. Ancak doğru uygulamak ve istenen etkiyi yaratmak için bu tarzın olmazsa olmazlarını da mutlaka kullanmak gerekiyor. İşte country mutfak dekorasyonunun olmazsa olmazları!

  • Sadelik ve doğallık ön planda tutulmalı. Bu da özellikle renk konusunda titiz olmayı gerektiriyor. Sade ve doğalı en güzel temsil eden renk beyaz olduğuna göre bu tarz mutfaklarda beyaz kullanımı da öne çıkıyor. Öte yandan kır yaşamını temsil eden bu tarzın önemli renklerinden biri de elbette yeşil. Açık gri, krem ve bej gibi renkler de mutfakta sadeliği yakalamaya yardımcı oluyor. Country tarzda zıt renklere yer olmadığını da belirtelim.
  • Bu tarzı yansıtmada bazı eşyalara özelliklere ihtiyacınız var. Örneğin, hak ve perde gibi tekstil ürünleri olmadan country tarzı bütünüyle yansıtmanız mümkün olmaz. Sadeliği bozmayan, az desenli, tek renk halılar hem zemini şık gösteriyor hem de tarza uyum ağlıyor. Masa örtüsü de yine tarzı tamamlayan önemli parçalardan biri.
  • Country mutfak dekorasyonunda ahşap malzeme kullanımı önemli. Özellikle masa ve sandalyelerin ahşap olması gerekiyor.
  • Perdelerde gün ışığını daha fazla hissettiren ince kumaşlardan yana tercih yapmak gerekiyor.
  • Country tarzın önemli mobilyalarından biri de tezgahlar. Özellikle ahşap tezgahlar country tarzın en iyi temsilcilerinden.

Farklı Kültürlerin Country tarzı

Country dekorasyon stilinin farklı kültürlere göre değişen bazı özellikleri bulunuyor. Fransız country tarzı Eski dolaplar, ayrı ayrı renklere boyanmış sandalyeler ve büyük yemek masalarını gözünüzün önüne getirebilirsiniz. Ancak bu tarzda yemek masaları her daim büyük ve ihtişamlı oluyor. Dar bir mutfağınız varsa Fransız country tarzı uygulamak pek de kolay değil. 1700 ve 1800’lerde Amerika’dan çıkan Shaker country tarzında doğal dokumalar ve açık renk ahşap kullanımı ön planda. İngiliz kır stili yeni ve eskiyi bir araya getirirken rahat mobilyaları da aynı mekanda buluşturuyor. Son olarak, en çok bilenen country tarzlarından biri Rustik. Kır hayatını özleyenler Rustik country tarzı evlerine rahatlıkla taşıyabiliyor.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.