Bebek Odası Dekore Ederken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bebek Odası Dekore Ederken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bebek odaları; bebeklerin gelişimini destekleyecek, sağlıklarını koruyacak ve olası kazaların oluşmasını engelleyecek özelliklerde olmasıdır. Bebek odaları dekore edilmesi sırasında bu hususlar dikkate alınmalıdır. Bebek odası için mobilya ve eşya alınırken bu hususlara dikkat edilmeli ve bu hususlar doğrultusunda odadaki mobilyalar konumlandırılmalıdır.

Bebek odaları dizayn edilirken dikkat edilmesi gereken ve yapılması gereken ilk şey mobilya alınmasıdır. Klasik stil bebek odası grupları alınırken tüm mobilya ürünleri tek tek incelenmeli ve bebeğiniz ve sizin için uygun olup olmadığına karar vermelisiniz. Klasik bebek odası takımı içerisinde bulunan mobilyalar bebeğinizin gelişimini destekleyecek ve sağlığını koruyacak olması gerektiği kadar sizler için de uygun olması gerektiğini unutmamalısınız. Bebeğinizi beşikten alırken ve beşiğe koyarken, bebeğinizin bezini değiştirirken, bebeğinizi emzirirken ve bebek odasında yapacağınız her eylemde mobilyaların sizler için de ergonomik ve kullanışlı olması gereklidir. Bebeğinizin odasını düzenlerken hem bebeğiniz hem de sizler için uygun olmasına özen göstermelisiniz.

Bebekler doğduktan belli bir süre çok sık uyumaktadır. Zamanında hızla geçmesiyle bebekler etraflarında dönmeye başlayacak, kendi kendine oturabilecek, ayağa kalma pozisyonu alabilecek ve beşikten inmeye çalışacaktır. Bebeğinizin tüm bu süreçleri geçireceğini düşünerek mobilya almalısınız.

Bebekler ve çocuklar beşiklerinde oldukça fazla zaman geçirmektedirler. Beşikte uyumakta, oyun oynamaktadırlar. Ancak bebeklerin hareketli dönemlerinde beşiklerde oldukça fazla kaza yaşanmaktadır. Bu kazaların önlenmesi için başlıca dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır.

Beşiklerin kenar kısımlarında bulunan ve bebeklerin beşiğe çarpmasını engelleyen beşik kenar koruyucuları, beşik yastıkları bulunmaktadır. Bebeklerin dönmeye başlamalarıyla birlikte bu minder ve yastıklara, yorgan ve çarşaflara kendilerini dolayabilirler. Bu durumun yaşanmaması için beşik kenarlarında bulunan koruyucu minder ve yastıkların ipleri ile beşik kenarlarına sıkıca bağlanması gereklidir. Yorgan ve çarşafların fazla büyük olmaması gerekmektedir. Beşik içerisinde yumuşak olan oyuncaklar ve yastıkları sizin gözetiminiz altında oynamasına izin vermelisiniz. Siz beşiğin yanında değilseniz bu tür oyuncakları beşikten çıkartmalısınız.

Beşiklerin kenarlarında bulunan parmaklıklı koruyucuların parmaklık aralıkları önemlidir. parmaklıkların bebeklerin dışarı düşemeyecek kadar geniş, parmaklarını ve ellerini sokamayacak kadar dar olması gereklidir. Bebeklerin ellerini, ayaklarını veya başını parmaklığa sıkıştırması durumunda telaşa kapılabilir ve çeşitli kazalar yaşanabilir. Bu nedenle parmaklıkların aralığına dikkat etmeli ve mutlaka beşik kenar minderleri kullanmalısınız.

Klasik tarz bebek odaları dekore edilirken önemli olan bir etmen de yer döşemeleridir. Bebeklerin belli bir dönemden sonra yerde oyun oynamaları, dönmeleri, emeklemeleri ve yürüme denemeleri yapmaları çok önemlidir. Özellikle omurga gelişimleri için sert bir zeminde, sizin gözetiminizde oturması gereklidir. Ancak yerin bebeğiniz için hijyenik, uygun sıcaklıkta ve uygun özelliklerde olması gereklidir. Taş ve mermer zeminler bebekler için uygun olmayan zeminlerdir. Bebek odaları için en uygun olan zemin ahşap parke döşemeleridir. Ahşap parkeler temizlemesi kolay, sağlıklı, doğal ve uygun sıcaklığı sağlayabilen ürünlerdir.

Bebek odalarında bulunan klasik bebek odası halıları tüylenme yapmayan, toz tutmayan özelliklerde olmalıdır. Bebek odaları için üretilmiş olan anti bakteriyel halı ve bebek odası döşemelerini kullanabilirsiniz.

Bebek odaları dekore edilirken mobilyaların uygun şekilde konumlandırılması çok önemlidir. Beşiğin cam kenarında olmaması, gardırobun sabitlenmesi gereklidir. Bebekler yürümeye başladıklarında ve etraflarını keşfettiklerinde her yüzeye tutunarak kalmaya çalışacaktır. Komodinler, şifonyerler, çekmece ve dolap kulplarına tutunarak kalmaya çalışacaklardır. Mobilyaların bebeklerin üzerine devrilmemesi için mobilyalarınızı mutlaka sabitlemeniz gereklidir.

Anne ve baba adayları heyecanla bebeklerini bekledikleri çok değerli olan bu dönemde, bebekleri için oda hazırlarken bebekleri için en uygun olan dizaynı yapacaklardır.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.