Barok Tarz Yemek Odası

Barok Tarz Yemek Odası

Bugünlerde yemek odalarını süsleyen barok tarz yemek odası takımlarının ilham kaynağı oldukça eskilere dayanıyor. 16. ve 18. yüzyılları arası yaşanan barok döneminde işlemeli duvarlar ve görkemli bahçeler ile etkileyici bir üslupla karşımıza çıkıyor. Henüz tamamlanmamış veya bilerek yarım bırakılmış mimari unsurlar, oval olacak şekilde tasarlanan avlular, ışığın gölge oyunu yaşatacağı oyma işlemeler, şaşırtıcı görsel illüzyonlar ve mitolojik figürler bu dönemin karakteristik özelliklerinden bazıları. İlgi çekici olan bu dönemin mimarisi, bugün günümüz şartları ile yoğurularak tekrar kullanıma sunuluyor. Yemek odalarımızı süsleyen bu mimarinin esintisi, barok yemek odası takımları ile evlerimizde boy gösteriyor.

Şıklık Yarışı

Altın detayları, oyma ahşap detaylı mobilyaları, kıvrık bacakları ve çizgileriyle bu tasarımlar gösterişli oldukları kadar dikkat çekicilerdir. Barok stil yemek odası oluşturmaya başladığınızda her mobilyalarınızın ayrı ayrı detaylarına dikkat edin. Mobilyalarınız kendi arasında şıklık yarışında. Mobilyalarınız ile beraber avizeleriniz, süs eşyalarınız, duvarlarınız hatta halınız bile başlayan bu yarışın içine dahil. Daha çok lüks, daha çok gösteriş ve daha çok ince detaya sahip mobilyalarınızı tamamlayacak olan avizenizin, halınızın ve diğer oda içi tamamlayıcıların da bol detaya sahip olması bütünlük açısından oldukça önemli. Duvarlar bol detaylı yükseltilmiş varak işlemeleri, sandalyelerin ahşaplarının da yaldız ile kaplanması ve fazla cömert vazolar ile tamamlanan odalar barok döneminin ışığını yansıtıyor. Ancak bunlar geleneksel barok yemek odası takımları için geçerli. Günümüze uyarlanan barok yemek odası için bu kurallar geçerli değil. Bugünün yemek odası takımları yine aynı temel prensibe sahip olsalar dahi bugünün şartları ile yeniden tasarlanarak evlerimize giriyorlar.

Güncellenmiş Odalar

Gösterişli barok yemek odası takımları, bugün de ihtişamını koruyor. Günümüzde bulunan modernleştirilmiş bu odalar da kullanılan masalar hala yuvarlak veya oval kesime sahip. İnce el işçiliğine sahip olmalarının yanı sıra altın varak detayları da barok döneminin korunan bir diğer özelliği. Ancak bugünün şartlarında oluşturulan barok stil yemek odası duvarları geleneksel odalar gibi yükseltilmiş varaklı işlemeler ile süslenmiyor. Daha minimal, sade bırakılıyor. Bunun yerine dönemin sanatçılarının oluşturmuş olduğu bir tablo asılarak, bugünün duvarları süslenmiş oluyor. Duvarları ve odayı aydınlatacak olan ışık sistemi için ise seçilecek parça barok tarzını sadeleştirebileceği gibi tam tersi bir etkiye de sahip olabilir. Seçilecek avizenin dönem avizeleri kadar olmasa da biraz daha gösterişli olması ise bugün hala korunan bir özellik. Avizenin tam altına koyacağınız yuvarlak barok detayları ile zenginleştirilmiş yemek masası ile barok yemek odası yıldızınız yerini bulacaktır. Masanızın bacaklarında ki detaylar klasik barok detayları olabileceği gibi motifsiz, düz de olabilir. Masa ile gelen sandalyeler sayesinde barok yemek odası takımınızı tamamlamaya başlayacaksınız. Kıvrımlı ayaklar ve tercihinize göre ayaklardaki süslemeler ile masanıza uyum sağlayacaktır. Barok stil yemek odası içerisinde sandalyelerin dönemin tarzına hitap edebilmesi oldukça önemlidir. Sandalyenin döşemesi uygun, çağdaş ve pürüzsüz olmalıdır.

Odanın son parçalarından biri ise vitrin dolaptır. Barok yemek odası takımları içinde yer alan vitrin dolaplar, odanın bütünlüğü açısından oldukça önemli bir parçadır. Ayaklarında, kulplarında bulunan süslemeler ile daha gösterişli hale getirilen bu dolaplar ahşaptan iskelet üzerine cam kapak ile detaylandırılır.

Barok yemek odaları genellikle geniş bir süslemeyle bilinirken, bu güzel lüks yemek odaları, dönemin unsurlarının nasıl uyarlanabileceğinin mükemmel örnekleridir. İstenen ayrıntı seviyesine bağlı olarak, zengin ve lüks bir alan için her türlü yemek odasına Barok özellikleri dahil etmek kesinlikle mümkündür.

Barok yemek odası fiyatı ise tercih edilecek ürünlere bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.