Banyolarda Ev Bitkisi Kullanımı

Banyolarda Ev Bitkisi Kullanımı

Banyonuzu sıradan bir görüntüden kurtarmak istiyorsanız, sizlere harika bir fikir sunacağız: Banyo bitkileri! Son yıllarda evde bitki yetiştirmenin popüler olmasıyla beraber, artık banyolarımız da yemyeşil bir hale bürünecek. Banyonuzu soğuk ve beyaz görünümden kurtarmak, daha sıcak ve daha canlı bir hale getirmek istiyorsanız bu trend tam size göre. Doğayla bağlantı kurduğunuz anda banyolarınız daha yaşanabilir, daha keyifli yerler haline gelecek. Tabi bu dekorasyona başlamadan önce bilmeniz gereken birkaç husus var. Örneğin her bitki banyolarda yaşayamaz. Bu nedenle sizlere bu konuda ipuçları verecek bir yazı hazırladık. Gelin hep birlikte inceleyelim.

Banyolarda ev bitkisi yetiştirmeden önce mutlaka dikkat etmeniz gereken noktalar bulunmaktadır. Banyo dekorasyonu ve banyo mobilyalarınızla uyum sağlayacak ve bu alanda yaşayacak bitkiler, size harika bir stil sunacaktır. Her bitkinin kendisine özgü ihtiyacı olan ışık ve su oranları vardır. Banyolar bildiğiniz gibi doğası gereği loş bir ışığa sahiptir. Bununla beraber banyo yapılan bir yer olduğu için aynı zamanda sıcak ve nemli bir ortama da dönüşmektedir. Bu nedenle banyo bitkisi seçerken şunları tercih etmek gerekmektedir:

Orkide: Orkide bitkisi, doğası gereği nemli ve sıcak ortamları çok sever. Bu nedenle banyo bu bitkiler için harika bir ortamdır. Banyo dekorasyonu yaparken orkidenizi ayna önüne ya da ışık almayan bir kenara yerleştirebilirsiniz.

Aloe Vera: Evlerde sıklıkla bakılan bitkilerden birisi olan Aloe Vera da banyoda yaşayabilen bitkilerdendir. Bu harika bitki dekoratif güzelliği dışında aynı zamanda kesik, yara, tahriş, kuruluk, böcek ısırığı, yanık gibi birçok cilt problemine de iyi gelmektedir. Aloe Vera bakımı oldukça kolay bir bitkidir. Bu nedenle her evde mutlaka olmalıdır.

Açelya: Açelya kokusu ve güzelliği ile banyonuza canlılık katacak nitelikte bir bitkidir. Özellikle banyo mobilyası ile uyum yakalayan açelyalar, saksıda yetişir ve bakımı da oldukça basittir.

Kurdele Çiçeği: Kurdele çiçeği de bakımı kolay ev bitkilerinden birisidir. Genellikla nemli ortamları severler ve bu nedenle banyo gibi ortamlara uyum sağlayabilirler. Bu bitki sayesinde banyonuza ufak bir orman havası katmanız mümkün olacak.

Gardenya: Evin bahçelerinde sıklıkla görebileceğimiz gardenyalar, banyo gibi nemli ortamlarda da yetiştirilebilmektedir. Ama yine de gün ışığı alan pencereli banyolar tercih edilmelidir. Eğer kapalı bir banyonuz varsa gardenya yetiştirmeniz önerilmez.

Bambu: Bol neme ve az ışığa ihtiyaç duyan bambu bitkisini yetiştirmek için en uygun ortamlardan birisi de banyolardır. Bambu toprağa ihtiyaç duymaz, bu nedenle çakıl ve su dolu bir vazoda bakabilirsiniz. Bambunun suyunu 2 haftada bir değiştirmeniz yeterli olacaktır.

Calatheas (Dua Çiçeği): Geniş yapraklı bir bitki olan Dua Çiçeği, direkt olarak güneş ışığı almayan ortamlar için çok uygundur. Bu harika bitki dekoratif anlamda banyonuza şıklık katacak nitelikte.

Arapsaçı: Küçük saksılarda yetişen bu bitkiler güneşten uzak yerlerde bakılmalı ve bol su verilmelidir. Fakat bu bitkiyi astığınız yerin altında başka bitki olmamalıdır. Çünkü başka bitkiler arapsaçını soldurabilir.

Utanç Çiçeği: Ev bitkileri arasında yer alan utanç çiçeği de banyoda bakılabilecekler arasında yer almaktadır. Bu bitkiler nemli ortamı ve yapay ışığı sevmektedir.

Barış Çiçeği: Karanlık ortamları seven Barış Çiçeği, dekoratif bir bitki türüdür. Bu harika çiçeğe banyoda bakabilirsiniz. Bakımı oldukça basittir ve sizi zorlamaz.

Banyo bitkileri, banyo dekorasyonlarının tamamlayıcısı niteliktedir. Bu bitkilerin bakımı oldukça kolaydır. Bu nedenle banyonuzu yeşil bir hale sokmak aslında sizi asla zorlamaz.

Lüks ve klasik yaşam alanlarında banyoların dekorasyona kattığı yarar oldukça fazladır. Peki lüks banyo mobilyaları seçerken nelere dikkat edilmelidir? İşte tüm detayları için blog makalemizi keşfedin.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.