Bahü Nedir ve Bahü Kullanım Tavsiyeleri

Bahü Nedir ve Bahü Kullanım Tavsiyeleri

Klasik mobilyaların önemli parçalarından biri bahü... Özellikle Fransız ve İtalyan dekorasyon stili denildiğinde akla gelen bahü modellerini evinizde hem bir dekoratif öğe olarak değerlendirebilir hem de işlevsel olarak kullanabilirsiniz.

Bahü Nedir?

Evinde nostalji rüzgarları estirmek isteyenler son yıllarda özellikle antika bahü modellerine yöneliyor. Klasik mobilya severlerin özellikle rağbet ettiği bahü için bir nevi nostaljik, işlemeli, oymalı konsol da diyebiliriz. Özellikle dönem filmlerinden görmeye alışkın olduğumuz klasik bahü modellerini şimdilerde bir trend olarak modern evlerin antrelerinde, yatak odalarında ve salonlarında da görüyoruz.

Bahü takımlarını isterseniz özel olarak yaptırabilirsiniz, isterseniz de antika bahü modellerini araştırabilirsiniz. Zira eviniz için özel olarak Fransız bahü ve İtalyan bahü arıyorsanız en güzel örneklerini antika mobilya modelleri arasından bulabileceğinizi söyleyebiliriz. Ahşap bahü ise en sık kullanılan ve tercih edilen bahü türü olarak karşımıza çıkıyor. Peki, bahüyü nerede ve nasıl kullanabiliriz?

Bahü Evin Her Yerinde

Evinizi klasik bir tarzda döşediyseniz bahünüze evin her alanında bir yer bulabilirsiniz. Örneğin, antrede nostaljik bir köşe oluşturabilir ve bahünüzü buraya yerleştirerek üzerine yine eski tip bir telefon koyabilirsiniz. Böylece antrede dekoratif bir hoşluk yaratabilirsiniz.

Bahü için en uygun alanlardan biri salonunuz. Oymalı, işlemeli, ahşap bir bahü en çok salona yakışıyor. Üstelik fazla eşyalarınızı ortadan kaldırmanıza da yardımcı oluyor. Bahünün işlevsel yönünden faydalanmayı unutmayın. Bunun yanı sıra marküterili bahünüz varsa, bunu da en iyi şekilde yatak odanızda değerlendirebilirsiniz. Yatak başlarınıza birer tane ahşap bahü oldukça yakışabilir. Üzerine isterseniz bir gece lambası, isterseniz şamdan koyun; ortamınızı güzelleştireceğinden emin olabilirsiniz.

Peki, bahü banyoda kullanılmaz mı? Elbette kullanılabilir. Banyo stilinize ve renklerine uygun bir bahü ile klasik ve nostaljik bir banyo ortamı kurgulayabilirsiniz.

Antika Mobilya Bakımı Nasıl Yapılır?

Bildiğiniz gibi bahü daha çok eskiyi çağrıştıran ve özellikle de antika meraklılarının tercih ettiği bir mobilya türü. Siz de antika mobilyalara meraklıysanız bu mobilyaların bakımını nasıl yapacağınızı ve uzun yıllar boyunca nasıl koruyacağınızı da iyi bilmelisiniz. Antika mobilya bakımına dair notları sizin için derledik:

  • Mobilyalarınızın uzun yıllar dayanmasını istiyorsanız rutin olarak bakım ve temizliklerini yapmalısınız. Bunun için antikaları olmaları gerekmiyor. Ancak antika mobilyalar elbette biraz daha özen ve titizlik istiyor. Toz özellikle ahşabın cilasına zarar veriyor. Mobilyanızın tozunu uzun süre almazsanız cilası zarar görebiliyor. Aynı zamanda mobilyanın oymalarına birikerek deformasyon oluşturabiliyor. Ahşap antika mobilyanızı temizlerken yumuşak bir bez kullanmalısınız ve beziniz kesinlikle kuru olmalı. Unutmayın ahşap ıslak kalırsa çürümeye başlar.
  • Antika mobilyalarınızı evinizdeki ısı kaynaklarından uzak tutmalısınız çünkü fazla ısı ahşapta hem şişme yapıyor hem de mobilyanızın renginin solmasına neden oluyor. Mobilyadaki şişme sonucunda ise üzerinde çatlamalar başlayabiliyor.
  • Nem ahşabın en büyük düşmanı! Zamanla mobilyanızda çürüme ve renk değişimi başladıysa ortamdaki nem oranını kontrol etmenizde fayda var. Eğer ahşap mobilyanızı banyoda kullanacaksanız nem konusunda oldukça dikkatli olmalısınız.
  • Mobilyanızın uzun süre dayanması için cilasının doğru malzemeyle ve düzgün şekilde yapılması oldukça önemli. Antika mobilyalarda genel olarak gomalak cilası kullanılıyor. Mobilyanızın rengine, maddesine göre gomalak cilası değişiyor. Cila konusunda en önemli detay ise şöyle: Mobilyanıza yeni cilayı uygulamadan önce onu eski cilasından arındırmalısınız.
  • Antika mobilyalarınızı direkt olarak güneş alan yerlere konumlandırmayın. Çünkü güneş ışınları mobilyanızın renginin solmasına neden olabiliyor.
  • Mobilyanızda kaplaması dökülmüş olan yerler varsa, bu bölgeleri silmemeye çalışın.
  • Ahşap mobilyalarda ahşap kurtları olabiliyor. Bu kurtların oluşmaması için özel antika boyaları ve cilalarını kullanmanız gerekiyor.
Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.