Amerikan Mutfak Nedir? Klasik Mutfak Tasarımı ile Arasındaki Farklar

Amerikan Mutfak Nedir? Klasik Mutfak Tasarımı ile Arasındaki Farklar

Mutfaklarda keyifli vakit geçirmek için mutfak dekorasyonunun da –evin her odasında olduğu gibi- sizin zevkinize uygun olması gerekir. Son dönemlerde adını çok sık duyduğumuz klasik mutfak ve Amerikan mutfak modelleri ile yapılan mutfaklar oldukça popüler. Çok sık tercih edilen bu mutfak tipleri arasında tercih yapmak için ise mutfakların avantajlarını ve dezavantajlarını bilmek gerekir.

Amerikan Mutfak Nedir?

Amerikan mutfak tercih etmeden önce ‘amerikan mutfak nedir?’ sorusuna yanıt aramak gerekir. Bir diğer adı açık mutfak olan Amerikan mutfak, evinizdeki yaşam mekanı olan salon yada oturma odası ile mutfağın arasında bir bariyer olmayan, iki alanın da birbirine entegre edildiği mutfağı ifade ediyor. Tercih edilecek olan mutfak modeli fark etmeksizin uygulanmak istenilen alana göre hazırlanan mutfaklar özel olarak üretilebiliyor. Amerikan mutfak tarzı mutfakları içinde barındıran evlerde mutfak ve salon görüntüsü bir kare içerisinde görülür. Bu sebep ile de sahip olduğu birçok avantaj ve dezavantaj bulunmaktadır. 

Amerikan mutfak Avantaj

Ev içinde modern görünüm sunan Amerikan mutfak modellerinde oturma odası, salon gibi mutfak harici alanlara sofra hazırlamak, toplamak gibi alışkanlıklarınız var ise bu konuda size pratiklik katacak ve zaman kazandıracaktır.

Daha geniş evlere sahip olmak isteyenlerin alandan kazanmak için ilk tercihi olacak bu mutfakların salon ile birleşmesi sonucu daha geniş alanlar elde ediliyor.  Bu sayede de daha geniş ve hareket alanının daha fazla olduğu mutfaklara ve oturma odalarına kavuşuluyor.

Açık mutfaklar, oturma odası ya da salon ile bütünleşik alanlar oldukları için sosyalleşmenizi kolaylaştırır. Siz yemek yaparken oda içerisinde oturan kişilerle çok rahatlıkla sohbetinize devam edebilirisiniz. Konuşmalara dahil olabilir ya da yemeğiniz pişerken oda içine geçerek kısa molalar verebilirsiniz.

Amerikan Mutfağın Dezavantajları

Bu mutfaklarda oldukça temiz çalışmanız gerekmektedir. Yemek pişirdikten sonra da mutfağınızı temiz ve düzenli bırakmanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra mutfağınızın dekorasyonuna da dikkat etmeniz gerekmektedir. Amerikan mutfak olarak tasarlanan alanın şık , düzenli ve temiz olması gerekir. Bunun sebebi de mutfağınız her zaman evinize gelenler için ziyarete açık haldedir. Herkes görebileceği için de salon içinde otururken dahi tezgah üzerindeki bir bardak sizi oldukça rahatsız edebilir.

Bir diğer dezavantaj da yemek pişirirken çıkacak olan kötü kokulardır. Klasik mutfak tasarımı içinde kapıyı kapattığınız da koku dağılmasını önleyebilecekken açık mutfaklarda bu mümkün olmuyor. Yaptığınızın yemeğin kokusunun oturma odanıza ya da salonunuza sinmemesi için aspiratör ve davlumbazınızın emiş gücünün yüksek olması gerekiyor.

Peki Klasik Mutfak Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Amerikan mutfak eve modern bir hava kattığını söyledik; ancak klasik mutfağın yaratacağı havaya da uygulayacağınız dekorasyon stili doğrultusunda yön verebilirsiniz. Klasik mutfak ve Amerikan mutfak arasında ki en büyük fark aradaki duvar oluyor. Amerikan mutfak da direk odaya erişim sağlanabilirken klasik mutfak da bu mümkün değil. Bu bir dezavantaj iken yemek pişirirken dağınıklığın görünmeyişi, kokunun çıkmayışı bir avantaj oluyor. Alandan tasarruf yapmak amerikan mutfaklarda mümkün oluyorken, klasik mutfaklarda ayrı bir alan içine sadece mutfak kurmak mümkün oluyor. Bu da siz istemediğiniz sürece alanı misafirleriniz göremeyeceği anlamına gelir. Diğer bir deyişle mutfağı toplamaya zamanınız kalmasa bile bu bir sorun oluşturmaz. Çok benzerlikleri olsa dahi klasik mutfak ve Amerikan mutfak arasında oldukça net ayrımlar vardır. İki mutfakta isteğe bağlı olarak kullanışlı bir alan sunuyor. İhtiyaçlara ve alana bağlı olarak tercih edilecek olan mutfaklarda özel olarak üretilerek istenilen alana uygulanabiliyor. 

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.