Altın Varak, Gerçek Altın Mıdır?

Altın Varak, Gerçek Altın Mıdır?

Lüks mobilyalarda sıkça tercih edilen ya da kullanılması talep edilen altın varaklar gerçekten altın mı? Kullanıcıların en çok merak ettiği soruların başında gelen altın varakların özelliklerini, özelliklerini ve mobilyalarda hangi alanlarda kullanıldıklarına değineceğiz. Altın varağın özellikleri ve kullanım alanlarına değinmeden önce altın varağın gerçek altından üretildiğini belirtmemiz gerekmektedir. Altın varak gerçek atlın madeninden üretilmekte, mobilya ve yaşam alanlarındaki diğer aksesuar ürünlerinde kullanılabilmektedir. Ancak bazı ürünlerde altın varak adıyla sahte varak cilaları uygulanmaktadır. Bu varaklara da altın varak ismi verilmekte ve sarı rengi yansıtmaktadır. Hemen hemen her üründe ve malzemede olduğu gibi gerçek altın varakların da sahtesi ya da replikası üretilmiştir. Kullanıcıların isteklerine göre ya da daha uyguna mobilya mal edebilmek için replika altın varakları kullanan mobilya üreticileri bulunmaktadır. Bu sebeple altın varaklı klasik mobilya satın alırken, güvendiğiniz firmalardan satın almanıza özen göstermelisiniz. Asortie mobilya’dan satın alacağınız altın varaklı klasik mobilyalar tamamen belgeli ve sertifikalı olarak kullanıcılarına sunulmaktadır.

Gerçek Altın Varakların Özellikleri

Altın varaklar adından da anlam çıkarılacağı üzere yaprak formunda üretilmektedir. Özellikle maliyeti düşürmesi ve uygulanabilirliği açısından kolaylık sağlaması için ince yaprak olarak tasarlanmaktadır. Bir diğer adı da yaprak varak olan bu cila türü mobilyalarda kullanıldığında lüks ve ihtişamı destekleyen en önemli etmenlerin başında gelmektedir.

Altın varaklar genellikle saf altından özel işlemlerden geçirilerek yaprak haline getirilmesi ile mobilyada kullanılmaktadır. Mobilyada kullanılma aşamasına gelene kadar birçok işlemden geçen atlın varaklar, mobilyalara işlenirken büyük bir ustalık gerektirmektedir. Genellikle ahşap oyma motiflerin üzerine, mobilyaların ahşap kısımlarına uygulanan bu varaklar mobilyanın şık tasarımına ihtişam katmaktadır. Mobilyanın ve kullanılacağı alanını dekorasyonuna bağlı olarak gümüş varak ta tercih edildiği gibi daha çok altın varaklar yaşam alanlarında kullanılması ile ünlüdür.

Gerçek altın varaklar yerine altın kaplama mobilya tercih eden kullanıcılar da bulunmaktadır. Gerçek altın kaplama kullanımı harcanacak altın gramajını arttıracağı için maliyeti oldukça artmaktadır. Ancak bunu dert etmeyen ve bütçe kısıtı olmayan kullanıcılar lüks mobilyalarında saf altın kaplama tercih etmektedir. Altın kaplama ile altın varak arasındaki en temel fark altının gramajı ve yoğunluğu olmaktadır. Altın varaklarda altının gramajı daha az iken, altın kaplamada hem yoğunluk açısından hemde gramaj açısından daha fazla altın kullanılmaktadır. Bu durumda mobilyanın fiyatını oldukça arttırmaktadır.

Altın Varak Kullanılan Mobilyalar

Altın varak yaşam alanlarında tercih edilmek istenilen birçok mobilyada kullanılabilmektedir. Özellikle koltuk takımı, yatak odası takımı ve yemek odası takımlarında kullanımı bilinen altın varaklar, avizeler gibi yan aksesuar ürünlerinde de tercih edilebilmektedir.

Koltuk takımlarının oyma motiflerinde, ahşap kısımlarında tercih edilmektedir. Daha çok ahşaptan oluşan ve kumaş içermeyen bir yapıda olan yatak odası takımlarında altın varağın kullanım yoğunluğu da artmaktadır. Yemek odası takımlarında da vitrin, konsol ve yemek masası sandalyelerinin oyma motiflerine altın varak uygulaması gerçekleştirilmektedir.

Duvar döşemelerinde de altın varak kullanılabilmektedir. Bununla birlikte klasik kapı modellerinde lüks yaşam alanlarındaki eşsiz uyumu devam ettirmek adına klasik kapılar, duvar döşemeleri ve avizeler gibi dekorasyonu destekleyecek alanlarda altın varak uygulanabilmektedir. Televizyon ya da duvar üniteleri gibi hem işlevsel hemde aksesuar görevi gören mobilyalarda da kullanıcıların isteklerine bağlı olarak altın varak işlemi uygulanmaktadır. Klasik mobilyaların en temel özelliği olan kişilere ve yaşam alanlarına uygun özelleştirebilme ayrıcalığı ile, tasarımında altın varak kullanılmayan mobilyalara da arzu edilirse işleme ve uygulamak gerçekleştirilebilmektedir.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.