Ahşap El Oyması Mobilyalar ile Geleceğe İmzanızı Atın

Ahşap El Oyması Mobilyalar ile Geleceğe İmzanızı Atın

El oyması klasik koltuklar geçmiş zamanlardan günümüze ulaşmış birer mirastır. Yalnızca eskiden üretilmiş koltuklar değil el oyma tekniği de bizler için mirastır. Teknolojinin gelişmedi, fabrikalarda birçok ürünün üretilmediği, tüketim çılgınlığının olmadığı dönemlerde ihtiyaç duyulan her şey el emeği sonucu üretilmekteydi. Yalnızca yiyecekler değil, halılar, mobilyalar, giysiler, ipler insanların emekleri ve becerileri ile üretilmekteydi. Bu dönemlerde koltuklarda ustaların ellerinden evlere ulaşmaktaydı.

Yalnızca koltukların işlemeleri değil uygun ahşabın kullanılması da insanın elindeydi. Günümüzde fabrikada üretilen ve mobilyalarda kullanılan pek çok malzeme bulunmaktadır. Sunta, MDF, yonga levha gibi malzemeler ağaç kerestesi değil fabrikada üretilmiş olan malzemelerdir. Günümüzde koltukların üretiminde bu malzemeler kullanılmaktadır. Ama eski zamanlarda bu malzemeler üretilmediği için ağaç keresteleri ile mobilyalar üretilmekteydi. Bu nedenle geçmiş zamanlarda üretilen mobilyalar oldukça sağlam mobilyalar olmaktadırlar.

El oyması koltuk takımında yer alan el oyması kullanılan ahşabın kalitesi sayesinde oldukça güzel bir görünüme sahip olmaktadır. Eğer kullanılan ahşabın kalitesi uygun olmamış olsaydı işlemeler sırasında ahşap zarar görebilirdi veya hoş bir görünüme sahip olmayabilirdi. Ancak kullanılan ahşaptan daha önemli olan ustanın el becerisi ve yeteneğidir. Mesleki birikimini, el becerisini ahşaba yansıtarak evlerin baş köşeleri olan salonlarda yerini alacak el oyması koltukları büyük bir ustalıkla ortaya çıkartmaktaydılar. Ustanın emeği sonucunda oluşan bu koltuklar ustaya özel olduğu için. Her ustanın farklı tarzı ve farklı bakışı olduğu için el oyması koltuklar kişiye özel hal alabiliyordu. O usta aynı koltuktan başka bir tane daha üretmiş olsa bile sizdekinin aynısı olmayacaktır. Günümüzde fabrikalarda üretilen tek tip koltuk takımlarının el oyması koltuklar kadar değerinin olmamasının sebebi belki de bu olabilir.

Teknolojinin gelişmesi ve fabrikaların seri üretime geçmesiyle birlikte modern koltuk takımlarının popülaritesi artmıştır. Birçok tarzda ve birçok boyutta koltuklar üretilmiştir. Kumaşların desen ve renklerinde de artış yaşandığı gibi çeşit çeşit koltuklar üretilmeye geçilmiştir.

Ancak tüm bu gelişmelere rağmen klasik mobilya beğenisi, klasik koltuk tüketimi devam etmiştir. Klasik mobilyaları ve el oyması işçiliği kullanan kişi sayısı azalsa da yok olmadan büyük bir beğeni ile günümüze kadar gelmiş olan bir miras halini almıştır. Son zamanlarda ise klasik mobilyalara olan beğeni ve talep oldukça artmış durumdadır. Modern koltuklarda aradığını bulamayan kişiler salonlarını ve evlerini dekore etmek için klasik mobilyaları kullanmaktadırlar.

Bazı mağazalarda antika el oyması koltuk takımlarını bulabileceğiniz gibi yeni üretilen el oyması koltuk modelleri de bulabilirsiniz. Klasik mobilya üreten birçok firma bu mirasa sahip çıkmış ve yeni moda akımlarını klasik koltuklara yansıtmıştır. Geniş renk seçeneği, kumaş seçeneği, farklı ölçülere sahip klasik koltuklar ve klasik mobilyalar bulmak oldukça kolaydır.

Klasik el oyması koltuk takımı fiyatları hem işçilik hem de kullanılan malzeme özellikleri nedeniyle diğer koltuk model ve tarzlarına göre daha yüksek olabilmektedir. El oyması koltuk fiyatları diğer koltuk seçenekleri gibi birbirinden farklılık göstermektedir. Daha uygun fiyatlara sahip el oyması koltuklar bulunabildiği gibi oldukça yüksek fiyatlara çıkan el oyması klasik koltuklarda bulunmaktadır.

El oymalı veya diğer modellerdeki klasik koltuk takımları ve klasik mobilyaları alınırken kullanılan malzemenin kaliteli olması çok önemlidir. Her ne kadar işçilik önemli de olsa eğer kullanılan malzeme kalitesi yeteri düzeyde değilse koltuklarınızın kalitesi olumsu etkilenecektir. Klasik mobilya mirasını evinde yaşatmak isteyen kişiler için üretilen birçok klasik mobilya takımı modelleri ile evlerinizde istediğiniz atmosferi oluşturabilirsiniz.

Burcunuza göre seçeceğiniz ahşap oyma motifli koltuk takımınızı keşfedin. Burç özelliklerinize ve karakterinize göre seçeceğiniz mobilyalarınız ile sizi mutlu edecek dekorasoynu oluşturun.
Copyright © 2010-2023 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.