YKS Döneminde Genç Odaları Nasıl Dekore Edilmelidir?

YKS Döneminde Genç Odaları Nasıl Dekore Edilmelidir?

Gençler evlerdeki zamanlarının büyük kısmını odalarında geçirmektedirler. Dinlendikleri, ders çalıştıkları, arkadaşlarını ağırladıkları odalarının dekorasyonuna oldukça önem vermektedirler. Gelişimleri devam eden gençlerin odaları dizayn edilirken sağlıklı koruyacak ve gelişimlerini destekleyecek özelliklerde olmasına dikkat edilerek mobilyalar dizayn edilmeli ve uygun mobilya seçilmelidir.

YKS döneminde olan gençlerin ve çalışma masasında uzun süre oturarak ders çalışan gençlerin ve çocukların odaları dizayn edilirken dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Genç odaları dekore edilirken mobilyaların özelliklerinin odayı kullanacak kişi için uygun olup olmamasına göre karar vererek seçim yapmalısınız. Ardından seçilen mobilyaların oda içerisinde uygun yerleştirilmesi ile en uygun oda dizaynı oluşturmuş olabilirsiniz.

Klasik genç odası takımı seçilirken içerisinde bulunan parçaları tek tek incelemeli ve uygun olup olmamasına göre seçim yapmalısınız. Genç odası takımı mobilyalarının tarzı oda dekorasyonu için oldukça önemlidir. Uzun süre zamanını geçirecek olan gençlerin ve çocukların tarzına uygun olan genç odası takımı modeli seçilmelidir.

Genç odası takımı seçilirken dikkat edilmesi gereken diğer hususta mobilyaların odanın ölçülerine uygun boyutlarda olmasıdır. Odada yeteri kadar hareket alanı sağlanması genç odaları için ihmal edilmemesi gereken bir husustur. Kalabalık görünümü olan ve boğucu bir havası olan bir odada ders çalışmak ve vakit geçirmek keyifsiz olacaktır. Özellikle ders çalışma masası, karyola, gardırop ve kitaplıkların oda için uygun büyüklüğe sahip olması gerektiğini unutmayınız.

YKS döneminde olan gençler uzun süre ders çalışma masasında oturmaktadırlar. Uygun olmayan özelliklerde olan çalışma masasında uzun süre oturmak çeşitli ağrılara sebep olabileceği gibi gelişim döneminde olan gençler için olumsuz gelişimine neden olabilir. Bu nedenle bahsedeceğimiz hususlara uygun ders çalışma masası ve çalışma sandalyesi seçiminde bulunmalısınız.

Ders çalışma masası ve çalışma sandalyesinde oturan kişinin eklemlerinde oluşan bükülmelerin yanlış açılarda olması durumunda ağrılar oluşabilir. Sandalyede oturan kişinin ayak bileği, diz ve kalça ekleminde 90 derece ve 90 dereceye yakın açılarda bir bükülme olmalıdır. Çocuk sandalyesinde oturan bir yetişkinin eklemlerini düşünelim. Sandalye alçakta kaldığı için kalça ekleminde diz ekleminde ve ayak bileğinde fazla bükülme oluşacaktır. Bu durumda uzun süre oturulması durumunda ise ağrı oluşumu oluşacaktır. Kişinin oturduğu sandalye bu örnekte olduğu gibi bariz şekilde küçük olmasa da kişiden küçük veya büyük olan sandalyede uzun süre oturulması durumunda ağrı oluşacaktır.

Sandalye kişi için uygun ölçülerde olması durumunda çalışma masasının yüksekliğine dikkat edilmelidir. Eğer çalışma masasının yüksekliği kişiye göre fazla yüksek ise, kişi ders çalışmak için kollarını masanın üzerine koyduğunda omzu yüksek durumda olacaktır. Uzun süreli bu şekilde ders çalışmak omuz, boyun ve bel ağrısına sebep olabilmektedir.

Kişiye göre daha alçak masa seçilmesi durumunda da kişi kambur bir şekilde ders çalışacağı için uzun süreli bu pozisyonda çalışılması ağrı oluşumuna neden olacağı için kambur postür oluşmasına da neden olabilir.

Ders çalışma masasının olduğu alanın olabildiğince sade ve dikkat dağıtıcılardan arındırılmış olmasına dikkat etmelisiniz. Çalışma masasında bulunan dolapların ve rafların kapaklı olmasına dikkat etmelisiniz. Açık raflar kişinin dikkatini dağıtıcı etmenler içerebilmektedir.

Sınav döneminde olan gençler ve çocuklar için gece uykusu çok önemlidir. Ortopedik bir yatakta dinlenerek uykusunu almaları sağlanmalıdır. Uyku kalitesi için aydınlatmalarda oldukça önemlidir. Uyku öncesinde loş bir ortam oluşturulması uykuya geçişi kolaylaştırabilir. Uyku sırasında da karanlık ortamda uyunması gereklidir. Karanlıkta uyumak uygun olan dinlenme süreci için önemlidir.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.