Yeni Sezonda Klasik Mobilyada Renk ve Model Seçimi

Evlerinde veya ofislerinde klasik mobilyanın ihtişamlı ve zarif motiflerini tercih edenler iki önemli seçim ile karşı karşıya kalıyorlar. Bunlardan biri klasik mobilyada renk seçimi diğer önemli detay ise mekâna uygun olarak tasarlanması gereken klasik mobilya tarzı. Klasik dekorasyonda renk ve model seçimi mekânın genel dekoru açısından oldukça önemli bir etken olarak ön plana çıkıyor.

Yaşam mekânlarının dekorasyonunda renk seçimi en önemli argümandır. Bunun yanında dekorasyonun genel tarzına uygun mobilya modelleri seçmekte çok önemlidir. Özellikle ev ve ofis gibi yaşam mekânlarının dekoru için mobilya modelleri, hem şık hem dinlendirici hem de kullanışlı yani fonksiyonel olması lazımdır.

Özellikle mekânlarını klasik mobilyanın zarafeti ile zenginleştirmek isteyenler, asla modası geçmeyecek renkler olan krem – varak veya ceviz- varak tonları tercih edebilirler. Fakat son yıllarda klasik mobilyalarda artık daha radikal renk tercihleri ön planda. Asortie Mobilya olarak yeni sezonda, siyah, gümüş, lacivert ve mor gibi çok farklı ve iddialı renkler ile sezona hazırlandık. Bu renkleri tercih etmemizde hiç şüphesiz müşterilerimizin de beklentileri etkili oldu. Klasik mobilyada bir diğer unsur ise konforlu ve kullanışlı olmasıdır. Mekân tasarımında fonksiyonel mobilyalar her geçen gün ön plana çıkıyor.

Gösterişli Klasik Mobilyalar Konforsuz mu?

Dekorasyonda yanlış bilinen bir önyargı da klasik mobilya modellerinin şık ve zarif olduğu kadar da rahat olmadıklarıdır. Özellikle klasik berjer modelleri ile salonları dekore edenlerde, “ acaba bu gösterişli berjer uzun oturumlarda rahat mı” gibi birtakım sorular oluşuyor. Oysaki klasik mobilyalar ergonomik yapıları ile kullanıcıya konforlu bir oturum sağlar. Son yıllarda teknolojinin de dekorasyonun her alanına girmesi ile artık klasik yemek odaları ve klasik yatak odaları da daha fonksiyonel özellikleri ile ön plana çıkıyor. Yani bir anlamda “klasik mobilya rahat değil” önyargısı aslında boş bir söylem olmaktan öteye geçemiyor.

Klasik Mobilyada Renk Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Yaşam mekânlarını klasik mobilyalar ile dekore etmeye karar verdiyseniz şimdi en önemli unsur renk seçimine geldiniz. Klasik mobilya renk seçimi yaparken öncelikle mekanın büyüklüğüne dikkat edilmelidir. Mekânın yeterince ışık alıp almadığı mobilya renginin seçiminde çok önemli bir yere sahiptir.

Klasik mobilyalarda renkleri geleneksel renkler ve modern renkler olarak ikiye ayırmak mümkün. Geleneksel renkler genel olarak ceviz, kiraz, kayın, vişne, beyaz, krem lake, altın varak olarak öne çıkıyor. Son yıllarda artan bambu, antik gümüş, deniz mavisi, cappicino, karamel, kırmızı, mor gibi renklerde modern tonlar olarak karşımızı çıkıyor.

Klasik Mobilyada Model Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Klasik mobilya, kendine özel çizgileri olan ve asla modası geçmeyen mobilya tarzıdır. Öyle ki modern mobilya modelleri belli bir zaman eskiyip değer kaybetse de, klasik mobilya modelleri zaman geçmişte ve kullanıldıkça değer kazanır. Bir anlamda klasik mobilya satın alanlar aslında geleceğin antikalarını satın alıyorlar. Klasik mobilya satın alırken seçeceğiniz modeller evinizin genel dekoruna uygun çizgileri taşıması lazım. Örneğin evinizdeki genel dekor minimal çizgilere sahip ise, klasik mobilya üzerindeki oyma motifleri daha zarif olması lazım. Eğer evinizin genel dekoru daha ihtişamlı ise, mesela tavan yüksekliği fazla, alan geniş ve ışık alımı fazla ise daha yoğun oyma motifleri olan klasik mobilya modellerini tercih edebilirsiniz.

Klasik mobilyada modelleri belirlerken, mekanda ne tarz tasarımlara ihtiyacınız olduğunu da iyi analiz etmeniz gerekir. Özellikle ihtiyaç fazlası mobilyaları sadece görsel amaçlı olarak satın almaktan kaçınmanız gerekir. Dekorasyonda unutulmaması gereken en önemli unsur, mekanın eşya için değil, mekanda yaşayanların rahat ve konforu için dizayn edilmesi gerekliliğidir. Sizde mekanları dekore ederken tercih edeceğiniz mobilya modellerinin şık ve zarif olması yanında, ihtiyaçlarınıza uygun kullanışlı ve rahat olmasına da önem vermelisiniz.

Modern Seven Klasik Mobilya Tutkunları

Yaşam alanlarının dekore edilmesinde herkesin farklı hayalleri ve farklı bir stili vardır. Fakat günümüzde insanlar özellikle evlerini dekore ederken, eşyalarını modern tarz mobilyalardan seçseler bile salonlarında mutlaka klasik mobilya unsurlarını barındırıyorlar. Özellikle salonlarda yemek odası takımı ve oturma grubu modern veya avangard tarzlarda olsa dahi mutlaka iki adet klasik berjer ile zenginleştirilmek isteniyor. Klasik, modern ve avangardın bir arada kombin edildiği farklı bir stil olarak son yıllarda karşımıza çıkan bu dekorasyon şekli, gün geçtikçe de yaygınlaştırılıyor. Genelde tamamen klasik mobilyalar ile döşenen evlerde modern mobilyalarla pek karşılaşılmasa da, modern veya rustik tarzda döşenen evlerde mutlaka bir klasik mobilya unsuru yer alıyor.

Yıllardır dünyanın birçok ülkesinde ev mobilyaları, otel mobilyaları ve ofis mobilyaları ile birçok yaşam mekânını dekore eden Asortie Mobilya, sahip olduğu tecrübesi ile müşterilerine yaşamaktan mutluluk duyacakları mekânlar üretiyor. Müşteri ile ortak düşünerek, uzman iç mimarlarımız ile hayal edilen mekânın peşine düşüyor ve onlar için en iyisini tasarlıyoruz. 
Copyright © 2010-2023 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.