Yazarken İlham Veren Çalışma Masaları

Yazarken İlham Veren Çalışma Masaları

Çalışırken ya da yazarken ilham veren mobilyalar nelerdir? Çalışma masası seçerken dikkat edilmesi gerekenler. Yazı yazarken ilham veren müzikler kadar ortamın ambiyansı da önemli olmaktadır. Ortamın ambiyansını oluşturacak temel etmenlerin başında mobilyalar gelmektedir. Özellikle yazı yazarken kullanacağınız ve direkt olarak yazan kişiyi etkileyecek çalışma masaları yazara ilham veren ya da odaklanmasını sağlamaktadır. Bir çalışma masası gerçekten çalışma ortamı sağlayan, yüzey alanı geniş, gece lambası koyabileceğiniz, notlarını yapıştırabileceğiniz alanlar, kitap ve defterlerinizi gözünüzün önünden ayırmayacağınız raf ve bölmeler gibi tasarımsal özellikleri gerekmektedir.

Yazı yazmak için odaklanmak, odaklanmak için ise doğru bir ortam oluşturmak gerekmektedir. Odaklanmak kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Kimi yazar müzik dinlerken odaklanıp ilham almakta, kimi yazar ise sesten ve gürültüden beslenmektedir. Çalışma masasının tasarımı bile yazarı etkileyebilmektedir.

Doğru Çalışma Masası

Yaşam alanlarında ve evlerinde çalışma ortamını oluşturan kullanıcılar için doğru bir masa seçimi oldukça önemli olacaktır. Özellikle ev ortamında çalışmaya odaklanmak kimi zaman zor olmaktadır. Bu alanda çalışma isteğini arttıracak ve kullanıcıları motive edecek şık ve kullanışlı çalışma masaları ile etkileyici işler ortaya koyabilirsiniz.

Yazmak ilham gerektiren, odaklanıp zihninizi toparlamanız ve kelimelerin birbiri ardında durmadan dökülmesi gerekmektedir. Eğer doğru çalışma masası seçmezseniz çalışma masasının oluşturacağı olumsuz etkilerinden dolayı odaklanmanız zorlaşacak ve istediğiniz etkili cümleleri kuramayacaksınız. Odaklanmayı arttırmak için yazı yazarken çalışma masasının kesinlikle sallanmaması gerekmektedir. Bir çalışma masasının sallanmaması için ayakları yere basan, doğru ölçüler ile dizayn edilmiş ve ağır mobilyalar olması gerekmektedir. Genellikle sunta malzemeden üretilen hafif mobilyalar kullanım esnasında sallanabilir. Bu sallanma da zaman zaman yazarı ya da masa çalışan kullanıcıyı olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Özellikle masanın sallanmasına karşı hassasiyeti olan kullanıcıları etkilememesi için sallanmayan, daha ağır ve doğru ölçülere sahip masalar tercih edilmelidir.

Yazı yazarken bel, omurga ve omuz ağrılarının oluşmaması için doğru oturma pozisyonu desteklenmelidir. Doğru oturuş pozisyonunu sağlamak için çalışma masanız ve çalışma masası sandalyenizin birbirleri ile tam bir uyum içerisinde olması gerekmektedir. Bu uyum tasarımdan çok sandalyenin ölçüleri ile ilgilidir. Masaya yakınlığı, oturduğunuzda doğru bel, bilek ve boyun ölçülerini destekleyecek yüksekliğe sahip, bel desteği olan bir sandalye tercih etmeniz yararınıza olacaktır.

Yazı yazarken beden sağlığınıza dikkat etmeniz, ilerleyen günlerde oluşabilecek rahatsızlıklar ve hastalıkların önüne geçecektir. Sinir sıkışması, bel ve omurga zedelenmeli yanlış oturmak ve sürekli hareketsiz kalmaktan meydana gelmektedir. Ancak doğru ölçülere sahip mobilyalar satın alarak sorunsuz ve verimli bir şekilde çalışmalarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Çalışma Masanızda Bulunması Gerekenler

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte artık metin yazımları dijital ortama taşınmakta, kalemlerin yerini klavyeler almaktadır. Artık mürekkep kokusu yerine batarya kokusu, silgi yerine backspace tuşu kullanılmaktadır. Hal böyle olunca çalışma masasının üzerinde de laptopu koyacağınız alanın olması gerekmektedir. Ancak hem geleneksel hemde teknolojiyi kullanan yazarlar için daha geniş bir çalışma masası doğru seçim olacaktır. Kimi yazarlar asıl işini bilgisayardan yapsa da, unutmaması gerekenleri not almak için fiziki kağıt ve kalem kullanmakta, notlarını bu ajandalara ya da defterlere almaktadır. Bu sebeple bir metin yazarının masasında mutlaka boş kağıtlar, tükenmez ve kurşun kalemlerin varyasyonları, silgi ve daksil, ilham verecek kitaplar ve bilgi kaynakları gibi yazarı besleyecek ve yardımına koçacak ekipmanların mutlaka olması gerekmektedir. Tüm bu ekipmanları bünyesinde barındıracak geniş iç hacimli bir çalışma masasını seçmek ise yazarı ve kullanıcıyı oldukça memnun edecek, odaklanmasını arttırarak verimli bir çalışma ortamı oluşturacaktır.

5 Adımda prestijli ofis tasarımı ve dekorasoynu nasıl oluşturulur? Daha fazla bilgi almak için tıklayın.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.