Vintage Dekorasyon Nedir? Köşe Koltuklarda Vintage İzler

Vintage Dekorasyon Nedir? Köşe Koltuklarda Vintage İzler

Vintage dekorasyon nedir? Vintage dekorasyon yaşam alanlarına nasıl adapte edilir? Son zamanlarda artan sanat algısı ve dekorasyon akımlarından olan Vintage dekorasyon akımı gün geçtikte popüler bir hale geldi. Genellikle sosyal mecralarda vintage akımı ile ilgili paylaşılan görsel ve paylaşımların artması gözükmektedir. Ancak bu paylaşımları gözlemlediğimiz de toplumun gözünde vintage akım ile Retro akım arasında bir karmaşa olduğunu gözlemledik. Ancak bilinmesi gerekir ki, vintage dekorasyon, geçmiş döneme ait özel parça ve dekorasyon ürünleri için kullanılmaktadır. Yani geçmişte kullanılmış orijinal ürünlerin kullanılması vintage dekorasyondur. Ancak eski mobilyaların tarzını yansıtan yeni üretilmiş mobilyalar ise Retro dekorasyon akımıdır.

Vintage dekorasyon sadece ürünün eski olması değil ürünlerin bir dönemi yansıtması gerekmektedir. Hem kültürel olarak hem tasarımsal olarak belirli yıllarda meşhur olan tasarımlara ait olması gerekmektedir. Örneğin 1980’ler 1990’larun ruhunu ve tarzını yansıtan mobilya ürünlerine vintage olarak adlandırılabilmektedir.

Vintage Akımı Ne Zaman Çıktı?

Bu akımın çıkış tarihi çok eski tarihlere dayandığı düşünülse de 1990 lı yıllarda ortaya çıkmıştır. Özellikle bu tarz dekorasyonun o yıllardaki temelinde dönemin gözde olan parçaları kullanılarak yeni trend tasarımlar yansıtılıyordu. Günümüzde ise vintage, yaşam alanlarında dekrorasyon ürünlerinde ve mobilyalarda da sıkça kullanılmaktadır.

Vintage Dekorasyon Nasıl Oluşturulur?

Yaşam alanlarında farklı ve göz alıcı bir konsept oluşturmak isteyen kullanıcılar öncelikle evlerindeki renklerden başlaması gerekmektedir. Her ne kadar mobilyanın rengini seçerken dikkat etseniz de evin genel konseptini oluşturmanızı sağlayan duvar renklerine odaklanmalısınız. Duvar renkleri genellikle bej, krem ya da kırık beyaz renklerden tercih edilmelidir. Bu dekorasyon tarzı için canlı ve göz alıcı renkler yerine daha sade renklerin kullanılması gerekmektedir. Seçtiğiniz renklerin genellikle tek tonu vurgulaması gerektiğine dikkat edin. Örneğin duvarlarınız ve zemin döşemelerinizin renklerinin birbirleri ile uyumlu olması gerekmektedir. Zemin koyu, duvarlar açık renkte olması dekorasyondaki bütünlüğün önüne geçebilmektedir.

Vintage tasarım oluşturmak için yaşam alanlarınızda daha sade bir konsept oluşturmalısınız. Yaşam alanlarınızda oluşturacağınız sade tasarımı köşe koltuk takımlar ile oluşturabilirsiniz. Vintage izleri taşıyan ve salonun genel tasarımı, konsepti ile uyumlu olan köşe koltuk takımlarını tercih ederek hem daha sade yaşam alanları hem de konforlu bir oturum elde edebilirsiniz. Özellikle köşe koltuk takımı seçerken renk ve tasarımın yanında dokusu ve hatları ile zarif bir tarzda olması gerekmektedir.

Vintage dekorasyonun doğası gereği yaşam alanlarınızda tercih edeceğiniz mobilyaların doğal bir yapıda olması gerekmektedir. Klasik mobilyalar da yapısı gereği tamamen doğal ahşaptan el işçiliği ile üretilmesi ile bu akım ile tam uyuşmaktadır. Üstelik bu mobilya modellerinin tasarımındaki eskitme izleri de vintage dekorasyonunu tam yansıtacaktır.

Doğru Bir Köşe Takımı Seçimi

Şık ve konsept bir köşe takımı seçimi gerçekleştirirken konforu ve sağlığınızı desteklerken daha uzun ömürlü bir köşe koltuk takımına sahip olmak sizin elinizde. Doğru bir köşe koltuk takımı seçmek için beğendiğiniz modelin kullanacağınız alana tam uyum sağlaması gerekmektedir. Hem tasarımı he de ölçüleri ile kullanıldığı alanda sırıtmaması gereken bu mobilya modeli, geni çifltlerin en çok tercih ettiği koltuk takımlarının başında gelmektedir.

Köşe koltuk takımı yapısı gereği konforu yansıtmaktadır. Bu sebeple yumuşak ve pofuduk köşe takımları daha çok tercih edilmektedir. Bir köşe takımı rahat olduğu kadar modüler ve pratik bir tasarıma da sahip olması gerekmektedir. Örneğin sandıklı bir köşe takımı tercih ederken aynı zamanda modüler eklenebilen ve parçaları çıkartılabilen bir modele sahip olmanız mobilyanızı yaşam alanınıza göre uyarlamanızı sağlayacaktır.
Copyright © 2010-2023 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.