Klasik L Koltuk Seçerken Bilmeniz Gereken 5 Püf Noktası

Klasik L Koltuk Seçerken Bilmeniz Gereken 5 Püf Noktası

Yaşam alanlarının dekorasyonunu belirlemede koltuk takımı modeli çok önemlidir. Klasik L koltuklar oturma odaları, salonlar, oteller, kafeler ve ofisler gibi birçok alanda kullanılan koltuk modellerindendir. Klasik tarz koltuklar geçmişten günümüze kadar kullanılan ve üretilen koltuk modellerindendir. Tarzını koruyan klasik koltuklar farklı tarzlardan ve zevklerden de etkilenerek günümüze uylaşmıştır. Klasik koltuklar, L koltuk modelleri ile birleştirilerek klasik L koltuk modelleri üretilmiştir.

Klasik L koltuk seçerken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunmaktadır.

1-Tarz

Koltuk seçerken hayalinizdeki dekora, renge, modele uygun olması çok önemlidir. İçinize sinmeyen koltuk modelini almamanızı öneririz. Özellikle klasik koltuk modelleri genelde oldukça dayanıklı mobilyalardır. bu nedenle aldığınız klasik koltukların içinize sinecek özellikler taşıyor olmasına dikkat etmelisiniz.

2-Malzeme Kalitesi

Ahşap L Koltuk modelleri genellikle dayanıklılığı ile ünlü koltuklardır. Koltukların dayanıklılığındaki en önemli faktörlerden biri uygun ahşaptan üretilmiş olmasıdır. Ancak ahşap kaliteli olmuş olsa da döşemelerinde meydana gelen yıpranmalar koltukların ilk günkü görüntüsünden uzaklaşmasına sebep olacaktır. Bu nedenle koltuk alırken döşemelerinde kullanılan malzeme kalitesine de dikkat edilmelidir.

Koltukların temizlenmesi için uygulanan kuvvet ve temizlik malzemeleri koltukların döşemelerini en fazla yıpratan etmenler arasındadır. Koltukların döşemeleri kir tutmaz özellikte ve kolay temizlenebilir olması koltuklarınızın yıpranmaması için önemli faktörlerdir. Koltuklarınız lekelendiği kurumadan temizlerseniz ve elektrikli süpürge ile tozlarını süpürürseniz koltuğunuzu temizleme sıklığınız azalacak ve döşemelerin yıpranması azalacaktır.

3-Boyut

L koltuk modelleri oldukça farklı boyutlarda üretilmektedirler. Her yaşam alanı için alınan mobilyaların boyutlarının, alanın ölçülerine uygun olması çok önemlidir. Geniş alanlara küçük boyutlu koltuk almak veya dar alanlar için büyük ölçülü koltuklar almak hem dekorasyon hem de kullanış açısından olumsuzluğa sebep olacaktır. Bu nedenle koltukların boyutları ile alanların boyutlarının uygun olması çok önemlidir.

Mobilyalar genellikle geniş mağazalarda incelenmektedir. Bu nedenle koltuk takımlarının evde ne kadar yer kaplayacağını hesaplamak zor olabilir. Mobilya almaya gitmeden öncelikle evinizin veya klasik L koltuk alacağınız ortamın ölçülerini hesaplayıp ona göre gitmeniz, alanınıza uygun ölçülerde L koltuk almanızı kolaylaştıracaktır.

4-Rahatlık

Rahatlık herkes tarafından farklı tanımı olan bir kavramdır. Her kişi için farklı rahatlık kriterleri vardır. Oturum yumuşaklığı, koltuk genişliği, koltuğun yerden yüksekliği, döşeme özellikleri, yastık durumu gibi birçok etmen koltukların rahatlığında belirleyici etmenlerdir.

Öncelikle koltukların rahatlığını oturum yumuşaklığı belirlemektedir. Koltuğunuzun oturma kısmının yumuşak, sert veya orta gibi hangi düzeyde yumuşak olmasını istediğinize karar vermelisiniz.

Eğer yumuşak oturumlu klasik L koltuk satın alacaksanız koltuğun oturma alanının da kullanılan malzemenin kalitesine dikkat etmelisiniz. Yumuşak oturumlu koltukların malzeme kalitesine göre oturma kısımlarında çökmeler meydana gelebilmektedir. Koltuklarınıza çökme olmaması için uygun malzemeden üretilmiş olmasına dikkat etmelisiniz.

Koltuk genişliği koltuğun rahatlığını belirleyen etmenlerdir. Oturma kısmının genişliği modelden modele göre değişebilmektedir. Kendinize en uygun genişlikteki klasik L koltuk modelini almalısınız.

Koltukların yerden yüksekliği hem konfor hem de sağlık için önemlidir. Koltuğa veya sandalyeye oturduğunuzda ayak bileği, diz ve kalça eklemlerinin 90 dereceye yakın şekilde kıvrılması gereklidir. Uzun boylu kişiler kısa koltuğa oturduğunda kalçalarına binen yük artacaktır. Bu durum hem rahatsızlığa sebep olacaktır hem sağlık açısından tavsiye edilmeyen bir durumdur.

5-Bütçe

Mobilya alırken bütçenize uygun modeller seçmek çok önemlidir. L koltuk fiyatları oldukça farklı etmenlere göre değişmektedir. Modeline, kalitesine, tarzına göre değişen fiyatlarda kendi bütçenize ve zevkinize uygun Klasik L koltuk modeli bulabilirsiniz.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.