Jüt Halı Nedir? Kimlerin Evinde Bulunmalıdır?

Jüt Halı Nedir? Kimlerin Evinde Bulunmalıdır?

Jüt halı nedir?” sorusu son dönemde karşımıza çıkıp cevapsız kalma ihtimali yüksek sorulardan biri tanesi. Aslında birçoğumuz jüt halı modelleri ile karşılaşmışızdır. Yalnızca bu halıların jüt halı olarak anıldığını bilmiyor olabiliriz. Bu da bir başka ihtimal! “Jüt halı nedir?” sorusuna verilebilecek en kısa ve net yanıt; halı sevenlerin de sevmeyenlerin de görünce içinin ısınacağı bir halı modeli dersek yanlış ifade etmiş olmayız. Çünkü halı modelleri arasında özel bir yeri olan ve kullanım alanları her geçen gün artan jüt halı modelleri pek çok avantaja sahip! Üstelik bu avantajlar yalnızca kullanıldıkları mekanlara kazandırdıkları estetik görünümleri ile de sınırlı değil. Bir halıdan beklenebilecek estetik görünümün ve işlevselliğin ötesine geçen bu halı modeli bazı alerjik rahatsızlıkları olan kişiler tarafından da özellikle tercih ediliyor. Çünkü jüt halılar alerjik reaksiyona neden olmayan halılar kategorisinde yer alıyorlar. Bu da onların, klasik bir halıya duyulan beklentileri yıkıp, sınırları aşmasına ve daha fazla tercih edilmesine neden oluyor!

Halı çeşitleri arasında elbette, pek çok ürün alerjik olmayan özelliklere sahip. Fakat jüt halılar doğal yapıları gereği, her zaman bir adım daha önde oluyorlar. Dilerseniz, jüt halılara biraz daha yakından bakıp, onları tercih edilir kılan özelliklerinin neler olduğuna odaklanalım.

Her Dekorasyon Anlayışına Uyum Sağlıyorlar!

Jüt, aslında bir bitki türü. Özellikle tropikal iklimleri sever ve Hindistan, Pakistan gibi ülkelerde bolca yetiştirilir. dünyaya da bu coğrafyadan yayılmıştır. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de farklı alanlarda kullanılmaktadır. Liflerden oluşan, kolay işlenebilir olması nedeniyle tüm dünyada benimsenen bu bitki türü ile örülen çantalar, aksesuarlar ve elbette halı modelleri bulunmaktadır.

Doğada, yüzde yüz kayboluyor olmaları, jüt bitkisi kullanılarak işlenip, elde edilen ürünlere olan hali hazırdaki rağbeti artırmaktadır. Dünyanın farklı coğrafyalarında, işlendikten sonra bile doğal parlaklığını kaybetmeyen bu özel bitki çeşidinin işlenmiş hali altın elyaf olarak da anılmaktadır. Ve son dönemlerde bu altın elyaftan yapılma halı çeşitleri git gide daha fazla yaşam alanında karşımıza çıkmaktadır. Çünkü  jüt halı modelleri neredeyse, hemen her dekorasyon anlayışına uyum sağlıyorlar. Modern ya da klasik bir yaklaşım, onların dekorasyondaki kullanımını çok fazla etkilemiyor. Jüt halı modelleri, klasik, modern, fark etmeksizin; minimal, maksimalist, country, akdeniz ya da eklektik tarz gibi farklı dekorasyon stilleri arasında kendisine rahatlıkla yer bulabiliyor. Doğal yapıları, doğal görünümleri onların tercih seçenekleri arasında üst sıralarda yer almasını sağlıyor.

Rahatlatıcı Toprak Tonları Göze Çarpıyor!

Jüt halı modelleri genellikle rahatlatıcı toprak tonların sardığı renklerle göze çarpıyor. Toprak renkleri ve krem tonları ile ekseriyetle açık renklere bürünen bu halı modelleri, koyu zeminlerde biraz daha ön plana çıkarak adeta ben buradayım diyor. Dolayısıyla da zemin döşemelerinde koyu renkleri tercih edenlerin, yaşam alanlarının farklı mekânlarında oluşturmak istediği kontrastın da mimarı haline geliyorlar.

Ayrıca jüt halı modellerinin doğrudan doğal bir bitkiden elde ediliyor olması sizi, bu halıların dayanıklılığı konusunda yanıltmasın. Jüt halılar, oldukça dayanıklı yapıları ile uzun ömürlü kullanım için son derece uygundurlar. Bu nedenle onlara, yaşam alanlarınızın yoğun kullanılan koridor ya da oturma odası gibi bölümlerinde gönül rahatlığı ile yer açabilirsiniz.

Jüt halılardan bir tanesini kullanmaya başladığınız anda, zaten evinizin hemen her bölümünde ondan yararlanmak isteyeceksiniz. Ayrıca jüt halı modelleri arasında, tasarımda farklılaşan çeşitlere rastlamak da mümkün! İnce yahut kalın düğümlü, az ya da yoğun desenli, hasır görünümlü veya örgülü seçeneklerden dilediğinizi tercih edebilirsiniz!

Ev dekorasyonunuza katıkda bulunacak fikirleri keşfetmenizi sağlaycak bu blog makalemizi okumak için tıklayın. 

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.