Gardrop Nasıl Düzenlenir?

Gardrop Nasıl Düzenlenir?

Giysilerinizin kolayca bulunduğu, düzenli ve ferah gözüken bir gardırop düzenine sahip olmak herkes için önemli. Ancak zaman içerisinde alınan fazla kıyafetler, yetersiz kalan askı ve dolaplar sebebiyle giysilerimizi aynı düzende bulamayabiliriz. Bu durumda, hem vakit kaybedip hem de tüm giysilerimizi göremediğimizden alternatiflerden mahrum kalabiliriz. Yüzlerce gardırop çeşitleri arasından seçim yapmak zor olsa da dikkat etmeniz gereken noktaları göz önünde bulunmanız size kolaylık sağlayacaktır. Farklı gardırop modelleri arasından seçim yaparken tek odaklandığınız konu, gardırobun dış görüntüsü ve dekoratif özellikleri olmamalı. Klasik gardırop modelleri, modern ve çok çeşitli alternatifler sunmasa da çoğunluğun tercihi arasında. Ancak son yıllarda mobilya trendleri, işlevsellik ve farklı alan yaratma ihtiyaçlarına çözüm bulma hedefinde olduğu için, yeni dönem gardolap modellerinde çok sayıda kullanılan bölmeler, raflar ve çekmeceler ile giysilerinizi kolaylıkla sınıflandırabiliriz.

Gardırop seçiminiz ister modern ister klasik tarzda olmasına rağmen, bazı püf noktaları ile kendi  gardolap düzeninizi yaratabilirsiniz. İlk püf noktası, fazlalıklardan Kurtulmak. Son derece büyük bir gardolaba sahip olsanız bile, zaman içerisinde artık kullanmadığınız giysileri elden çıkarmadıkça ferah bir gardolap iç düzeni sağlamanız imkânsız. Ayrıca kullanmadığınız giysileri gardrobunuzdan çıkarmadıktan sonra, gerçekten hangi eksiklere sahip olduğunuzu da anlamanız zorlaşır. Unutmayın, modelini artık beğenmeyip ya da bedeni olmadığı için giymediğiniz 3 adet beyaz gömleğinizin olması hiç beyaz gömleğinizin olmadığı anlamına gelir. Üstelik artık giymediğiniz kıyafetleri, ihtiyacı olanlarla paylaşmak ya da geri dönüşüme göndermek koşuluyla değerlendirmeniz mümkün.

Son dönemde kitapları milyonlarca satan Marie Kondo’nun tekniği ile dolap düzenleme fikri de size başka bir alternatif sunabilir. Bu tekniğin en kilit noktası olan sadelik zaten son yıllarda gündeme gelen minimalizm akımı ile parallellik göstermektedir. Kondo’ya göre düzenli bir gardırop oluşturmak için kıyafetleri alt kategorilere ayırarak işe başlamak gerekli. Ayırdığınız giysilere tek tek dokunarak, bu giysinin hala işinize yarayıp yaramadığını sorgulayarak ve size nasıl bir enerji verdiğini hissetmeye çalışarak dolabınıza alıp almama kararını verebilirsiniz. Fazlalıklardan kurtulduktan sonra elinizde kalan ve gerçekten kullandığınız giysilerinizi alışagelmiş yatay katlama stilinin aksine dikey katlama yaparak dolabınıza yerleştirerek daha fazla yer kazanacağınızı öne süren Kondo, en sık kullandığınız giysileri de üst çekmecelere koymanızı önermekte.

Gardırobunuzun iç düzenini sağlarken giysilerinizin özelliklerinize de dikkat etmeniz gerekmektedir. Örneğin, çabuk buruşacak kumaştaki giysilerinizi, gömlek, ceket ve pantolonlarınızı mutlaka askılara asarak dolabınızda saklamalısınız. Böylelikle ütü ihtiyacınızı da azaltmış olabilirsiniz. Ancak, bir askıya birden fazla üst üste giysi asmak, aradığınız giysi bulmakta size vakit kaybettireceğinden, askılarınız çoğaltarak giysilerinizi daha görünür kılabilirsiniz. Çekmecelerinize kazak, tişört, çorap ve iç çamaşırı gibi daha günlük giysilerinizi yerleştirebilirsiniz. Gardırobunuzun kapağını açtığınızda, iç düzeninin daha şık görünmesini istiyorsanız giysilerinizi renklerine göre de yerleştirebilirsiniz. İş yaşamında tercih ettiğiniz resmi görünüm için kullandığınız koyu tonları bir araya toplayarak bile, gardırobunuzda iş ve günlük yaşamınızı ayırmış olabilirsiniz.

Son önerimiz de klasik bir yöntem olan giysilerini mevsimine göre yerleştirmek. Gerçekten kısıtlı bir alanınız varsa ya da son derece ferah ve sade bir gardırop iç düzeni sizin için olmazsa olmaz ise yazlık ve kışlık giysilerinizi mevsimine gardırobunuza yerleştirmeniz, mevsim dışı giysileri farklı bir yerde depolamanız tek çözüm. Böylece giysilerinizi her mevsim tekrar elden geçirerek, kullandığınız ve artık kullanmadığınız giysileri ayırma şansınız olacak. Bu durum alışveriş alışkanlıklarınıza da yansıyacak ve ihtiyaçlarınızın güncel olarak farkında olma imkanınız olacak.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.