Barok Dizayn Nedir?

Barok Dizayn Nedir?

Lüks yaşam alanlarında etkileyici bir konsept oluşturmak için belirli sanat akımlarından ilham alarak dekorasyonunuza yön vermeniz oldukça önemlidir. Geçmişten günümüze kadar yaşam alanlarında şık dekorasyon fikirleri hep sanat akımlarından ilham almıştır. Günümüzde de popüler olan ve lüks mekanlara ihtişam katan barok dizayn önem kazanmaktadır. Son yıllardaki artan sanat akımlarına bağlı dekorasyona bağlı olarak mobilyalardaki tasarımlar da değişim göstermektedir. Özellikle lüks mobilyaların tasarımı ve yapılarında bu sanat akımlarına göre dizayn edilen yaşam alanlarına uyum sağlamasın adına klasik mobilyalar tasarlanmaktadır. Peki barok sanat akımı nedir? Barok sanat akımına uygun yaşam alanları nasıl dizayn edilmektedir? İşte merak edilen soruların yanıtı yazımızın devamında yer alıyor.

Barok Tarz ve Yaşam Alanlarında Kullanımı

Barok tarz Avrupa ülkelerinde 16. Yy sonlarına isabet etmektedir. Bu dönemde ortaya çıkan akım, 18. Yy ortalarına dek varlığını devam ettiren güzel sanat biçimine barok denilmektedir. Genellikle mobilya tasarımlarında kendisine beden bulan bu sanat mimari, müzik ve el yapımı plastik sanatlarda da göz alıcı eserlerin oluşmasını sağlamıştır. Barok tarz genellikle ışıl ve gölge zıtlıklarının hakim olarak tercih edildiği sanatı icra eden sanatçının daha çok iç dünyasını sanatta ifade etmesine imkan ve olana sunan akım olarak tanımlanmaktadır.

İngilizce kelime anlamı ise şişkin anlamından anlaşılacağı üzere barok tarz ile tasarlanmış mobilya ve aksesuar ürünlerinin genel karakterinde gösterişli işlemelere rastlayacaksınız. Barok tarz ile lüks bir yaşam alanı dizayn edebilmek için oluşturacağınız konseptin lüks ve klasik mobilyalardan oluşması gerektiğini unutmamalısınız. Ancak sadece klasik ve lüks mobilyalar tercih ederek barok tarz ve dizayn elde edemezsiniz. Yaşam alanlarınız lüks ve göz alıcı bir konsept oluştururken barok tarzı da sağlamak için tercih ettiğiniz mobilyalar ve dekorasyon ürünleri ile yaşam alanının genel mimarisi uyumlu olması gerekmektedir. Duvar kağıtları, zemin ve duvar döşemeleri, yaşam alanlarında tercih edilen klasik aksesuar modelleri ve sahnenin başrolüne sahip olan klasik mobilyalar mükemmel bir uyum içerisinde tercih edilmelidir.

Barok tarz mobilyalar salonlarda koltuk takımları olarak, yatak odası takımlarında ve yemek odası takımlarında tercih edilmektedir. Bununla birlikte hem mobilyalarınız hem de kullanıldığı alan ile tam uyum sağlaması adına tercih edeceğiniz lüks aksesuar modellerini tercih ederken dekorasyonunuz ile uyumuna dikkat etmeniz gerekmektedir.

Barok Tarz Klasik Mobilyalar

Barok tarz klasik koltuk takımları, yemek odası takımları, yatak odası takımları ve aksesuar modelleri gibi mobilya çeşitlerini keşfedebilirsiniz. Barok akımın yaşam alanlarına katacağı ihtişamın farkında olan lüks ve klasik mobilya severlerin tercih edeceği mobilyalar göz alıcı bir tasarım oluşturmanızı sağlayacak.

Ahşap barok tarz mobilyalar ile uyumlu bir aksesuar uyumu tercih etmek için genellikle aynalar, altın varak kaplamalı aksesuar ürünleri, lüks avize modelleri tercih edebilirsiniz.

Barok tarzın tercih edileceği yaşam alanları genellikle yüksek tavanlı, yüksek girişli ve geniş ölçülerdeki yaşam alanlarında tam uyumu yakalayacaktır. Mobilyaları ve aksesuar ürünlerini özgürce tercih edebileceğiniz yaşam alanları barok tarz dizayn edilecek ve konsept oluşturulacak yaşam alanlarında tam bir uyumu temsil edecektir.  Bununla birlikte mobilyalarda tercih edilen altın varak ta göz alıcı yaşam alanları oluştururken barok tarzı temsil edebilecektir. Altın varak barok tarz etkisi veren en önemli işlemelerin başında gelmektedir. Özellikle gerçek atlın varak kaplama ile ahşap oyma motiflerinin ihtişamı arttırılan klasik mobilyalar barok tarz dizaynı oluşturma da oldukça etkili olacaktır. Göz alıcı yaşam alanları oluştururken barok tarzı da destekleyecek mobilya modellerinden olan gerçek altın varaklı modeller en çok sevilen ve göz alıcı mobilyaların başında gelmektedir. Bu blogmuzda Barok Dizayn Nedir konusunu ele aldık. Diğer dekorasyon önerilerimiez göz atmak için aşağıdaki en çok okunan yazılarımızı inceleyebilirsiniz. 

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.