Aydınlatma Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aydınlatma Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aydınlatma, bir mekanın albenisini ortaya çıkarabilmek için gereken en önemli konudur. Aydınlatmanın düzgün olmadığı yerde hem dekorasyon ortaya çıkmaz hem de sağlığımız için zararlıdır. Bu nedenle mutlaka aydınlatma konusuna dikkat etmek gerekmektedir. Özellikle söz konusu avize olduğu zaman durum değişir. Peki doğru aydınlatma ve avize için nelere dikkat etmemiz gerekiyor?

Klasik avize modelleri arasından doğru seçim yapıldığı ve doğru alanlarda kullanıldığı zaman, göz kamaştırıcı ve estetik bir görünüm ortaya çıkar. Peki avize modelleri seçerken nelere dikkat etmemiz gerekir?

  • Avizenin kullanılacağı alanın ebatlarını iyi ölçmek gerekir, ebat büyüdükçe avize modelinin de büyümesi gerekecektir.
  • Ayrıca tavan yüksekliği de avize seçiminde önemlidir. Doğru ölçüm yapılmazsa avize aşağı kadar sarkar ve insan geçişlerine dahi engel olabilir.
  • Odada kullanılacak olan mobilyaların rengi ve modeli de avize seçiminde büyük rol oynar. Avizeler mutlaka odanın tarzıyla uyum içerisinde olmalıdır.

Avizenin kullanılacak alana göre ışık ihtiyacı da değişim gösterir. Örneğin mutfak ve yemek odasında yüksek ışık ihtiyacı varken, salonlarda daha düşük ışık ihtiyacı olacaktır. Bununla beraber yatak odalarında da dinlendirici etkisinden ötürü sarı ışıklar tercih edilebilir. Bu nedenle konunun uzmanlarından gerekli ışık seviyesinin de öğrenilmesi ve ayarlanması istenmelidir.

Kullanılacak Alana Göre Avize Seçimi

Avize denildiği zaman genellikle aklımıza görkemli, parıltılı ve lüks aydınlatmalar gelmektedir. Fakat aslında günümüzde modernleşme süreci ile beraber avizeler daha minimal ve kolay ulaşılabilir bir hale gelmiştir. Fakat büyük ve görkemli avize modelleri arasından bir seçim yapmak isterseniz, bunları daha ağır daha klasik mekanlarda kullanmanız gerekir. Bu nedenle biz de bu yazımızda sizlere bu tip avizelerin nerelerde ve nasıl kullanılabileceğini anlatacağız. Avizeler, insanların temel ihtiyacı olan ışığı mekanlara gösterişli bir biçimde yansıtmayı sağlar. Geniş odalar ve yüksek tavanlar için ideal olan şamdanlı avizeler, farklı birçok stilde tasarlanmakta ve üretilmektedir. Bunun dışında sade avizeler, taşlı avizeler, minimal avizeler, Retro avizeler, sarkıt avizeler gibi birçok çeşit vardır. Tüm bu stildeki avizeler, kullanılacak odanın tarzına göre seçilmelidir. Peki avizeler hangi alanlarda nasıl kullanılır?

Evlerde Avize Seçimi

Avize modelleri, klasik tarzda mobilyalarla dizayn edilmiş evlere farklı bir hava katmaktadır. Tabi bu durumun da farklılıkları vardır. Örneğin şamdanlı avize modelleri daha ağır bir stili seven insanlar için idealdir. Siyah şamdanlı avize ve beyaz şamdanlı avize modelleri, klasik tarzla büyük uyum içerisinde olacaktır. Genellikle Osmanlı tarzı mobilyalara uyum sağlayan şamdanlar, salonların da estetik açıdan daha bütünsel olmasına katkı sunar. Bazı durumlarda yatak odalarını da avizelerle dekore etmek isteyenler olabilir. Bunun nedeni de yatak odası mobilyalarının da klasik akımdan olmasıdır. Bu durum için fazla büyük olmayan Retro avize modelleri tercih edilebilir. Evlerde ayrıca yemek odalarında da sarkıt avize modeli kullanılabilir.

Restoranlarda Avize Seçimi

Klasik tarzda dekore edilmiş ve şık olan restoranlarda da şamdanlı avize modellerine rastlamamız mümkün. Restoranlarda insanlar yemek yedikleri için seçilen şamdan modelinin ışığının zayıf olmaması gerekir. Yine romantik bir ortam yaratılmak isteniyorsa da çok aydınlık modeller tercih edilmemeli. Fakat sade bir restoransa eğer Retro ya da taşlı avizeler tercih edilebilir.

İbadethanelerde Avize Seçimi

Doğal mum görünümü şeklinde dizayn edilmiş olan şamdanlı avize modelleri, özellikle cami, kilise ya da medrese gibi yerlerde sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Doğal bir görünüm sunan bu modeller, estetik kaygı taşımadıkları için ibadethanelerde kullanıma uygundur. Bununla beraber cami gibi çok büyük alanlarda yeterli aydınlatma gerektiği için de büyük şamdanlı avizeler tercih edilir. Çünkü bu alanlarda ışık oldukça önemlidir. Beyaz şamdanlı avize modelleri, ibadethaneler için uygun bir tercih olacaktır.

Makam Odalarında Avize

Bildiğiniz gibi makam odaları, bulundukları kurumun yapısını ve tarzını yansıtmak durumundadır. Makam odaları genellikle saygın bir imaj vermelidir ve bu nedenle de bu odaların dekorasyonu oldukça önemlidir. Büyükçe bir makam odasını aydınlatmak için de şamdanlı avize modelleri tercih edilmelidir. Bu modeller ihtişamlı, resmi, klasik ve gösterişli olduğu için ağırlanan misafirlere “güçlü” imaj sunulmasını sağlar. Bu avizeler, makam odalarına bu nedenle çok yakışmaktadır.

Hangi avize modeli seçilmeli sorusuna böylece cevap vermiş olduk. Aydınlatma seçimi hem dekorasyon hem de sağlığımız için önemli olduğundan asla geri plana atılmamalıdır.

Avize seçerken ne tarz bir konsept ve model belirlemede zorlanıyorsanız, burcunuza göre avize modelleri seçebilirsiniz.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.