Art Deco Salon Takımları ile Eşsiz Tasarımlara İlk Siz Sahip Olun

Art Deco Salon Takımları ile Eşsiz Tasarımlara İlk Siz Sahip Olun

Evinizin gösteriş alanı salonlar olduğuna göre burada dekorasyon bakımından çok daha özenli olmaya çalışmanız da normal. Diğer tüm odaların kapılarını kapalı tutup ardındakileri gizleyebilseniz de söz konusu salon olduğunda bu pek mümkün değil. Peki, maskulen bir şıklığı estetik çizgilerle buluşturmak için 1920’lerin Fransa’sına uzanmak ister misiniz? Hem de tam olarak evinizin salonundan… Art deco salon takımlarıyla evinizde nostaljik rüzgarlar estirebilirsiniz. Üstelik bunu modern yaklaşımlardan kopmadan yapabilirsiniz.

Art deco salon mobilyaları bugün evinizin salonunu çok keyifli bir hale getirmek için ideal dekorasyon stilleri arasında yer alıyor ve de genç kullanıcılar tarafından çok tercih ediliyor. İç mekanlara sanatsal bir dokunuş yapmanızı sağlayan art deco dekorasyon aynı zamanda son dönemlerin iç mekanlarda en çok uygulanan dekorasyon stillerinden biri olarak da karşımıza çıkıyor. Oysa popülaritesini son dönemde arttırmış olsa da kökeni oldukça eskiye, yüz yıl önceye dayanıyor. 1920’li yılların Fransa’sına dayanan bu tarz bugün yaşam alanlarını güçlendiren ve şıklaştıran bir akım olarak yeniden canlandı ve evlerimize girmeyi başardı.

Art Deco Dekorasyonun Püf Noktaları

Art deco dekorasyon tarzını bugünün modern mekanlarına uygulamak zor gibi görünse de öyle değil, bazı detayları bilmeniz ve bu tarzın olmazsa olmazlarına dekore edeceğiniz mekanda yer açmanız yeterli. 1920’li yılların malikanelerini şöyle bir tarayın, filmleri gözünüzün önüne getirin. Örneğin, Muhteşem Gatsby filmini izlemeniz size bu anlamda çok iyi fikirler verebilir. Art deco tarzın simetri ya da asimetriyi önemsemediğinin de altını çizelim. Bu tarzı birbirinden farklı görünen dekoratif sehpalarla da art deco koltuk takımınızla da yansıtabilirsiniz… Bu tarzın diğer öne çıkan özellikleri şöyle sıralanabilir:

  • Art deco tarzı evinizde yansıtacak olmanız demek ille de tüm mobilyalarınızı 1920’li yıllara göre seçeceksiniz demek değil. Örneğin, mermer zemin döşemeleri ve kristal taşlarla tasarlanmış klasik bir salon avizesi de art deco tarzı yansıtmanıza yardımcı olabiliyor.
  • Art deco tarzın en önemli unsurları arasında iddialı desenler yer alıyor. Bu stilde özelikle hayvan derisi desenleri sıkça kullanılıyor.
  • Art deco ürünlerde kübizm öne çıksa da bugün teknolojinin sanata yansıdığı öğeleri ve bunu taşıyan desenleri görmek mümkün.

Sanat Eserlerine Yer Verin

Art deco için ismiyle müsemma bir dekorasyon stili dersek yanlış olmaz. Bildiğiniz gibi art, sanat demek. Buradan da yola çıkarak art deco stilini evinize taşırken sanatsal öğeler mutlaka yer vermelisiniz. Koyu renkli yağlı boya tablolar, heykel görünümlü masa lambaları, parlak yüzeye sahip mobilyalar stili yansıtan öğelerin yalnızca bir kısmı.

Sanatsal unsurların yanı sıra renklerin etkisinden faydalanmayı da unutmayın. Art deco tarzda dekore edeceğiniz alanlarda renklerle kontrast yaratabilirsiniz. Koyu renkli art deco salon takımlarınızı kontrast oluşturacak objeler ve minderlerle tamamlayabilirsiniz. Aksesuarlarınızda, ve kumaşlarınızda geometrik desenlere ve tasarımlara da yer vermenizi öneriyoruz. Düz çizgiler ve yuvarlak şekiller bu tarzın en belirgin hatlarını oluşturuyor. Salon mobilyalarınızdaki koyu renk kullanımını dengelemek için ayalardan da faydalanabilirsiniz.

Son döneme damgasını vuran art deco salon mobilyalarında ahşap detaylar oldukça öne çıkıyor. Ahşap modellerdeki ince işçiliğin yanı sıra turkuaz, bronz, bej, mavi, kahverengi gibi renkler kullanılıyor. Ancak parlak gri, antrasit, siyah gibi koyu renkler olmadan olmaz. Daha maskulen bir tarzı da yansıtan bu dekorasyon stilinde koyu renklerden ilham almadan, geometrik desenleri kullanmadan ve tabi sanatı vurgulamadan estetiği yakalamanız pek mümkün değil.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.