Ahşap Yüzeylerin Üzerindeki Lekeler Nasıl Çıkartılır?

Ahşap Yüzeylerin Üzerindeki Lekeler Nasıl Çıkartılır?

Ahşap mobilyalar hemen hemen tüm yaşam alanlarımızda kullanılmaktadır. Gerek ofisimizde gerek çalışma masamız, koltuğumuz, yemek masamız ve daha birçok mobilya ahşaptan üretilmekte ve direkt ahşap konsepti ile kullanılmaktadır. Ahşap yüzeyler, ilk üretildiğinde mükemmel cilası ile parıl parıl bir kullanım sunmaktadır. Ancak uzun süreli kullanıma bağlı olarak ahşap yüzeylerin cilasının da incelmesi ve zayıflaması ile birlikte bu ahşapların belirli alanlarında renk solmaları ya da lekelenmeler oluşabilmektedir. Ahşap yüzeyli mobilyalarda doğru kullanım gerçekleşmediğinde de yüzerinde lekelenmeler oluşabilmektedir. Özellikle sıcak içeceklerden olan kahve ve çayın hep aynı yüzeye koyulması ile birlikte daha çok çalışma masaları, ahşap sehpalar, koltukların kolları gibi bardakların konulduğu alanlarda bardak altı lekeleri de oluşabilmektedir. Bu gibi sorunlarla mücadele edebilmenin en temel yolu, bu lekelenmelere sebep olabilecek yanlış kullanımların önüne geçmek olacaktır. Bu sebeple ahşap yüzeylerde sıcak içecekler içerken mutlaka bardak altılığı kullanmanız gerekmektedir. Genellikle bardak tabağı ya da promosyon ürünleri olarak üretilen bardak altıklarını kullanmanız bu yüzeylerin lekelenmesinin önüne geçecektir. Peki bu lekelenmeler oluşmuş ancak çaresizseniz ne yapmalısınız?

Evde Denenecek Yöntemler

Evde kendi imkanlarınız ile ahşap yüzeylerdeki lekeleri ortadan kaldırabilmek için birkaç yol bulunmaktadır. Bu yollardan ilki, çay olacaktır. Sıcak olmayan ve şekersiz çayı, yumuşak dokulu bir bez yardımı ile ıslatarak cilalı mobilyanızın lekeli kısmını silmelisiniz. Devamında kuru yumuşak bir bez ile alanı iyice ovalayın ve parlatın. Lekelenme çok derin değilse, yüzeydeki oluşan izin azalacağını ya da tamamen ortadan kalkacağınız göreceksiniz.

Mobilyaların ahşap yüzerleri üzerindeki lekeleri çıkartmak için, su, sirke ve birkaç damla yağ damlayarak oluşturacağınız sıvı karışımı ile temizleyebilirsiniz. Böylece ahşap yüzey üzerindeki oluşan lekelenmeyi ortadan kaldırabileceksiniz.

Lekeniz eskimiş ve temizlenmesi zor bir hal aldıysa, tuz kullanabilirsiniz. Pamuğa tuz ve sıvı yağ döküp, lekeli yüzeye uygulayın. Leke kaybolana kadar bölgeyi ovalamalısınız. Daha inatçı lekelerde ise, tuz ve yağ karışımını leke üzerine dökmelisiniz. Bu karışım 2 – 3 saat boyunca burada kalmalı ve lekeyi çözmelidir. Daha sonra kuru bir bezle silebilirsiniz.

Profesyonel Yöntemler

Tamamen mobilya ustalarının ve profesyonellerin atölyelerde uygulayacağı yöntem ile ahşap üzerindeki lekeyi tamamen kaldırabilirsiniz. Oluşan leke genellikle ahşap cilasının yanması ve zarar görmesinden dolayı cila müdahalesinde bulunulması gerekmektedir.  Özel atölyede ve özel işlemler ile gerçekleştirilen cila temizleme ve tekrar cilalama yöntemi ile yep yeni bir ahşap yüzey oluşturabilirsiniz. Böylece mobilyalarınızın ahşap yüzeyi ilk günkü parlaklığı ve yeniliğe sahip olacaktır.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.