Klasik Mobilya, Pahalı Mobilya Anlamına Mı Geliyor?

Klasik Mobilya, Pahalı Mobilya Anlamına Mı Geliyor?

Klasik mobilyalar, teknolojinin ilerlemediği, ihtiyaç duyulan çoğu eşyanın el işçiliği ile yapıldığı dönemlerde birer sanat eseri gibi ustaların ellerinde üretilmekteydi. Ahşaplara şekil veriliyor, kumaşlar dikiliyor, oyma desenler uygulanıyor ve birbirinden farklı el işçiliği ile mobilyalar üretiliyordu. Ustaların emeğini, birikimlerini ve ruhunu katarak işlediği koltuk modelleri evlerin baş köşelerinde yer alıyordu.

Teknoloji geliştikçe, tüketim çağı ilerleyip fabrikasyon üretim arttıkça farklı tarzlarda mobilyalar ortaya çıkmıştır. Modern, spor veya bambaşka tarzlarda mobilyalar üretilmeye başlanmıştır. Ayrıca fabrikalarda yeni kumaşlar, yeni ahşap malzemeler üretildikçe modeller çeşitlilik göstermiştir. Yeni olan her zaman dikkat çektiği için bu yeni modellere ilgi gösterilmiş ve bu tarz mobilyalar evlerdeki yerini artmıştır.

Ancak klasik mobilyalar oldukça dayanıklı oldukları için uzun yıllar önce kullanılan klasik mobilyaları günümüzde de kullanan kişiler bulunmaktadır. Tüm bu yeniliklere ve gelişmelere rağmen klasik mobilyaları satın alan ve tercih eden kişilerde oldukça fazladır.

Tercih eden ve satın alan kişiler olduğu için klasik mobilyalar en fazla tercih edilen mobilyalar arasında yer almaktadır. Klasik mobilyaların oldukça geniş bir kitlesi bulunmaktadır.

Klasik mobilyalara olan bu tercih devam ettiği için klasik mobilya üreticileri kaliteli malzemelerden mobilya üretmeye devam etmektedir. Oymalı klasik mobilya modellerinde ustaların becerileri sergilenmekte, kullanılan ahşap uygun kalitede olan ağaçtan elde edilmektedir. Her ne kadar teknolojinin sağladığı bazı yenilikler kullanılsa da klasik mobilyalar ustanın emeğini yansıtan mobilyalar olmaya devam etmektedir. Bu özelliklerinden dolayı klasik mobilya fiyatları diğer mobilya fiyatlarına göre farklılık göstermektedir. Kullanılan malzemenin kalitesi olması gerekliliği ve uygulanan emek nedeniyle bazı mobilyalara göre daha yüksek fiyatlı olarak karşımıza çıkabilmektedir. Elbette klasik mobilya pahalı mobilya anlamına gelmemektedir ancak klasik mobilyayı klasik mobilya yapan nedenlerden dolayı klasik mobilya fiyatları diğer mobilyalara göre fazla olabilmektedir.

Klasik mobilyalar genellikle ahşap kısımları olan, ahşap kısımlarında ise oyma desenleri olan mobilya tarzıdır. Diğer koltuk modellerine göre klasik koltuk takımlarının kol kısımları, oturma alanının etrafındaki iskelet alanları, koltuk ayakları oymalı ahşaplardan oluşabilmektedir. Görünen tüm ahşap kısımlar usta ellerinde çıkma olduğu belli olan tasarıma ve işçiliğe sahiptir. Eğer kullanılan ahşap uygun kalitede seçilmezse oyma desenleri kaliteli durmayacaktır. Ayrıca oyma işlemi sırasında ahşap kısımlar zarar da görebilmektedir. Bu gibi nedenlerden dolayı klasik mobilyaların üretilmesinde kaliteli ve o ürün için uygun malzeme kullanmak çok önemlidir. Malzeme kalitesinin bu kadar yüksek olduğu bir mobilya modelinin fiyatlarının da yüksek olması doğal karşılanabilir.

Seri üretim ve seri tüketim olmayan eski dönemlerin mimarisine, sanatına, yaşam tarzına ve mobilyalarına baktığımızda daha göze hitap eden, daha duygulu ve daha anlamlı olduğu görünmektedir. Eski zamanlarda inşa edilen camilerin, mimari eserlerin geçirdikleri onca seneye, doğal afete rağmen ayakta durabilmeleri kaliteli malzeme ve kaliteli işçiliğe dayandırılabilir.

Klasik mobilya üreticileri, klasik mobilyaların özelliklerini devam ettirerek, klasik mobilya geleneğini ve klasik mobilya mirasını biriktirerek geleceğe ulaştırmak istedikleri için klasik mobilyalar oldukça hassas üretilmektedir. Klasik mobilya kullanmanın verdiği zevki, doygunluğu ve tatminliği yaşayan kişiler klasik mobilya kullanmaktan vazgeçememektedirler.

Evlerinizin boyutlarına, yapısına, dekorasyonuna; sizin zevklerinize ve isteklerine uygun olarak seçeceğiniz klasik tarz mobilyalar ile evlerinizde klasik tarzı yaşatabilirsiniz.

Klasik mobilya demek pahalı mobilya demek değildir. Klasik mobilya demek, geçmişim mirası, malzemenin kalitesi, ustanın emeği ve yaşanmışlıkların aktarılması demektir.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.