İtalyan Tarz Kapı Modellerinin Karakteristik Özellikleri

İtalyan Tarz Kapı Modellerinin Karakteristik Özellikleri

 

Akdeniz’in canlı, renkli ve hareketli öğeleri dekorasyon stilinde de kendini gösteriyor. İtalyan kapı modellerini tercih ederek evinizi daha renkli ve daha eğlenceli bir tarzda döşeyerek tüm alanlarda bütünlük sağlayabilirsiniz. Çünkü İtalyan oda kapı modelleri ve İtalyan çelik kapı modelleri ile evin içine Akdeniz esintisi taşımak mümkün oluyor.

Daha önce İtalya’ya gittiyseniz ya da en azından İtalya sokaklarında çekilen filmlerden birini izlediyseniz, haritada çizme şeklinde gördüğünüz bu sevimli Akdeniz ülkesiyle ilgili bir fikriniz de vardır, mutlaka. Örneğin Woody Allen’ın Roma’ya Sevgilerle filmi İtalya hakkında size harika fikirler verebilir.

Hızlı konuşan insanları, renkli evleri, hareketli sokaklarının yanı sıra dünyada sanatın da merkezlerinden biri, İtalya... Bildiğiniz gibi pek çok moda ve dekorasyon fuarı da İtalya’da gerçekleşiyor. Hal böyle olunca dekorasyonda İtalyan tarzının öne çıkması ve çokça tercih edilmesi de bir tesadüf değil ve elbette kapı modellerinde de İtalyan tarz öne çıkıyor. Evine Akdeniz şıklığını ve sıcaklığını taşımak isteyenler, bunu gerek giriş kapısı gerekse iç mekan kapılarıyla tamamlamalı ki dekoratif açıdan bir bütünlük yakalayabilmek de mümkün olabilsin.

İtalyan Kapı Modellerinde Neler Öne Çıkıyor?

İtalyan kapı modelleri, oda kapıları, çelik kapılar, iç ve dış kapılar bakımından farklılaşsa da belli başlı karakteristik özelliklere sahip. Öncelikle bu özellikleri bilmekte ve kapı seçerken dikkate almakta fayda var.

  • Her alanda olduğu gibi kapı modellerinde de üretim tipi, kullanılan malzeme ve teknolojiye göre fiyatlar değişiyor. İtalyan kapı modelleri fiyatlarında da durum aynı... Kasası lamellerden yapılan bir çerçeveye sahip ancak içi boş olan kapılar diğer kapı modellerine göre biraz daha ekonomik oluyor. Oldukça popüler olan bu modellerde kalite bakımından bir sıkıntı yaşanmadığını belirtelim.
  • Farklı bir tür olarak üretimde daha değerli ahşap malzemenin kullanıldığı kapı modelleri var. Bu tarz ürünlerde farklı tasarımlar, desenler ve işçilik daha ön planda olabiliyor. Ayrıca daha dayanıklı olduklarını da söyleyebiliriz.
  • İtalyan kapı modellerinde, özellikle de ahşap modellerde farkı ortaya koyan el işçiliği oluyor.
  • Bu modeller genel olarak pürüzsüz, düz bir yüzeye sahip oluyorlar.
  • İtalyan kapıların biçimleri farklı olabiliyor. Dikdörtgen seçenekler geleneksel modeller olarak karşımıza çıkarken, bu kapılarda kemerli modelleri görebilirsiniz.
  • Birçok İtalyan kapı modeli çivi kullanılmadan monte edilme özelliğine sahip. Bu da kapılarda daha estetik bir görünüm sağlıyor.

Kapı seçimine dikkat!

Söz konusu dekorasyonsa “altı üstü bir kapıdır” deyip geçmeyin çünkü evin içini onlar tamamlıyor. Eski, yıpranmış kapılar evinizdeki şıklığı alıp götürürken genel dekorasyon tarzınıza uymayan modeller de bütünlüğü bozuyor. Özetle, kapıları kapatmadan önce iyi düşünmenizde ve doğru seçimler yapmanızda fayda var. Bunun için de bazı püf noktaları bilmelisiniz. Örneğin, ortam koşulları oldukça önemli… Her yerde aynı kapıyı kullanmamanız gerektiğini söyleyelim. Bulunduğunuz ortamın iklim özellikleri ve hava koşulları ya da hangi iç mekan bölümünde kullanacağınızı kesinlikle dikkate almalısınız. Çünkü her kapı modeli neme ya da sıcağa uyumlu olmayabiliyor. Bu da daha çabuk yıpranması anlamına geliyor. Banyo gibi ıslak alanlarda daha dayanıklı malzemelerden yapılmış kapı modellerinden yana tercih yapmalısınız ve ahşap kullanımından kaçınmalısınız.

İtalyan dekorasyon tarzının kendine özgü bir üslubu olduğunu söylemiştik. Bu üslupta ahşap kullanımı ve renkler oldukça öne çıkıyor. Doğanın tüm doğallığını tasarımlara yansıtan İtalyan tarzı mobilyalar ve modeller Rustik dekorasyon tarzından ilham olarak ortaya konuyor.

Kapılarınızda cam kullanmayı tercih ediyorsanız genel olarak iç dekorasyon tarzınıza uygun olup olmadığını gözetmelisiniz. İtalyan kapı modelleri arasında cam kullanılan modeller de oldukça öne çıkıyor. Dış kapılarda ise İtalyan çelik kapı modellerinden yana seçim yapmanız daha uzun ömürlü bir kullanım avantajı elde etmeniz anlamına geliyor.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.