Dresuar Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

Dresuar Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

Birbirinden farklı dekorasyon tarzları var ve hem kişisel zevklere hem de mekanların karakteristiğine göre bu tarzların unsurları değişiyor. Ancak ne olursa olsun bazı mobilyalar var ki kullanımına bağlı olarak birden bire bulunduğunuz alanın havasını değiştirebiliyor. Dresuar da bu özel mobilyalardan biri... Üstelik hem nostaljik hem de bugünün de ihtiyacı… Farklı dresuar modelleriyle her mekanda bir fark yaratabilir, evin havasını tek bir mobilyayla değiştirebilirsiniz.

İlk olarak tam anlamını ve kullanım alanını bilmeyenler için “dresuar nedir ve nerelerde kullanılır?” sorularını yanıtlayalım. Dilimize Fransızcadan geçen bir sözcük dresuar ve aslında bir mobilya terimi. Özellikle antre gibi alanlarda kullanılan düz ayaklı ve işlevsel sehpalar olarak tanımlayabileceğimiz dresuarların artık yalnızca antrelerde kullanılmadığını da görüyoruz. Salon, yatak odası ve mutfak gibi mekanlarda da gerek işlevsellik bakımından gerekse dekoratif amaçlı dresuar kullanımı söz konusu olabiliyor.

Birbirinden farklı pek çok dresuar modelini piyasada bulmak mümkün. Bunlar da farklı dekorasyon stillerine göre ayrılabiliyor. Örneğin, country dresuar aynası, mermer dresuar, sehpalı dresuar gibi modellerin yanı sıra dresuar tv ünitesi bile var. Orijinal tasarımları baz alınarak geliştirilen modellerde eni dar, genişliği uzun, düz bir yüzeye sahip olan dreusarların daha çok antrede kullanılmalarının sebebi ise evden çıkmadan önce yapılan son kontrollerin alanı olması, anahtar, cüzdan, cep telefonu, gazete ve varsa ev telefonu gibi eşyalar genelde dresuar üzerinde konumlanıyor. Derleyip toplayıcı bir işlev üstlenen bu özel ve aslında demirbaş sayılabilen mobilyayı artık dekoratif amaçlı olarak evin her köşesinde kullanabilmek mümkün... Üzerine vazo, çerçeve, ödül, kitap ve akla gelebilecek her türlü dekoratif objeyi koyabilirsiniz.

Dresuar Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Evin en önemli yardımcı mobilyaları olan dresuarları seçerken ihtiyacınızı en iyi karşılayacak olan modellerden yana tercih yapmalısınız. Bunlar içinde de ayaklı dresuar modelleri en ideal olanları… Aynı zamanda aynalı dresuar takımları da aynı anda pek çok işlevi yerine getirmek adına tercih edilebilir. Dresuarın kendisi derleyip toplayan bir işlev görürken aynası da mekanın ferahlamasına yardımcı oluyor, aynı zamanda ek bir ayna kullanımından da sizi kurtarıyor.

Dresuar seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta evinizin ve de kullanacağınız alanın tarzına uygun olması. Salonunuzda klasik mobilyalar varsa modern tasarımlı bir dresuar kullanmanız doğru olmaz. Bugün piyasada ağırlıklı olarak klasik yani standart dreusar ölçülerini ve modellerini görüyoruz, çünkü bu modeller hemen hemen her dekorasyon stiline uyum sağlayabiliyor. Eğer tekrar tekrar değişiklik yapmak istemiyorsanız öncelikli olarak bu modellere yönelmelisiniz. Kullanacağınız alana göre malzeme seçiminde de özeli olmanızda fayda var. Salon, yatak odası gibi alanlarda ahşap ve eskitme modellerle ortama sıcaklık katabilirsiniz. Antre, mutfak ve banyo gibi alanlara ise mermer dresuar modelleri çok daha fazla yakışıyor.

Farklı Dresuar Kullanımları

Dresuar ile evinizin her alanında farklı köşeler oluşturmanız mümkün. Örneğin, salonunuzda kullanacağınız bir ayaklı dresuar takımının her iki yanına birer berjer yerleştirerek salon takımınızdan ayrı bir alan daha yaratabilirsiniz. Evinize gelen misafirlerinizle bu özel köşenizde kahve içip sohbet etmek hem çok keyifli olacak hem de size evin içinde başka bir mekandaymışsınız hissini yaşatacak. Bunun yanı sıra salonunuzda ya da yatak odanızda dresuarınızı kullanarak bir kitap köşesi oluşturabilirsiniz. Böylelikle sevdiğiniz bazı kitaplarınızı dresuara yerleştirerek dekoratif bir köşe oluşturabilir ve yine yanına yerleştireceğiniz bir berjer ile kendinize ait bir okuma köşesi kurgulayabilirsiniz.

Mermer dresuarınızı banyonuzda bir ayna ile birlikte kullanıp her an elinizin altında olması gereken eşyalarınızı üzerine koyabilir ve banyonuzu daha düzenli hale getirebilirsiniz. Aynı zamanda mekanı da şıklaştırmış olursunuz.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.