Monokrom Dekorasyon Nedir?

Monokrom Dekorasyon Nedir?

Monokrom, adındaki “tek” ifadesinden de anlaşılacağı gibi, tek bir rengin farklı tonları kullanılarak yapılan resim anlamına gelir. Resim sanatında bu şekilde tanımlanan ve 1945 yılında ortaya çıkan bu ifade, birkaç ressamın soyut resimlerinin tarzıydı. Monokrom sözcüğü aynı zamanda siyah ve beyaz renklerin birlikte kullanıldığı minimal tasarımlara da verilen bir addır. O dönemde monokrom dizayn edilmiş eserler minimalizmin aşırı birer örneğiydi. Artık ev dekorasyonlarımızda trend olan monokrom dizayn, farklı tarzıyla bazı tüketicilere monoton gelirken bazıları için de sadeliği ile büyülü bir hava yaratır. Resimde yeni bir akım olmasa da evlerimize yeni yeni giren bu tarz şık ve son derece sade bir dekorasyon sunuyor. Peki monokrom dekorasyon nedir ve nasıl uygulanır?

Monokrom Dekorasyon Önerileri

Minimalist dekorasyonun aşırı bir yorumu olan monokrom dizayn tek rengin asaletini sizlere sunuyor. Fakat, tek renk kullanmak hem riskli hem de özen isteyen bir iş. Yani evinizin tek rengin tonlarıyla sıkıcı bir hale gelmesini istemiyorsanız, monokrom dizayn hakkında mutlaka araştırma yapmalısınız. Sadece tek renk ile değil siyah ve beyazın tonlarıyla da elde edilen monokrom dekorasyon, bu iki kontrast rengin çok keskin olması sebebiyle gözünüzü yorabilir. Bu yüzden monokrom dekorasyon nedir sorusuna bulacağınız cevaplar önemli. Monokrom tasarımlar hakkında en yaygın olarak bilinen bol bol siyah ve beyaz renklerin bir arada kullanılmasıdır. Bu dekorasyon stilinde siyah ve beyaz kullanılabilir ama monokrom dizayn bu iki renkle sınırlı kalmaz. Evinizde monokrom tarzı elde etmek istiyorsanız farklı renkler de kullanabilirsiniz. Bu anlamda hayal gücünüzü sınırlamayın. Öncelikle evinizde ya da dekore edeceğiniz alanda nasıl bir etki görmek istediğiniz belirleyin. Canlı renk tonlarıyla da monokrom etkiye ulaşabilirsiniz. Yani evinize renklerle hareket katmak istiyorsanız, çarpıcı bir turuncunun her tonunu uygulayabilirsiniz. Böylece enerjisi yüksek mekanlara sahip olabileceksiniz. Daha dingin bir ortam yaratmak istiyorsanız açık renklerin pastel tonlarını dizaynınızda kullanabilirsiniz. Örneğin toprak rengi tonları dingin bir mekân yaratma işi için idealdir. Dizayn edeceğiniz mekânda huzur ve dinginliği yakalamak için beyazın tonları, krem rengi ve bej de iş görecektir. Bu renkler aynı zamanda ferah ve geniş bir ortam yaratmanızı sağlayacaktır. Bu amaç için mavi rengin tonları da sıkça kullanılmakta. Belki de mavi renk monokrom dizayn için en çarpıcı renktir. Açık maviye boyanmış bir duvar ve koyu mavi bir koltuk takımı istediğiniz tarzı kolayca yakalamanıza olanak sağlayacaktır.

Monokrom dekorasyonunuz için önemli olan sadece renkler değil. Monokrom stil, minimalizmden doğduğu için, monokrom dizayn yaratmak istiyorsanız mobilya ve aksesuarlarınızı minimal kullanmanız gerekmekte. Minimal etkiyi yaratmak için mümkün olduğu kadar desensiz ve sade aksesuarlar ve az mobilya işinizi görecektir. Monokrom bir etki yaratmak için önce evinizdeki eşya kalabalığından kurtulmalısınız. Yani renkleri azaltmak tek başına yeterli olmayacaktır. Perdeler, halılar ve diğer tüm aksesuarlar mobilyalarınızın stili ile uyumlu model ve renklerde olmalıdır. Eğer yarattığınız monokrom dekorasyon sizi tekdüzeliğe yaklaştırıyor gibi hissediyorsanız aksesuarlarınızda farklı renk ve modeller kullanabilirsiniz. Örneğin, toprak tonları kullandığınız dizaynınıza canlı renklerde bir tablo ekleyebilirisiniz. Ya da ayaklı lambanız mor renk olabilir. Tekdüzeliği kırmak için baş vuracağınız başka bir yöntem de avize. Pastel tonlar kullandığınız, minimal eşyalarla dizayn ettiğiniz salonunuza görkemli bir avize koyarak bambaşka bir hava yaratabilir ve monoton görünümden kurtulabilirsiniz.

Aynı rengin birçok farklı varyasyonunu ve minimal eşyayı kullanarak yaratacağınız monokrom dizayn mekanlarınıza sakin, dingin, şık ve sade bir hava katacak.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.