Hangi Ağaçlar Mobilya Üretiminde Kullanılmaktadır?

Hangi Ağaçlar Mobilya Üretiminde Kullanılmaktadır?

Mobilya üretiminde kullanılan ağaçlar nelerdir? Hangi ağaçlar mobilya üretiminde kullanılmaktadır? Doğada bir çok farklı ağaç çeşidi bulunmaktadır. Bu ağaç çeşitleri farklı bölge ve coğrafyada gözükse de, iklim ve doğa şartları gereği kendi aralarında da değişikliğe uğramaktadır. Yani aynı ağaç türü, farklı bölgelerde ufakta olsa değişik özelliklere sahip olabilmektedir. Peki mobilya üretiminde kullanılması için uygun olan ağaç türleri nelerdir?

Sağlam ve uzun ömürlü bir kullanım sunan mobilyalar, kaliteli ağaçlardan yapılmıştır. Kaliteli ağaç etmeni büyük rol oynasa da bu ağacın işlenmesi, işçiliği ve üretiminde kullanılan diğer malzemeler de oldukça önemlidir.

Gürgen Ağacı

Sağlam ve kaliteli bir mobilya üretimi için gürgen ağacı doğru seçim olacaktır. Sert yapısıyla dayanıklılığı ile ünlü olan gürgen ağacı genellikle karadeniz bölgesinde yetişmektedir. İki farklı türe ayrılan gürgen ağacının bir türü karadenizde, diğer türü ise daha çok doğu bölgelerden İran’da yetişmektedir. Gürgen ağacından üretilen mobilyalar sert ve dayanıklı oldukları için klasik mobilya üretiminde sıklıkla kullanılmaktadır. Uzun ömürlü bir kullanım garantisi sunan klasik mobilyalar için gürgen ağacı olmazsa olmaz ağaç türleri arasında yerini almaktadır.

Kimi gürgen ağaçlarının uzunlukları 20 metreye ulaşsa da ortalama olarak 7 ile 8 metre arasında değişmektedir. Bu sert ağaçlar sayesinde kaliteli ve dayanıklı mobilya üretimi mümkün olmaktadır. Gürgen ağacının, esnemesi, diğer ağaçlara göre zor olduğu için işlemesi zor olsa da deneyimli ustalar tarafından işlenebilmektedir. Klasik mobilya ve dekorasyon ürünlerinde gürgen ağacının payı büyüktür.

Meşe Ağacı Özellikleri

Türkiye’nin hemen hemen birçok bölgesinde yetişebilen meşe ağacı, özellikleri ile mobilya üretiminde tercih sebebi olmaktadır. Boyu 20 - 30 metre arasında değişen meşe ağaçları, geniş ve yaygın dallı bir yapıya sahiptir. Türüne göre sert veya yumuşak yapıları ile mobilya tercih edilen ağaç türlerindendir. Meşe ağacı mobilya, inşaat ve dekorasyon alanlarında sıklıkla kullanılması ile ün kazanmıştır.

Kestane Ağacı

Kestane ağacı mobilya üretiminde kullanılan bir diğer ağaç türüdür. Doğramacılık, bükme mobilyalarda, genellikle pencere doğramalarında, dış cephe kaplamalarında, parke ürün üretiminde, bahçe masası üretiminde sıkça kullanılmaktadır. Direkt olarak koltuk, yada gardırop gibi ürünlerden ziyade, dekorasyona destekleyici mobilyaların üretiminde kullanılmaktadır.

Huş Ağacı

Kesinlikle mobilya üretiminde doğru seçim olacak ağaç türleri arasında girmektedir. Kaliteli bir mobilya ağacı olarak bilinmektedir. Koltuklar, sandalyeler, oyma motifli mobilya üretiminde tercih edilebilmektedir. Sıkı ve ince yapısı sayesinde, bükülgen bir yapıya sahiptir. Darbelere karşı dayanıklılığı yüksektir. Zor kırılan yapısı da en önemli özellikleri arasında yerini almaktadır. Açık havada çürümesi de dezavantajlı özellikleri arasında yer alsa da işlendikten sonra bu gibi bir risk ile karşı karşıya kalınmayacaktır. Boya ve verniği iyi tutması da en önemli özellikleri arasında yer alan Huş ağacı mobilya üretiminde genellikle tercih edilmektedir.

Diğer mobilya ağaçları ise, karaağaç, ceviz ağacı, Akasya ağacı, kiraz ağacı, maun ağacı da kullanılmaktadır.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.