Avangard ve Barok Dekorasyon Arasındaki Fark Nedir?

Avangard ve Barok Dekorasyon Arasındaki Fark Nedir?

Lüks mekanların dekorasyonunun inceliklerine şöyle bir göz atmaya başladığımızda, en çok avangard tasarımları ile barok tarz ikilisine rastlıyoruz. Konfor, şıklık, kullanım rahatlığı gibi pek çok kriterleri göz önünde bulundurarak, farklı dekorasyon tasarımlarına yöneliyoruz. Lüks dekorasyonumuzda her zaman en iyi en kaliteli mobilya ve aksesuarların yer almasını istiyoruz. Bu nedenle de farklı tarzları inceliyor, bize en uygun tasarımları keşfetmeye çalışıyoruz.

Klasik dekorasyonlar bilindiği üzere her devrin, her dekorasyon anlayışının gündeminde oluyor. Yaşam alanlarımız için getirilen dekorasyon önerileri en çok mutfak dekorasyonu için çeşitleniyor. Çünkü ya evlerimizdeki mutfakları yenilemek istiyoruz ya da yeni evimiz için yepyeni bir mutfak tasarlatmayı düşünüyoruz. Bu durum sürekli geçerliliğini koruduğu için de mutfak dekorasyonu her daim gündemde oluyor. Ve en başta söylediğimiz gibi mutfak dekorasyonu söz konusu olunca akıllara ilk önce avangart mutfak dizaynları ile barok dizayn mutfaklar geliyor. Peki, her ikisi de son derece kullanışlı ve göz alıcı olan bu tasarımlar hangi noktalarda birbirinden farklılaşıyor? Bu soruya daha sağlıklı bir yanıt verebilmek için ilk önce her iki tarzı da biraz daha yakından tanımak gerekiyor.

Avangard ve Barok Dizayn Arasındaki En Önemli Fark

Avangard sözcüğü şaşırtıcı biçimde aslında askeri bir terim. Fransızca kökenli bu sözcük bugün dekorasyon dünyasının gözdelerinden biri olsa da doğduğu alan ve ilk kullanımı oldukça farklı bir muhtevayı barındırıyor. Dekorasyon dünyasında ise öncü, öncülük eden, alışılmışın dışına çıkan manasına gelen anlamlarıyla kendisine yer buluyor. Avangart mutfak mobilyaları, tıpkı barok mutfak mobilyaları gibi klasik çizgiler taşıyor olsa da, barok tarza kıyasla yeniliklere açık yapılarıyla biliniyorlar. Barok ve avangard tarz arasındaki en önemli fark bu!

Bununla beraber, bildiğiniz gibi barok tarzın geçmişi çok eskilere dayanıyor. 17. Yüzyıl’ın inceliklerini günümüze ulaştıran bu görkemli tarz, mutfaklarda kendisine mutlaka yer buluyor. Barok tarz biraz abartılı diyebileceğimiz çizgileri taşıyor. Ama bu abartı o kadar nadide bir zevkin ürünlerini gözer önüne seriyor ki, onu bu denli tercih edilir kılan da bu gösterişli yapısı.

Avagart mutfak dizaynları da barok mutfak dizaynları kadar gösterişli. Ancak avangart mutfak dizaynları, barok tarza göre daha sade bir yapıya sahip oluyorlar. Aralarındaki bir diğer fark da bu!

Lüks Mutfak Tasarımları

Ama her ikisi de lüks mutfak tasarımlarından birine sahip olmak isteyen herkes tarafından tercih ediliyorlar. Çünkü yaşam alanlarımızın estetik görünümlerini korumak, konfor taleplerimizin karşılığını bulmak ve en farklı tasarımlarla ziyaretçilerimizi büyülemek istiyoruz. Bu nedenle de lüks ve iddialı duruşlarıyla mutfaklarda, barok ve avangart tarzın sunduğu seçenekleri değerlendiriyoruz.

Avangart mutfak mobilyalarında tercihler daha ziyade açık renklerden yana oluyor. Beyaz parlak lake modeller, tasarımlara canlılık katıyor. Barok mutfak dizaynları da kimi zaman açık renkler de kendini gösteriyor olsa da koyu tonlar da göze çarpan renkler arasında.

Sözün kısası şu ki, barok ve avangart tarz pek çok ortak noktayı ve farklılıkları barındırıyor. Önemli olan bunlar arasında doğru bir değerlendirme yapmak. Bu değerlendirme sonucunda da, evimize hakim olan genel stil anlayışıyla uyumlu bir mutfak tasarımına sahip olmak.

Tercihiniz sizi ister barok mutfak dizaynları arasından bir seçime, isterseniz de avangart mutfak dizaynları içerisinden bir tanesi yöneltmiş olsun; unutmayın ki Asortie Mobilya sayesinde tam istediğiniz gibi bir mutfağa sahip olabilirsiniz. Doğru seçimi yapmak için siz de zaman kaybetmeden, biran evvel Asortie’nin şık dünyasını keşfedin!

Avangard ve barok tarz mutfak mobilyalarının dışında farklı bir tarz keşfetmek  için country mutfak mobilyalarını anlattığımız makalemizi inceleyin.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.