Art Deco Tasarım Nedir?

Art Deco Tasarım Nedir?

Art deco, ofis tasarımları için adeta bir başyapıt oluşturmanın anahtarı haline geldi. Geride bıraktığımız yüzyılda mimari, iç mimari ve dekorasyon alanlarına çığır açan bir anlayış getiren art deco tasarım, bugünlerde ofislerin çehresini değiştiriyor. Konforlu bir ortam oluşturmak isteyenler art deco çalışma odaları, kurumsal imajına heybet kazandırmak isteyenler art deco makam odaları oluşturmanın peşinde koşarken; art deco mobilya çeşitleri de her geçen gün artıyor. Bu artışla doğru orantılı biçimde de yükselen bir ivmeyle tercih ediliyor. Art deco, dünyanın en büyük sanat akımlarının ortaya çıktığı dönemlerde, bizatihi bir akım ve hatta tepkisel bir akım olarak ortaya çıkmış.

Art deco için 1925 yılında Paris’te düzenlenen Modern Dekoratif ve Endüstriyel Sanatlar Sergisi’nde doğdu dersek yanılmış olmayız.  Dünya art deco anlayışıyla bu sergide, 1920’li yılların nostaljik ve bir o  kadar ihtişamlı atmosferinde tanıştı. Bu dönemde özellikle Amerika’da hızla yaygınlaştı. Takip eden yıllar boyunca da dünyaya yayıldı. Mimariden tasarıma, dekorasyondan moda ve görsel sanatlara kadar çok çeşitli alanlarda meydana gelen sosyal değişim ve dinamikler bugünkü art deco anlayışının oluşmasında etkili oldu.

Art deco koltuk ürünleri insanın ulaşıp elinin değdiği her mekanda kendine yer bulmayı başardı. Farklı duruşu, modern havası ve çarpıcı görünümüyle de bulunduğu mekana kendine has bir kimlik kazandırdı. Bu etkiden elbette ofis tasarımları da faydalandı. Uzun yıllar boyunca da faydalanmaya devam edecek gibi görünüyor.

Keskin Detaylar Göz Alıcı Ofisler

Art deco tasarımda son derece keskin detaylar öne çıkıyor. Kesin çizgiler, gotik ve simetrik detaylara karışırken geometrik izler de dikkat çekiyor. Art deco son derece baskın bir tarz. Bu baskınlık onu diğer tüm tarzlar arasından sıyırarak çarpıcı hale getiriyor. Art deco ofis dekorasyonu da zaten bu nedenle tercih ediliyor.

Art deco ofis tasarımları genellikle koyu renklerden oluşuyor. Siyah ya da kahverengine çoğunlukla krom, altın veya metalik renkler eşlik ediyor. Eğer arzu ederseniz art deco mobilya çeşitleri arasından, koyu renklerin klasik duruşuna sahip olanları değil daha canlı renklerle tasarlananları da seçebilirsiniz. Böylesi bir seçim ile de klasik bir atmosferden ziyade daha modern bir hava yakalarsınız.

Ceviz, ahşap yahut naun mobilyaların ekseriyetle tercih edildiği art deco ofis dekorasyonu anlayışında kullanılan aksesuarlar da genellikle pastel renklerden seçiliyor. Art deco çalışma masaları üzerlerini kaplayan bu mat renkler sayesinde göz yormadan şık olmayı, tasarımlarıyla ofislerinize kimlik kazandırmayı başarıyorlar.

Tabi burada aydınlatma da diğer tüm dekorasyon anlayışlarında olduğu gibi önemsenmesi gereken detaylar arasında karşımıza çıkıyor. Doğru aydınlatma sayesinde hem ofisinizin görkemi artıyor hem de size en uygun ışıklı ortamda çalışma imkanı sağlanmış oluyor.

Aynaların Etkisine Mutlaka Yer Açın

Art deco ofis dekorasyonu içinde yer açmanız gerekenlerin başında gelenler arasında ise aynalar yer alıyor. Aynaların mekanı ferahlatan ve daha geniş gösteren etkisi herkesin malumu. Bu etkiyi avantajlı biçimde ofisinizde kullanmak için mutlaka dekoratif ve büyük bir ayna kullanmayı ihmal etmeyin.

Ofislerde Art Deco Mobilyalarda Artış

Tüm bunlar bir araya geldiğinde ise art deco mobilyalarda yaşanan artışı anlamak son derece kolay hale geliyor. Çünkü her birimiz iş hayatının rekabetçi dünyasında kendi tarzını herkesten daha etkili biçimde ortaya koymak istiyoruz. Bu nedenle de ihtişamlı ve karakteristik art deco ofis mobilyalarına yöneliyoruz. Biliyoruz ki ofislerimiz işlerimiz için birer ön eleme mekanına dönüşüyor. Hem bizim, hem temsil ettiğimiz değerlerin, hem de işimizin kalitesinin göstergesi haline geliyor.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.