Art Deco Koltukların Özellikleri Nelerdir?

Art Deco Koltukların Özellikleri Nelerdir?

Art Deco kavramı, Fransa kökenli bir kavramdır ve Avrupa’da yaygın biçimde kullanılan bir sanat akımını anlatmaktadır. Genellikle mimari, iç tasarım, dekorasyon ve heykel alanlarında sıklıkla karşımıza çıkar. Art Deco koltuklar, Art Deco anlayışına uygun bir biçimde tasarlanan ve üretilen koltuklardır. Bu koltuklar bu akım kapsamında yapılacak dekorasyonlara harika bir hava katacaktır. Peki Art Deco koltuklar hangi özelliklere sahiptir? Gelin birlikte bakalım:

  • 1920’li yıllardan sonra ortaya çıkan bu akımın en temel anlayışı mobilyaların yuvarlak hatlar ve geometrik formlar kullanılarak tasarlanmasıdır. Aerodinamik yapısıyla ön plana çıkan bu koltuklar, bulundukları mekana farklı bir hava katmaktadır.
  • Art Deco koltuk tasarımlarında oval köşeler, keskin dikey çizgiler ve üçgenler sıklıkla kullanılır. Bununla beraber kimi ürünlerde gotik tasarımlar görmek de mümkün olmaktadır.
  • Art Deco’da modern tasarımlar ön plandadır. Bununla beraber el yapımı ürünlerden ziyade sanayi ürünleri bu akımda sıklıkla kullanılır.
  • Art Deco koltukların en önemli özelliklerinden birisi de aynalarla büyük uyum yakalamasıdır. Bu koltuklarla dekore edilen evlerde mutlaka tasarım aynalar bulunmalıdır. Bu aynalar mekanın daha ihtişamlı durmasını sağlar.
  • Art Deco’da iddialı desenler de çok önemlidir. Bu iddialı desenler arasında özellikle hayvan derisi desenler ön plana çıkar.
  • Art Deco akımında duvar kağıtları da ön plana çıkar. Satın aldığınız koltukların mutlaka duvar kağıtlarıyla uyum yakalamasını sağlamanız şart.
  • Art Deco kotluklar aynı zamanda ışıltılı yüzeylerle de uyum yakalar. Koltuklarınızın desenlerine göre zemine hafif ışıltı eklemeniz mümkün olacaktır.
  • Art Deco koltuklarda altın rengi de ön planda bulunmaktadır.
  • Akım ciddi anlamda geometrik şekillere bağlıdır. Artdeko koltuk modelleri ile geometrik bir dekorasyon yakalamanız mümkün olacaktır.

Art Deco mobilyalarda ağırlıklı olarak koyu renkler ve ahşaplar kullanılır. Bu mobilyalara geometrik desenli halılar çok yakışmaktadır. Eğer Art Deco koltuklar ile tarzda bir bütünlük oluşturmak istiyorsanız mekanda boydan boya ayna, deri, kadife kumaşlar, saten kumaşlar ve metal formlu sanat eserleri kullanabilirsiniz. Bununla beraber krom ve çelikten üretilen parlak aksesuarlar da odaya farklı bir hava katmanızı sağlayacaktır.

Sanat Eserlerini Kullanın

Art Deco koltuklar ile evinizi dekore etmek istiyorsanız, mutlaka bu koltuklara ve akıma uygun aksesuarlar ve dekoratif objeleri de incelemelisiniz. Art Deco akımı için sanat eserlerinin önemi büyüktür. Örneğin ilgi çekici bir heykel koltuğunuzla büyük uyum yakalayarak evinizin daha entelektüel bir görünüme kavuşmasını sağlayabilir. Bununla beraber tarihi görünümlü şamdanlar, lüks aynalar ve tablolar da evinizi daha canlı hale getirmenize ön ayak olacaktır.

Art Deco ve Renkler

Art Deco akımının renk paletinde genellikle bronz, siyah, altın ve kahverengi tonları yer alır. Bu iddialı renkler daha klasik bir görünüm sağlamaktadır. Bununla beraber akım için seçilen yeşil, beyaz ve bej renkleri de modern görünüm isteyen kişilerin tercihleri arasında yer almaktadır. Art Deco koltuklar kullanılarak hazırlanan ev dekorasyonunda geometrik duvar kağıtları ve mermer yüzeyler de şıklık kazandırır.

Bu akım aynı zamanda ince işçilikle de ön plana çıkmaktadır. Koltukların işlemeleri burada önem kazanan bir olgudur. Desenler ya da koltukların ahşap kısımlarında yer alan oymalar, Art Deco akımının önemli unsurları arasında yer alır. Art Deco salon takımları, size ciddi anlamda şık ve ihtişamlı bir mekan sunacaktır. Art Deco sanat akımına uygun olarak hazırlanan evler, genellikle gotik tarzdan hoşlanan kişilerin tercihleri arasında yer almaktadır. Sanattan ve tarihten hoşlanan herkes, bu akımın tüm detaylarını incelemelidir.

Yeni koltuk modelleri ve tasarımları keşfetmek isteyen kullanıcılar için hazırladığımız, luxury koltuk takımlarında yeni trendler blog makalemizi keşfetmek için tıklayın.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.