Art Deco Koltuk Takımlarını Keşfedin

Art Deco Koltuk Takımlarını Keşfedin

Modern tasarım, ince işçilik ve iyi materyallerin buluşmasından doğan bir akımı art deco koltuk takımları… Özellikle dekorasyonda oldukça fazla öne çıkan art deco tarzını şimdiye kadar keşfetmediyseniz, hala geç kalmış sayılmazsınız. Klasik akımları seviyorsanız, evinizde sanatsal unsurlara daha fazla yer açmak istiyorsanız siz de evinizi dekore ederken art deco tarzının sunduğu şıklıktan faydalanmalısınız. Bunun için ilk yapmanız gereken art deco koltuk takımlarını keşfetmek olmalı! Böylelikle evinize Paris’ten esintiler taşıyabilirsiniz.

Ağırlıklı olarak dekorasyonda karşımıza çıkan Art Deco tarzı 1925 yılında Paris’te ortaya çıkmış olan bir sanat akımı... Esasen Art Nouveau sanat akımının devamı niteliğinde ve dahası ona tepki olarak doğmuş bir akım diyebiliriz. Daha çok mobilyalarda uygulanan bir tasarım tarzı olan Art Deco ile evinizde Paris havası estirebilirsiniz. Bunun için öncelikle art deco tarzı koltuk takımlarını inceleyebilirsiniz. İşte art deco mobilya modellerinin özellikleri!

Art Deco Nedir?

Art deko mobilya özelliklerine değinmeden önce art deco tarzın ortaya çıkışına kısaca değinelim. Fransızca kökenli bir kelime olan “art deco” özellikle 1925’ten sonra Avrupa’da sıklıkla karşılaşılan bir sanat akımı. Mimari, iç mimari, heykel ve dekorasyon alanlarında kullanılan bu akım adını, Paris’te düzenlenen “Modern Dekoratif ve Endüstriyel Sanatlar Sergisi”nden almış ve modern tasarım, el işçiliği ve özel malzemelerin kullanılmasıyla ortaya çıkmış. 1920-1930’lu yıllar arasında Amerika’da da giderek yaygınlaşmış. Bu tarzın Birinci Dünya Savaşı’nın ardından yaşanan yoksulluğa ve kıtlığa tepki olarak doğduğu biliniyor. Bu süreçte hızlı bir şekilde endüstriyelleşen ve modernleşen Amerikan toplumunda tüketim arttı, bolluk dönemi olarak anılan “Görkemli 20'ler" çağı başladı. Toplumdaki bu sosyal değişim mimari, tasarım, dekorasyon, görsel sanatlar ve moda gibi pek çok alanda art deko tarzın şekillenmesinde etkili oldu. Art deco tarzın en fazla öne çıkan özelliği mobilyalarda düz ve keskin hatlar ile geometrik şekiller ve açık, canlı renkler…

Art deco sanat akımına 1930’lara kadar özellikle Jacques Emile Ruhlmann ve Eileen Gray gibi tasarımcıların öncülük ettiği biliniyor. Yine o dönemden itibaren bu tarzda üretilmiş olan mobilyalarda sedef, fildişi, abanoz, altın, gümüş gibi parlak renkli ve ipekli kumaşların öne çıktığı görülüyor. Fovizm de yine bu akımda o dönem oldukça moda olmuş bir başka akım olarak karşımıza çıkıyor. Bugün de kumaş desenlerinde Fovizm etkisi görmek mümkün. Yaprak ve çiçek desenleri, atletik yapılı kadın figürleri ve bunların yanı sıra mobilyaların ahşap kısımlarına yapılan resimler Fovizm akımına ait unsurlar… 1930’lu yıllardan sonra daha çok Amerika’da gelişen bu tarz Amerikan sineması ile tüm dünyada yaygınlaştı. Art deco tarza dair bu kadar ayrıntıya değinmişken, en fazla Kübizm’den etkilendiğinin de altını çizelim.

Art Deco Mobilya Modellerinin Özellikleri

Dekorasyonda bolca karşımıza çıkan art deko detayları mobilyalarda belli başlı özelliklerle görmek mümkün. Örneğin, art deko koltuk takımlarını daha çok yuvarlak formlarda göreceğinizi bilmelisiniz. Salonunuzda art deco tarzını uygulamak isterseniz, yuvarlak hatlı mobilyaların yanı sıra bu ürünlere uyacak renk ve desenlerdeki aksesuarları da tercih etmeniz gerekiyor.

Art deco koltuk takımlarına uygun olacak mobilyalar arasında en fazla öne çıkanlar ise aynalar… Aynalar bu tarzın olmazsa olmazı... Bu tarzın bir diğer önemli tamamlayıcısı ise duvar kağıtları... Pastel tonlarda, simetrik ilerleyen gotik duvar kağıtlarını tercih ederek art deco tarzını evinize rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Düz bir duvar kağıdını ya da duvarlarınızda düz renkleri tercih ederseniz aksesuarlarda geometrik modellere yönelmelisiniz.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.