Çalışma Masası

Teknolojinin gelişmesi ile iş hayatı da dört duvar arasından kurtuldu. İnsanlar artık evlerinde de rahatlıkla çalışıyor ve bütçe oluşturabiliyorlar. Hal böyle olunca “home ofis” diye tabir edilen ve tam anlamı “ ev ofis” olan durum ortaya çıkıyor. Elbette ki her evde bir çalışma odası zorunlu hale getiriyor.

Çalışma odaları genel itibari ile çok fazla hareket istemeyen sade odalardır. Çalışan kişinin dikkatini dağıtacak karmaşık bir yapıya sahip olamayacağı gibi üstüne işlevsel bir yapıya sahip olmalıdırlar.

rsz_u_model_ofis_masa_
2016 çalışma masası

Çalışma odaları genelde çok büyük değildir ve sıklıkla yatak odası ile beraberdir. Bu da çalışma oda takımlarının mekânı olabildiğinde elverişli kullanmasını zorunlu kılar.
Çalışma odalarında genel itibar çalışma masası modelleridir. Çalışma odalarının direği olan bu ürünlerden beklenti oldukça yüksektir ve bu yüzden her zaman gözde ürün olmuşlardır.

İyi bir çalışma masası:
1. Sağlam olmalı: Malzeme bakımının kaliteli olmalıdır.
2. Düz renkte olmalı: Çok karmaşık dekorasyonlar dikkat dağıttığı için düz ve sakin renkler tercih edilmelidir.
3. Raflar: Eğer raf kullanılmışsa rafların konumlandırılmasına ayrıca dikkat edilmelidir. Raflar kişinin acil kitaplarına en kolay erişebileceği bir yerde olmalıdır.
4. Kişinin bel ve boyun seviyelerine göre yapılmalı: Kişinin kullanacağı masanın yüksekliği boy ve bel indeksi dikkate alınarak inşa edilmelidir. Bunun aksi bir duruma kişi, boyun ve bel ağrısı çekebilir.

Bel ve boyun seviyelerine dikkat edilmesi gerçekten kayda değer ve daha fazla ilgiyi hak eden bir maddedir. Çalışma masaları standart olarak üretilmezler; bu ürünler kâh yüksektir kâh alçaktır.

Bir öğrencinin kol seviyesinin altını sürekli masanın üzerinde tutma zorunluluğu vardır çünkü kalem tutar. Kan dolaşımının aksamaması ve öğrencinin rahatlaması için ideal masa ölçüsünün belirlenmesi gerekir. Bu ideal ölçü 75 – 80 cm’dir. Bazen bu ölçüde masalar bulunmaz ya da hoşunuza giden masa modeli bu ölçülerde değil. İşte bu durumlarda devreye çalışma masası sandalyeleri girer. Yeni modellerinin oldukça göz kamaştırdığı ve tarza uygun dizayn edilen bu sandalyeler, ideal oturma seviyenizi belirlemenizde büyük rol oynar. Genellikle ayarlanabilir olan çalışma masası sandalyeleri bel ve sırt ağrılarını azaltmakta en büyük yardımcınızdır.

Masa başı çalışmalarda çalışan kişinin dik durması, bilgisayardan az 60 cm uzak durması ve kan dolaşımını yavaşlatacak bir yükseklikte uzun süre bir şey tutmaması gerekir. Bütün bu özelliklere hâkim çalışma masası modelleri olduğu gibi, daha estetik ve şık duran ama çok işlevsel olmayan çalışma masası modelleri de vardır. Bu modellerin hepsi odanın büyüklüğüne ya da küçüklüğüne göre ayarlanabilirler. Ayrıca öyle hoş ve naif modeller vardır ki sizin yerinize sizi düşünmüşlerdir. Buna en iyi örnek ranzalı çalışma masalarıdır.

Piramit odası çalışma masası
Piramit odası çalışma masası

Çalışma masaları ranzalı mı olurmuş dediğinizi duyar gibiyim. Oluyor ve inanın birçok modele de rüzgarını bırakıyor. Özellikle yerlerinin dar olmasından yakınan ya da bir odada iki ve daha fazla çocuğun kalmasından dolayı çıkan sıkıntılardan dem vuran veliler için inanılmaz rahat ranzalı modeller var. Çalışma masaları ranzalı yatakların kâh üstünde kâh altında konumlandırılmış ve böylelikle bir yatak hacminde hem çalışma masası hem de yatak elde edilmiş. Hal böyle olunca önceden iki kişinin zor sığdığı odalarda rahat rahat 3 çocuk kalabilir duruma geliyor. Ayrıca tasarımcılarımız işi bir adım öne getirerek bu alanlara çamaşır dolabı da eklemişler. Yani çalışma masalı ranza artık çamaşır dolaplı ranza olmuş. Hatta ezber bozan tasarımlardan olan çalışma masalı ranza modelinde, çalışma masası ranza ile aynı hizada ve çamaşır dolabı da çalışma masasının altında bulunur. Kişi çalışma masasına bu merdiven ile çıkıyor. Tam anlamıyla ilginç ama işlevsel tasarımlardan sadece birisi bu anlattığımız. Sizi hayretler içinde bırakan ve aklınızdaki o tabuları yıkan daha nice enteresan tasarımlar bulunuyor.

çalışma masası
Çalışma masası

Çocuk çalışma masaları tasarımları ise ranzalı tasarımlar kadar dikkat ve yaratıcılık ister çünkü çocukları çalışmaya teşvik etmelidir. Gençler ya da yetişkinler için çalışma masası bir ihtiyaçken çocuklar için ihtiyaç olan tek şey birazcık şekerleme ve oyundur. Zaten veliler ve rehber öğretmenlerde bu durumları çözmek için ve çocukları çalışmaya adapte etmek için değişik yöntemler denerler. Haklılar da çünkü bir çocuk eğer küçüklüğünden itibaren bir çalışma stiline alışmazsa gelecekte hiç alışamaz. Bu sorunu bilen ve hatta birebir yaşayan tasarımcılar ve üreticiler çocuk çalışma masalarına bir hayli ilgi göstermişler. Çocukların hayal dünyasına uygun ve onları korkutmadan ders çalışmaya alıştıran güzel ve spesifik masalar yapmaktadırlar.

Tasarımları bu kadar özel olan çalışma masası fiyatları da kuşkusuz sizi düşündürüyordur. Çünkü herkesin aklında “ iyi tasarım iyi para” mantığı var. Ama Asortie bu ezberi de bozmuş vaziyette. Asortie ‘de bulunan tasarım çalışma masalarının fiyatları dışarıda bulabileceğiniz rakamların kat be kat altında satışa sunulmuş vaziyette.

Asortie Mobilya

Masko Mobilya Kenti 4B Blokta bulunan 1350 metrekare mağazamızda başka yerlerde arayıpta bulamadığınız birçok model ile sizleri misafir etmekten mutluluk duyarız.

9 thoughts on “Çalışma Masası

 • 07 Kasım 2013 at 13:36
  Permalink

  çalışma masası modellerinde raflı modeller daha kullanışlı oluyor. çalışma masası sandalyeleri de rahat ve konforlu olmalı.

  Reply
 • 07 Kasım 2013 at 15:07
  Permalink

  En güzel ve portatif çalışma masası modelleri modoko mobilyacılar çarşısında bulunuyor. Hem modelleri hemde çocuk çalışma masası fiyatları oldukça güzel.

  Reply
 • 08 Kasım 2013 at 09:30
  Permalink

  çalışma masası modellerinde ben açıkcası kapaksız modelleri sevmiyorum çok dağınık bir görüntü ortaya çıkıyor. özellikle çocuk çalışma masaları bu açıdan kapaklı olması daha iyi olur bence.

  Reply
 • 08 Kasım 2013 at 14:16
  Permalink

  Çalışma masası alırken en önemli detay masanın 75-80 cm yükseklikte olması ve oturduğunun koltuğun çok ergonomik olması gerekir. Diğerleri çok önemli detaylar değil bence

  Reply
 • 08 Kasım 2013 at 16:15
  Permalink

  çalışma masalı ranzalar yerden tasarruf etme açısından tercih edilebilir. bazı evlerde genç odaları çok küçük yapılıyor çünkü.

  Reply
 • 09 Kasım 2013 at 17:24
  Permalink

  İlk resimdeki çalışma masası güzel görünüyor. Ama klavye koymak için altta çekmece yapmaya gerek yok ki. Zaten klavyeler monitörün hemen yanında olur.

  Reply
 • 10 Kasım 2013 at 16:36
  Permalink

  Çalışma odası takımlarında rahatlık önemli ama çok rahat da olunca insana kasvet çöküyor. Onun için ofis mobilyalarının çok da rahat olmaması lazım.

  Reply
 • 22 Kasım 2013 at 09:11
  Permalink

  Üç aydır kendime uygun köşeli bir çalışma masası modeli bulamadım. Artık özel ölçülü olarak yaptıracağım.

  Reply
 • 01 Nisan 2014 at 22:32
  Permalink

  İyiki bu konuyu yazmışsınız.Allah razı olsun. 🙂

  Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also likeclose