Ahşap Oyma Sanatı

Ahşap oyma aslında sanılanın aksine klasik mobilyalar üzerine kurulu bir zanaat değildir. Şöyle ki aslında birçok mobilyada oyma kullanılıyor. Ancak bir gösterişli ve şık nitelikleri yüzünden bu sanatı klasik mobilyalarla özdeşleştiriyoruz.

Ahşap oyma için oluşturulan kurslarda aslında bu sanatın incelikleri de öğretiliyor. İncelikler ise kişilerin ruhundan geçiyor. Oluşturacağınız desen ve işlemeler için özenli bir çalışma yapmanız gerekiyor. Ahşap oyma sanatı zamanla uzmanlaşılan ve mobilyalar üzerinde sanatsal izler bırakmanızı sağlayan bir sanat.

Ahşap oymalar için gereken sabır ve özen, mobilya üretiminde farklılığı ve özellikle klasik mobilyalarda gösterişli oymalar oluşturmayı arzu edenler için özel bir sanat. Makine üretimi haricinde el emeğinin özel mobilyalarda kullanılması da klasik mobilya takımlarının zengin ve ebnzersiz görünüme kavuşmasını sağlıyor. Birçok mobilyanın yanı sıra özel üretilen eşyalar da dikkat çekiyor. Oymaların tablolarda kullanımı da sanata özellikle önem veren kişilerin evlerini süslüyor. Günümüz mobilyalarına ek olarak üretilen tv üniteleri ve raflar da ahşap oymalardan oluşturulabiliyor. Bu şekilde bir düzenleme evin genelinde bir uyumun oluşturulması adına alıcıların oldukça yoğun ilgisiyle karşılaşıyor.

el-isciligi-oyma-koltuk

Ahşap oyma sanatı artık sadece klasik mobilyalarda değil avangard stillerde de kullanılıyor. Bu stil son dönemde kişilerin talepleri ve beğenileri üzerine popülerliğe kavuşan bir stil. Klasik mobilya tarzının bir başka yansıması olan avangard mobilya stilinde açık renkler ile klasiğin yeni yorumlamaları ahşap oymaları ortaya çıkarıyor. Ağır klasik mobilyalardan hoşlanmayanlar için yeni ve ferahlatıcı avangard ahşap oyma sanatının güzel örneklerini sunmayı sürdürüyor.

Ahşap oyma sanatı kişilerin özel üretim talepleri üzerine de kullanılabilir. Ayna gibi aksesuar ürünlerinin ahşap oyma kullanımının yanı sıra renklendirme özelliğiyle de farklı bir görünüm elde edilebiliyor. Farklı renkler ahşabın daha özel bir görünüm kazanmasını sağlıyor. Mobilyaların standart üretiminin yoğunlaştığı dönemlerde dahi ahşap kalitesini ve gösterişini koruyan bir sanat. Kullanılan malzemenin yanına işçiliğin katıldığı, özel atölyelerde üretimi sağlanan mobilyalar gelecekte yüksek maddi değer kazanacak tarihi değerler olarak da anılıyor.

Asortie Mobilya

Masko Mobilya Kenti 4B Blokta bulunan 1350 metrekare mağazamızda başka yerlerde arayıpta bulamadığınız birçok model ile sizleri misafir etmekten mutluluk duyarız.

28 thoughts on “Ahşap Oyma Sanatı

 • 12 Eylül 2013 at 11:39
  Permalink

  Ahşap oyma sanatı klasik mobilyalar ile vazgeçilmez bir unsur. Ağaça el işçiliği ile şekil vermek ve onu bir sanat harikası edasına getirmek gerçekten mükemmel bir beceri. Asortie mobilya, klasik mobilya modellerinde bu işi gerçketen güzel başarmış.

  Reply
 • 12 Eylül 2013 at 16:55
  Permalink

  Ben Eyüpsultan’da görümüştüm. Adamlar ince el aletleri ile ahşap oyma sanatı ile harika dekoratif objeler çıkarıyorlar. Osmanlı döneminde ahşap sanatı çok yaygınmış. Zaten şimdi osmanlı mobilyaları tarzındaki kalsik mobilyalar da aynı değil mi

  Reply
 • 12 Eylül 2013 at 17:19
  Permalink

  ahşap oyma ağaçlar ile önceden klasik duvar saatleri yapılıyordu. Bunlardan artık piyasada yok. Muhtemelen çok zor yapıldğı için artık ustalar üretmiyor. Ama mükemmel birşeydir.

  Reply
 • 12 Eylül 2013 at 17:23
  Permalink

  Klasik mobilya firmaları ahşap oyma sanatını halen yaşatıyorlar.Düz ve saçma sapan hantal tasarımları olan modern mobilyalara inat, insanlar artık klasik mobilya modellerine yöneldi.

  Reply
 • 12 Eylül 2013 at 17:31
  Permalink

  Masko ve Modoko tarafında çok ahşap oyma işi ile uğraşan firma var. Mesele klasik koltuk takımlarına oyma yapan bir usta var. Adam neredeyse gözü kapalı çalışıyor.

  Reply
 • 12 Eylül 2013 at 18:50
  Permalink

  Lüks saray mobilyası yapan klasik mobilyacılar ahşap oymacılığını çok iyi biliyor. Ahşapların oyularak birçok desen elde edilmesi çok eski yıllara dayanıyor. Selçuklu motiflerinde ahşap oymacılığını rahatlıkla görebiliyoruz. Daha sonra da ahşap oymalar osmanlı mobilyaları ve aksesuarlarda kullanıldı.

  Reply
 • 13 Eylül 2013 at 13:33
  Permalink

  ahhap oyma sanatı sadece Selçuklu ve osmalı tarzı mobilyalarda ortaya çıkamış. Tarihin çok eski dönemlerinde de insanlar ahşap oyma işi ile uğraşmışlar.

  Reply
 • 14 Eylül 2013 at 22:26
  Permalink

  Pembe kumaşlı klasik kanepenin alt kısımlarındaki ahşap oymalar ve altın varak işlemeler tasarımı göz alıcı hale getirmiş. Acaba bu kanepeye nasıl ir berjer kombin etmek lazım. Bunu koltuk takımı olarak görmek isterim.

  Reply
 • 19 Eylül 2013 at 18:50
  Permalink

  Bugün Masko Asortie Mobilya’dan oymalı yemek odası takımı ve oymalı klasik koltuk takımı aldım. 1,5 ay sonra teslim edeceklerini söylediler. İnşallah beğendiğim gibi zamanında gelir.

  Reply
  • 19 Eylül 2013 at 18:51
   Permalink

   Aslıhan Hanım Merhaba,

   Asortie Mobilya kalitesini tercih eden şanşlı müşterilerimizden olduğunu için sizi tebrik ederiz.

   Ürünleriniz sipariş ettiğiniz zamanda evinizde olacaktır. Hiç endişe etmeyiniz. Bizim için sorunsuz ve zamanında teslim çok önemlidir.

   Reply
 • 23 Eylül 2013 at 23:01
  Permalink

  Ahşap oyma sanatı sadece klasik mobilya veya avangard mobilya üretiminde kullanılmıyor. Mesela el yapımı hediyelik sandıklar, küçük aksesuarlar, çerçeveler gibi birçok alanda ahşap oymacılığı olmazsa olmaz bir unsur.

  Reply
 • 01 Ekim 2013 at 16:48
  Permalink

  klasik mobilyalardaki o gösterişi sağlayan şey zaten ahşap oyma değil mi?

  Reply
 • 01 Ekim 2013 at 16:51
  Permalink

  PEMBE KOLTUK ÇOK İHTİŞAMLI GÖRÜNÜYOR. AMA BU TARZ MOBİLYALAR PAHALI OLUYOR.

  Reply
 • 01 Ekim 2013 at 17:37
  Permalink

  Ahşap oyma sanatı yapan amcalar da vefat ettiklerinde bu oymacılık mesleğini kim yapacak acaba

  Reply
 • 02 Ekim 2013 at 16:31
  Permalink

  Pembe koltuğun minderleri çok hoşuma gitti.

  Reply
 • 05 Ekim 2013 at 13:09
  Permalink

  Taksim’in altında dolapdere de çok güzel ahşap oyma ustaları var. İstediğiniz bir motifi ağaça el işçiliği ile işleyebiliyorlar.

  Reply
 • 08 Ekim 2013 at 10:48
  Permalink

  Doğu ülkelerinde ahşap oyma sanatı çok gelişmiş. Mısır ve Endozezya bu işin piri olmuş artık.

  Reply
 • 09 Ekim 2013 at 19:12
  Permalink

  Osmanlı mobilyalarında ahşap oyma sanatının en görkemli örnekleri var. Şimdiki klasik mobilya modellerinden daha harika motifler çıkarmışlar.

  Reply
 • 10 Ekim 2013 at 18:29
  Permalink

  Küçücük el aletlerinden sanat seri niteliği taşıyan ahşap oymalar yapmaları harika bir iş. Oyma mesleği çok zevkli bir meslek olsa gerek

  Reply
 • 11 Ekim 2013 at 20:40
  Permalink

  Ahşap oyma işçiliği birkaç yıla kadar biter. Artık CNC makineleri ile oyma yapılıyor. Ama bazı klasik mobilya firmaları halen el işçiliği mobilya üretimi yapıyor. Değerli olan da bu zaten

  Reply
 • 13 Ekim 2013 at 19:35
  Permalink

  Bir iki jenerasyon sonra ahşap oyma işçiliği diye bir meslek kalmaz.

  Reply
 • 14 Ekim 2013 at 10:21
  Permalink

  Normal bir ağacı alıp harika bir görüntüye kavuşturan oyma işçiliği çok harika bir şey.

  Reply
 • 15 Ekim 2013 at 23:38
  Permalink

  Asortie masko mağazasında ahşap oyma sanatının güzel örnekleri var. Mağazaya gidince sizde inanamayacaksınız. Asortie kendi aslanlı logosunu bile oyma işçiliği ile hazırlamış

  Reply
 • 16 Ekim 2013 at 11:04
  Permalink

  Yavruağızı klasik koltuk takımı güzel yapılmış. Altındaki altın varak oyma motifi kanepeye klasik bir hava verirken üst kısmındaki kumaş döşemesi spor bir görüntü vermiş.

  Reply
 • 17 Ekim 2013 at 15:24
  Permalink

  Ahşap oymacılığı için şanlıurfa da çok iyi ustalar var

  Reply
 • 01 Kasım 2013 at 15:42
  Permalink

  ahşap oyma sanatı klasik mobilyaların hemen hemen hepsinde kullanılıyor.

  Reply
 • 22 Kasım 2013 at 11:56
  Permalink

  ahşap oyma sanatının klasik mobilyalarda kullanılması klasik mobilyaları şık ve gösterişli yapan en önemli özellik.

  Reply
 • 03 Aralık 2013 at 11:09
  Permalink

  very nice models congratulations

  Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You might also likeclose